Türkiyede Minecraft'ın Durumu

BlackRains

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Bunu yazarak ne kazandın post kasma amaçlı olmalı
Değil. O amaçlı kişilerden değilim ve bu davranışı da desteklemiyorum. O yorumumda Lots of Laughs ( Çok Fazla Kahkaha ) ifadesinin kısaltılmışı olan LOL ifadesini kullandım. Belki 3 karakterlik bir yorum ama böyle bir önyargı beklemezdim. Yeterince uzun? :bilmiyorum:

KaanU1938

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Değil. O amaçlı kişilerden değilim ve bu davranışı da desteklemiyorum. O yorumumda Lots of Laughs ( Çok Fazla Kahkaha ) ifadesinin kısaltılmışı olan LOL ifadesini kullandım. Belki 3 karakterlik bir yorum ama böyle bir önyargı beklemezdim. Yeterince uzun? :bilmiyorum:
Kusura bakma :/

AAlp_

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Kesinlikle ama kesinlikle sana sonuna dek katılıyorum,uzun bir şeyler yazacaktım aslında.Fakat şu an yazmaya uygun değilim.Ne desem bilemiyorum bilinçlendirme ile alakalı bir şeyler mi yapsak? 1.2.5'te ne güzeldi.. Tam bir yıl önce Steve Head çekilişi ile tanıtım yapan bir server vardı,kendileri bu sitenin ilk sahibi ve kurucusuydu.Açtıkları sunucu o kadar muazzam dı ki keşke verebilsem reklam olmasa,sunucu tamamen survival hammadde yok warp yok,buildler muhteşem ve köylerde yaşıyordunuz para yok oyuncular birbiri ile ticaret ile geçiniyorlardı ve whitelist vardı.Başvuru ile alım yapılıyordu.şu an kapalı fakat tekrar açılacak diyorlar,keşke gelse tekrar oynayabilseydik.Bu forumda da bilinçli arkadaşlarımın çoğu sunucuya başvuru yapıp oynamış insanlar,Spawnda hep bir ağaç vardı hatırlar mısınız? patlak gözlü bi adminimiz vardı,isminin son harfine "g" ekleyip ayı skiniyle dolaşan ilk moderatör sonra admin olan bir arkadaşımız vardı,bu yazımı sonuna kadar okuyan ve o sunucuda oynayan arkadaşlarım elbette buradalar,okudunuz biliyorum.Hepinize selamlar

Bilinçlenme olarak iyi bir adım atılmalı tekrardan,sunucu işine çare bulunmalı..

Son düzenleme:

BurnerTroll v.2

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Biraz Uzun Ama Duyarlı Arkadaşların Okuyacağından Eminim

Ben de oyuna 1.2.5 sürümünde başladım, ilk oyunumu hiç unutamam. Bir rehber videonun bile sadece yarısını izledim ve o sevinçle oyuna koştum. İlk oyunumun tadı hala damağımdadır. Etrafı tanıma, çevreyi seyretme, canavar korkusu... İlk oyundaki ağaç yumruklamanın, çubuk yapmanın tadı hiçbir şeyde yoktur; açık ve net. Her neyse, ilk oyunumu da daha singleplayer'a girmeden multiplayer'da oynamıştım. İnternetten minecraft sunucularını arattım ve gözüme kestirdiğim bir IP adresini alıp o sunucuya girdim. Alman sunucusuydu. Spawn yeri şimdikiler gibi karman çorman değil, küçük ve oldukça hoş bir ev, şirin bir sokak, hemen ilerisinde bir koruluk ve yeni oyuncuların kalması için yapılmış bizim kültürde kervansaray sayılabilecek bir hane. O zamanlarda minecraft dünyası böyle değildi. 1.4 ve sonrasında oyun küçük büyük herkesin kullanım kitlesine ulaştı. Ben milletin adam gibi oynamasına bir şey asla demem ve diyemem de. Ama o zaman artık eskisi gibi değildi. Hile programları mı dersin, bot atma programları mı dersin, sunucunun haritasını çalmaya çalışanlar mı? Her yerden bir pislik akıyordu. Dürüst ve Adil Oyun Kültürü can çekişiyordu. 1.5'ten sonra da iyice Adil Oyun değeri kaybedildi. Şu anda sadece forumda bile insanları sinir etmek, huzursuzluk çıkarmak isteyen oyuncular var. Nerede mi? Sunucu reklamlarına bakın. Ha sunucu açmışsındır, reklamını yaparsın adam gibi. Ama birden fazla reklam yapıp başkalarının konularını gözden düşürme, şu sunucu böyle şu şöyle demek adamlığa aykırıdır kardeşim. Kısacası, Minecraft gerçekten eskisi gibi değil artık. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın.

Moderatör tarafından düzenlendi:

AAlp_

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Çoğu bilinçli kullanıcı arrnek'i izleyerek oyunu öğrenip bilinçlenmiş bana göre,peki siz de bu adamla mı geliştiniz?

Exo

Gray
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
@AAlp_ Dediğin sunucuda oynuyordum belki hatırlıyosundur. Hala tadı damağımdadır. Konunun gözden düşmesi beni biraz üzdü açıkcası. Benim görüşüme göre bir devrim olması lazımki eski sunuculara geri dönebilelim. Ah keşke maddi durumumuz olsada bir sunucu açabilsek. Fikir ortada yardımlarınızla sunucu açılabilir. Bu konuya yorum atan ve bizim gibi düşünen her kişi günlük parasından kırıp 5 lira atsa çoktan bir sunucu parasını çıkarmıştık.

AAlp_

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
@AAlp_ Dediğin sunucuda oynuyordum belki hatırlıyosundur. Hala tadı damağımdadır. Konunun gözden düşmesi beni biraz üzdü açıkcası. Benim görüşüme göre bir devrim olması lazımki eski sunuculara geri dönebilelim. Ah keşke maddi durumumuz olsada bir sunucu açabilsek. Fikir ortada yardımlarınızla sunucu açılabilir. Bu konuya yorum atan ve bizim gibi düşünen her kişi günlük parasından kırıp 5 lira atsa çoktan bir sunucu parasını çıkarmıştık.
selam @DotNet demiştim mutlaka okuyanlar olur diye,kürek konusunda yardım etmiştin sen bana,seninle kazmıştık sabahın 8'inde hey gidi günler hey,kesinlike 5 lira atılsa dahi açılırdı bu sunucu.

Pudilo

Ver yetkiyi gör etkiyi.
Emektar Üye
En iyi cevaplar
2
Ben minecraft hayatıma bu videoyu gördüğüm an başladım.
Ah ne saftım o zamanlar !

Oysaki günümüzde çoğu kişi minecraft'a geçen yaz başlamış .

L

LoderTR

Ziyaretçi
Tamamen katılıyorum bir cümle hariç;
"Amerikadaki sunucularda böyle sorunlara rastlayamazsınız çünkü ordaki oyuncular daha kaliteli bir oyun oynuyor "
Aslında olay Amerika, Almanya vb. lokasyon değil, orada oyununu oynayan daha ciddi bir şekilde oynuyor ve seviye farkını anlıyor.
Bizde warp lapis arayan seviyedeki kişiler orada gününü serverın işleyişini bozmakla geçiriyor.

Oyuncuları seviyelendiren kavram ise serverın Premium olup olmama durumu diyebiliriz.

Grafiklerine aldanıp - geliştirme değilde tamamen eğlence olarak gören kişiler- sadece 50 megabytelık oyun dosyasını görüp direk olarak indiriyor.
Grafikler diyorum çünkü oyundaki grafik seviyesinin neredeyse her çocuğun evinde oynadığı legodan farksız olduğunu görmemek mümkün değil, ne olursa olsun.

Şahsen benim oynama amacım tamamen geliştirme amaçlı. 2 adet premium hesabım var ki bunları aldığım zaman 20 tlydi.
Şimdi 100 tl olsa - daha ucuza onlarca oyun alternatifi varken- yine alırım diye düşünüyorum.

Çünkü oyunda ne seviyede bir emek harcandığı ortada.
Acemi bir programcı olarak Minecraft'a odaklarak kendimi geliştirmek için uğraşıyorum.

Fakat sadece "eğlence" amaçlı oyunu 50 mb olarak görüp indiren kişilerin %90'ı daha oyunu freeware sanan ve adını anmama gerek olduğunu düşünmediğim freetoplay beyin yıkama oyunları(!) ile aynı kefeye koyan yaş veya mantık seviyesi düşük insanlar.
Bununla ilgili bir milyon tane video mevcut zaten örnek olarak gösterebileceğimiz.

Ne yazık ki bu kesimi bir kere elden kaybettik ve bu şekilde devam ediyor..

Ben hatırlıyorum Minecraft oynayacak yaşlardayken dergilerden çıkan demo CDleri veya evde bulduğum disketlerdeki oyunları keşfetmeye çalışırdım..

Malesef artık Minecraft'ıda bu kişiler yüzünden kaybettik gibi.

Tek umudum 2.0 a kadar geliştirilecek olan, yasa dışı işleri engelleyecek launcher ve belkide tüm bütçe sıkıntısı çeken insanları "Alsam bir şey kaybetmem" düşüncesine sokabilecek bir fiyat indirimi. Başka türlü Minecraft benim için bitmiştir..
Katılıyorum