Türkiyede Minecraft'ın Durumu

KaanU1938

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Minecraft Betada iken Multiplayer geliştirme sürecindeydi.Bu geliştirme süreci bitince serverlar açılmaya başlandı(yanlış anlamayın,geliştirmedeyken de server açanlar vardı) Serverlar genelde pluginsizdi.doğallık vardı o serverlarda.ağaç keser,pickaxe yapar,hatta diamond bulurduk.Bir sürü heyecan vardı o serverlarda :sırıtmak: Bebeler(ne demek istediğimi anladınız) ele geçirmemişti Minecraft'ı. 10 13 yaşları arasıydı. @Schaffer adlı arkadaşımız,bebe oyunu oynadığını zahnedip 4 ay oyunu bırakmıştı.Aslında bebe oyunu değildi ki,Bebeler ele geçirmişti.Minecraft 1.0.0 olmuş hala o aynı doğallık.Sonradan pluginler serverlarda desteklenmeye başlamıştı.Olmaz olaydılar.Minecraft 1.4 gibi ilk Türk hub sunucu açılmıştı.Doğallık yok olmaya başlamıştı.Öncelikle düz spawn olan serverlar açıldı,Bundan sonrasını kırmızı yazıyorum.LAPİSİ KİM ÇIKARTTIYSA ONA DÜPE DÜZ KÜFÜR EDİCEM.DOĞALLIĞI BOZAN ODUR. /WARP ENCH,HAMMADDE,LAPİS,EVENT,XP FALAN FİLAN YÜZÜNDEN 10 13,6-8 YAŞLARINA DÜŞTÜ.OYUNDA DOĞALLIK KALMADI.SERVERLARIN EN ÇOK TERCİH EDİLENİ FACTİON(!) OLDU VE BUNUN YÜZÜNDEN O WARP DENEN ******* ŞEYLER ÇIKTI.PLUGİN ÇIKMASIN,ÇIKMASAYMIŞ DA. ARKADAŞLAR PROTESTOYU BAŞLATIYORUZ FACTİON SERVERLERE GİRİCEZ!!!!

Pudilo

Ver yetkiyi gör etkiyi.
Emektar Üye
En iyi cevaplar
2
Açıkçası bazı sunucuları düzgün bir hale getirmek için görev yapıyorum ama oyunculara ne yapsak yaramıyor.10 yaşındaki çocuk skype adresimi ekleyip nerden buluyor o lafları bilmiyorum ama küfür ediyor ve açıkçası utandım Türk oyuncu kitlesinden utandım.

enesarda

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bende kendi hikayemi yazmadan edemiyorum.
Öncelikle bir şarkı vereyim canınız sıkılmasın :p

Minecraft ile İnciCraft sunucusunda ve TurkCraft adlı forumda başladım. Ne yazık ki hepsi kapandı.
Benim oyunla tanışmam tamamiyle başka bir oyunda arkadaşımın önerisiyle olmuştu.
Oyunu açtıktan sonra çok ilgimi çekmişti her şey bloktan ve önümde istediğimi yapabileceğim gerçek bir hayat vardı.
Sonra bir müddet kendi başıma oynadıktan sonra Multiplayer sekmesinin ne işe yaradığını öğrendim.
Yaklaşık 2-3 gün tüm sunucuları denedim fakat hepsi yabancı ve premiumdu.
Başladığımda elbette premium alacak bir param yoktu ve bende bir forumdan İnciCraft ile karşılaştım.
Girdim ve oyunda ustalaştım. Bu benim yaklaşık 1-2 haftamı almıştı.
Oyunda herşeyi yaptıktan sonra moderatörlük için başvuru yaptım ve onaylandım.
Başvuruyu sıfır eklenti bilgisi ile yapmıştım ve onlara sadece öğreneceğime söz vermiştim.
Ertesi hafta lokal bir sunucu açıp eklentileri ezberledim. Bildiğiniz hepsinin wikisini ezberlemiştim.
Bundan sonra IVReich adlı RPG kuruluşu ile karşılaştım. Onlarla kaynaştık, oynadık ve eğlendik.
Kendileri tamamiyle oyundaki eğlenceye önem veriyorlardı ki bu yapılması gereken en önemli şeydir.
En sonunda İnciCraft kapandı çünkü kurucu Barbarosİnciler evlenmişti.
Bende AvianaTR adlı sunucuya geçiş yaptım.
Geçiş yaptıktan 2-3 gün sonra moderatörlük başvurusu yaptım ve 6 saat sonra atıldım.
Sebebi ise bayram zamanı haber vermeden çıkmış olmam ve diğer kişilerin girmiyor olmasıydı.
Tabi bu arada turkcraft forumu da kapandı sanıyorum.
Bu dediğim olaydan sonra kitle iyice düşmeye başladı. Önceden yaş seviyesi 14-30 iken artık 8-30 a düşmüştü.
Ben atıldıktan sonra azmedip başka bir başvuru formu yolladım ve tekrar onaylandım.
Bu benim minecraft türkiyede devrimim olmuştur. Çünkü kendime bir abi bulmuştum diyebilirim.
Kendisi wmturk o kadar güzel bir insandıki oyunda bir düzen ve sevgi vardı.
Fakat kendisi sunucuyu eddoras'a devredip oyunu bıraktı.
wmturk ayrıldıktan sonra sunucu tamamiyle IVReich vs SSCB düşmanlığı,hileler ve küfür eden çocuklarla doldu.
Bende bunu görüp oyuna 1-2 aylık bir ara verdim ki o aradan sonra AvianaTR'de kapanmıştı.
AvianaTR ve Turkcraft kapandıktan sonra yapacak hiçbir şey kalmadığını farkettim.
Aradan uzun süre geçmeden sonra bu forumla tanıştım ve kaynaştık.
Fakat gönlümde turkcraft forumunun yeri her zaman ayrıdır çünkü hep dostluk ve oyun ile ilgili konular açılrdı.
Artık forumlar sunucu ve saçma herobrine,sunucu yetkili alımları ve küçük çocukların açtığı konular ile doldu.
Bende kendimi geliştirip bu kitleyi tekrar geri getirmeyi amaçladım.
wmturk'e yeniden ulaştım 3-4 kişilik bir takım oluşturup Avianayı tekrar açmayı denedik.
Fakat her çocuğun elinde saldırı programları ucuzdan sunucular olduğu için saldırı aldık.
Bunları tamamiyle engellesek bile seviyenin düşük olması moralimizi bozmuştu ve bunun bir daha gitmeyeceğini anlamıştık.
Bu olaydan sonra oyuna tamamiyle ara verip sadece forumlarda yazılanları okumaya karar vermiştim.
Aradan bir kış geçmesinden sonra tekrar farklı bir isimle sunucu açtık fakat 1-2 gün açılı kaldı.
Sebebi ise seviyenin artık "hammadde yokmu" diyip çıkan çocuklarla dolmuş olmasıydı.
Halbuki yaklaşık 5000x5000 bir haritayı elle yapmıştık. Her yapımız kendi emeğimizdi günü gününe uğraşmıştık.
Bir yazımızı feda etmiştik fakat seviye çok düşmüştü artık kurtarılacak oyuncu kalmadığını farkettik.
Bizim sunucumuz açık kalmayıp kapandıktan sonra craft_man'den bir teklif aldım. Sunucunun geliştirilmesi ve eski ortamın kazanılması ile ilgili.
Bende kendimi buna adamış biri olarak kabul ettim. Fakat olaylar buradada peşimizi bırakmadı.
Pvp sunucusu altında açılan sunucu için survival,factions yokmu gibi sorular bizi tamamiyle bıktırdı.
Artık buradayız ve forumda konuşuyoruz. Forumda moderasyon sistemine geçiş yaptık sunucular bölümü için bir nevi çözüm oldu.
Fakat hala saçma konuların geliyor olması bizi üzüyor. Kimse üstüne alınıpta biz ne yapıyoruz bu insanlar niye moderasyon koydular demedi.

Gelelim araştırmalarımın sonucuna.

Araştırmalarım sonucu sunucuların batış evresi türkiyeye hosting firmasıyım diye gelip mobil ile banka havalesi ile sunucu satan kişilerin girmesidir.
Artık herkes eline 30-40 lira kapıp 2gb ramli kötü özellikli bir sunucu açıyor ve forumlarda spam yapıyor.
Kimse minecraft premium alamıyor ama bir sunucuya yada vipliğe 50-60 lira verebiliyor.
Türkiyenin yetiştirme tarzı craft_man'inde dediği gibi bozuk.
Türkiye dahada gelişmez hiçbir sektörde. Şükredin steamdeki oyunları alamıyorlar.
Onlarıda alsalar halimiz harap.​
Benim yaşim 10.Bende biktim artik.Bende para ne gezer :D O yüzden bukkit veya hamaçhi serverler açtiğim olmuştu.Gelen giden ''Lapis koymassan girmem''Deyip duruyordu.Bende biktim.Bi ekip kurdum.Herşeyi anlattim.İşte bi server açtik.Adi ''abiler gelmesin''di.Çok ağir bir kelime olduğu için ''Sevgicraft'' yaptik.Aslinda hammadde istiyeni banliyorduk.Artik 2 kişi giriyordu.Kapattik serveri.1 ay geçince artik dağildik.Bende istifa etmiş gibi server açmayi biraktim.Anca bi arkdaşla survival.Ama çok heveslendim yine uğraştim.Anneme babama abime kuzenime halama babaneme annanem küfür eden 8 yaşinda çocuk yüzünden hevesim kırıldı.Daha sonra Tario76 ''Artik uğraşma'' deyince uğraşmayi biraktim.1 yildir bu çocuklarin''abi diyemiyorum'' açtığı ve yanliş yere açtiği''Rpg ye factions server açilirmi arkadaş!''Baktim.Dedimki
-Multiplayeri elimizden kaybettik.Singleplayerde takılcaz artık.Dedim.O günden beri artik sunucu yüzü görmedim.''Aslinda minecraftürk serverine gircektim yaşim tutmadi ''[DOUBLEPOST=1380696222,1380656692][/DOUBLEPOST]
Forumda yaşı 16 falan geçen çoğu kişi 10-11 yaşlarında ama kişilikleri olgunlaşmış...
Bunu banami hitap ediyorsun :D

Pudilo

Ver yetkiyi gör etkiyi.
Emektar Üye
En iyi cevaplar
2
Benim yaşim 10.Bende biktim artik.Bende para ne gezer :sırıtmak: O yüzden bukkit veya hamaçhi serverler açtiğim olmuştu.Gelen giden ''Lapis koymassan girmem''Deyip duruyordu.Bende biktim.Bi ekip kurdum.Herşeyi anlattim.İşte bi server açtik.Adi ''abiler gelmesin''di.Çok ağir bir kelime olduğu için ''Sevgicraft'' yaptik.Aslinda hammadde istiyeni banliyorduk.Artik 2 kişi giriyordu.Kapattik serveri.1 ay geçince artik dağildik.Bende istifa etmiş gibi server açmayi biraktim.Anca bi arkdaşla survival.Ama çok heveslendim yine uğraştim.Anneme babama abime kuzenime halama babaneme annanem küfür eden 8 yaşinda çocuk yüzünden hevesim kırıldı.Daha sonra Tario76 ''Artik uğraşma'' deyince uğraşmayi biraktim.1 yildir bu çocuklarin''abi diyemiyorum'' açtığı ve yanliş yere açtiği''Rpg ye factions server açilirmi arkadaş!''Baktim.Dedimki
-Multiplayeri elimizden kaybettik.Singleplayerde takılcaz artık.Dedim.O günden beri artik sunucu yüzü görmedim.''Aslinda minecraftürk serverine gircektim yaşim tutmadi ''

Hammadde hardcore sunucuda olabilir bence ona izin verilebilir çünkü hardcore bir sunucuda meslek levellerinden para kazanılmakta ve bunu başka alanlarda yapmaya kalkarsak sunucunun mapında rezil bir görüntü ortaya çıkıcaktır . Ama lapis işte o bir hardcore veya SURVİVAL
bir sunucuda bulunamaz. Günümüzde survival mantığı çok yanlış anlaşılıyor survival açıcak sunucu sahiplerinede tavsiyem şudur içinde factionda olucaksa bir dünya açın survival olarak orda isteyenler oynasın ama survival sunucu açtım diyip içinde lapis,devlapis,viphammadde çok gördüm viphammaddede genelde zümrüt elmas vb koyuluyor bence ille yapılıcaksa içinde bir odun ve taş koyulabilir başkalarından ayrı olması için.Bunlarin bilincindeysen 8 yaşındada olsan bir şey farketmez benim gözümde .

owen_1

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Benim yaşim 10.Bende biktim artik.Bende para ne gezer :sırıtmak: O yüzden bukkit veya hamaçhi serverler açtiğim olmuştu.Gelen giden ''Lapis koymassan girmem''Deyip duruyordu.Bende biktim.Bi ekip kurdum.Herşeyi anlattim.İşte bi server açtik.Adi ''abiler gelmesin''di.Çok ağir bir kelime olduğu için ''Sevgicraft'' yaptik.Aslinda hammadde istiyeni banliyorduk.Artik 2 kişi giriyordu.Kapattik serveri.1 ay geçince artik dağildik.Bende istifa etmiş gibi server açmayi biraktim.Anca bi arkdaşla survival.Ama çok heveslendim yine uğraştim.Anneme babama abime kuzenime halama babaneme annanem küfür eden 8 yaşinda çocuk yüzünden hevesim kırıldı.Daha sonra Tario76 ''Artik uğraşma'' deyince uğraşmayi biraktim.1 yildir bu çocuklarin''abi diyemiyorum'' açtığı ve yanliş yere açtiği''Rpg ye factions server açilirmi arkadaş!''Baktim.Dedimki
-Multiplayeri elimizden kaybettik.Singleplayerde takılcaz artık.Dedim.O günden beri artik sunucu yüzü görmedim.''Aslinda minecraftürk serverine gircektim yaşim tutmadi ''[DOUBLEPOST=1380696222,1380656692][/DOUBLEPOST]
Bunu banami hitap ediyorsun :sırıtmak:

Benimde Survival Serverim Vardı.2 hafta boyunca toplam üye 126'ydı.Bende Kapattım.Giren Yoktu.

bay_minecraft

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
insanların bazıları iyi tarafta gücü olmadı için ezilir sonra kendileri ezilmesin diye kötü tarafa geçer sonra onu durduracak biri yoksa kötülğüe bağımlı olur ve çıkamaz sonra farkeder ama kötülüe batmıştır çıkamaz ve güclü oluyum derken ezilir not: klavyem bozuk oldundan bazı seyleri ekran klavyesiyle yazıyorum:gerçektensinirli::gerçektensinirli::gerçektensinirli::gerçektensinirli::gerçektensinirli::gerçektensinirli::gerçektensinirli::gerçektensinirli::gerçektensinirli::gerçektensinirli:

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Konunun Hepsini (Roman gibi yorumlar dahil) okudum ve destekliyorum... Sizin(veya bazılarınızın) "bebe" olarak adlandırdığı sınıfın içindeyim (yaş 10) fakat hayatımda Hiç lapisli server görmedim! Görmekte istemeyeceğimi anladım! Zaten her zaman ingiliz sunucularında takılıyorum... İstiyene server listemi atabilirim! Pluginli Pluginsiz Her zaman en iyileri yabancı serverler oluyor... (NOT: Premiumum)

ManiacH

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Konunun Hepsini (Roman gibi yorumlar dahil) okudum ve destekliyorum... Sizin(veya bazılarınızın) "bebe" olarak adlandırdığı sınıfın içindeyim (yaş 10) fakat hayatımda Hiç lapisli server görmedim! Görmekte istemeyeceğimi anladım! Zaten her zaman ingiliz sunucularında takılıyorum... İstiyene server listemi atabilirim! Pluginli Pluginsiz Her zaman en iyileri yabancı serverler oluyor... (NOT: Premiumum)

Doğru . Zaten o ''bebe'' denilen kisimdan sonra herkes ''anladiniz siz'' diyor yani sen o grubun içinde sayılmazsın .

KaanU1938

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Hala ayarlayamadık eylemi :) pudilo (yazamıyorum doğrusunu) yapıcakmıyız eylemi ?

BlueHide

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ben Taksim'de alan ayarladım bi siz eksiksiniz,esnaftanda destek gördüm :)

Assassin's Creeper

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Serverlarda Lapisin sevilmesinin neden : Lapis = XP + Para yani servera başlamak ve Enchantlı Dia Set dizmek için birebir ! o yuzden herkes xp kasmak yerıne lapis kasıp hem para hem xp kasmayı tercih ediyor bende oyle dusunuyorum yani..

Praetorian

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Serverlarda Lapisin sevilmesinin neden : Lapis = XP + Para yani servera başlamak ve Enchantlı Dia Set dizmek için birebir ! o yuzden herkes xp kasmak yerıne lapis kasıp hem para hem xp kasmayı tercih ediyor bende oyle dusunuyorum yani..

Bizim şikayet edip nefret ettiğimiz sorun senin yazının içerisinde biryerlerde.. bil bakalım nerede :D