Yardım Sıfırdan Bukkit Açacağım(vps) Aklımdaki Sorulara Cevap Ariyorum

Darke2

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Merhaba arkadaslar. Öncelikle türkiyede doğru düzgün minecraft(yazimin devaminda mc olarak söz edeceğim) serveri bulunmadığını düsünüyorum.Bir serverda baslariz oynamaya axiler gelir bot atar. Baska servera gireriz onada bot atarlar. Sonra deriz axiler hep bot atiyorlsa axilerde oynayalim. Bu sefer gelirler axitrye bot atarlar. Tam mükemmel bir server bu deriz o server ertesi gün çöker falan filan türkiyedeki mc oyuncularının yaşadığı şeyler bunlar.

Günümün çoğunu minecraftta geçirdiğim ve bundan zevk aldiğim için serverla ilgilenebileceğimi düşünüyorum.
Pluginlerimi tamamen öğrendikten sonra map yapimina baslayip kurucuları para işlerini vb. ayarlayip vps satin almayi planliyorum ( bu arada hosting şirketi konusunda yardimda bulunursanız çok sevinirim )

Oynadiğim serverlardaki özelliklerin bir kismini kendi serverima aktarmak istiyorum fakat hepsini nasil yapicağimi bilmiyorum. Yani bir plugin listesi olusturmak istiyorum ayrica pluginlerle ilgilide sorunlarım var. Bana en iyi yardimci olabilecek forum olarak burayi düsündüm.

Başliyorum :

1- Wg atmayi bilmiyorum. Hangi pluginle ve nasil yapilir bu worldguard ? Wglenen alana başka oyuncunun inşa yapabilme iznini nasil ekleriz ?

2- Bir aralar çok meşhurdu şimdi niye kalkti bilmiyorum ama otowg ( wg taşı ) plugini. Adınıda bilmiyorum adını söylerseniz çok mutlu olurum. Bunda belirlenen bir blok oyunda wg taşi oluyordu. Mesela sünger. Marketten bu wg taşını aldığınzda herhangi bir wgsiz yere koydugunuzda orasi sizin adınıza wglenmiş oluyordu.

3- Perm ayarlari konusunda hiçbirşey bilmiyorum. Perm ayarlari nasil yapilir ? Hangi oyuncunun hangi komutu kullanacağini nasil ayarlariz ? Mesela moderatörlerin /help yazip komutlari görmesini sağlarken normal oyuncular /help yazdiginda DiffCraft plugin paketi yazmasini nasil ayarlariz ? Servera girenlerin otomatik olarak permlerdeki normal oyuncu grubuna girmesini veya /fireball komutunu sadece viplerin kullanmasini ve bir oyuncuyu vip grubuna almayi nasil ayarlarim ?

4- /chest yazinca açilan sanal chestin plugin adi nedir ?

5- Serverin açiklama (motd) kismina nasil renkli yazarim ? [Bulundu : http://www.planetminecraft.com/blog/how-to-make-a-colored-motd/ ]

6- oyunun pvpsini sadece factionpvp nasil yaparim ?

7- botlardan korumak için girişte 10 sn bekleten pluginin adı nedir ?

8- Glowstona (ışık taşına ) elektrik verince soulsand (ruh kumu ) , pumpkine(kabağa) elektrik verince jack'o lantern'e (parlayan kabak ) , netherrock(cehennem taşına) elektrik verince yanmasini sağlayan pluginin adı nedir ?

9- serverda command block kullanmak sağlikli midir ?

10 - kitleri ( /kit tools - /kit dia ) nasil ayarlayabilirim ? yani yeni kit eklemek veya var olan kitte verilen itemleri değiştirmek nasil yapilir ?

11 - wither skeletonlardan wither kafasi düsmesini ve wither bossunun canlandirilmasi nasil kapatilir ?

12 - Spawnimda veya warplarda hayvanlarin veya moblarin doğmamasini nasil sağlarim ?

13- serverimda ara ara server hakkinda bilgi veren yazilarin cikmasi icin gereken plugin ve bunun ayarlari nedir ?

14- Vps satin aldigimda server kurulu oluyor mu yoksa benim mi kurmam gerekiyor ?

15 - Alicağim herhangi bir vpsye mc serveri kurabilir miyim yoksa mc serveri kurulabilmesi için özel bir vps mi almaliyim ?

16 - mesela warp pazar yapacağim burada 10x10 luk 10 tane alan olucak. Bu alanlardan 1inin wgsini oyuncuya satmak için ne yapmaliyim ? Yani otomatik olarak 1 tabelaya sağ tiklayarak bu alani yetkilileri uğraştirmadan satin alabilsinler istiyorum

17- xp kasmak icin 3-4 çeşit farkli mob spawneri koymak istiyorum farkli farkli mob spawnerini (yani 1 creeper 1 zombi 1 skeleton spawneri ) nasil koyabilirim ?

18- pvp nin bir yerde kapali bir yerde açik olmasini nasil sağlarim ?

19 - serverin belirli saatlerde oyuncu sayisi belli bir sayinin altindaysa resetlenmesini nasil sağlarim ?

20 - bot saldirisinda veya benzeri olayda sv çöktüğünde otomatik olarak yeniden açilmasini nasil sağlarim ?

21 - araba plugininin ( minecrafta binip /mcs buy yazip siyah beyaz wool la döşenmiş yollarda minecrafti kullanma plugini ) adi nedir ?

22 - wgli alanlardaki button (düğme) , repeater (yineleyici) , chest (sandık) , door(kapı) kullanimi , tohumların üzerinde ziplyainca kirilmamasin falan nasil ayarlarim ?

23 - event yaparken mesela adminler gökten diamond yagdiriyor yada exp bottle falan o yagdirma komutu ve onu gerceklestiren plugin nedir ? [BULUNDU : LET IT RAIN ]

24 - belli bir zamanda katilan ve ayrilanlarin isimlerini yazan plugin adi ?

25 - ben simdi mesela pluginlerini cok beğendigim bir serverin sahibinden vps alsam ayni pluginleri bana verse o serverdaki plugins dosyasini oldugu gibi kopyalayip ileride baska alicağim vpslerde kullanabilir miyim ?

şimdilik bukadar hatirladikça diğer sorularimida yazacağim yardimci olacaklara simdiden cok tesekkür ederim.
Bu arada hangi sorumu cevapliyor iseniz o sorunun numarasını yazarsanız cok mutlu olurum tesekkürler

Ataberk1880

Işık Taşı Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
1)Plugin: Worldguard
Alan seçerken birine vermek istiyorsan: /region claim "araziismi" "sahip" "sahip2" .... [tabii ki sahibin ismisni yazarken (") işaretini kullanmıyoruz.]
Eğer zaten alınmış bir arazinin yetkisini vermek istiyorsan: /region redefine "araziismi" "sahip" "sahip2" ....

2)Hiç duymamıştım iyiymiş.

3)Ben şahsen "Groupmanager" kullanıyorum.
-Oyunun içindeyken permisssion ayarlamak istiyorsan önce server consalundan kendini op yap: op "nickin"
Sonra server klasöründen önce "plugins"e sonrada "groupmanager" e giriyoruz. Şöyle devam edin:
worlds/"worldismi"/user.yml(wordpad ile aç)/oradaki isimlerden birini nickinle değiştir ve "group: Owner" yap
sonra oyunda /help groupmanager yaz orası sana yardımcı olur.

4)Yakında bulurum.

5)"&c" gibi kodlardı sanırsan ama emin değilim eğer biri doğrularsa kodları yazarım

6)"Plugins"/faction oradaki config.yml yi aç içinde pvp yi bul.

7)---

8)---

9)Ben önermem tabi ciddi bir server kuracaksan.

10)Essentials pluginini yükle içinde config.yml yi aç
kits:
dtools:
delay: 10
items:
- 277 1 efficiency:1 durability:1
- 278 1
- 279:780 1
tools:
delay: 10
items:
- 272 1
- 273 1
- 274 1
- 275 1
diye bir bölüm var bu bölümde ki tools:
items:
- "itemid" "verileceksayı"
diye devam edebilir ve ya değiştirebilirsiniz.

11)---

12)Worldguard ile (bana ÖM at açıklayayım biraz uzun)

13)Yakında bulurum.

14) Hiç almadım ama kurulu oluyor olması lazım

15)---

16)Birçok plugin var ama ben hep SimpleRegionMarket i kullandım bu plugin çok daha iyi açıklayayayım:
-Bu plugin ile bir süreliğine kıralanabilir ve süre bittiğinde bir daha kiralaması gerekir.
-Ya da örneğin 10 saati 100 tl ödeyecek şekilde sonsuza kadar ya da alıcının parasın bitene kadar kiralanabilir. alıcı kiralarken tıkladığı tabelaya bir daha tıklayarak işlemi iptal edebiir.
-Arazileri açık arttırmaya çıkartabilirsiniz.
-Ve en son satabilirsiniz.

17)Bence onun yerine MobArena plugini ni kullan ama yinede koymak istiyorsan minecaft wikiden durgeonların id sine bakıp /give nickin id sayı
şekilinde koyabilirsin.

18)yine worldguard /region flag "araziismi" pvp deny

19)---

20)---

21)---

22)worldedit ile /region flag "araziismi" "yetki" "deny/allow"
yetkilere http://wiki.sk89q.com/wiki/WorldGuard/Regions/Flags sitesinden bakabilir ve kullanabilirsin.

23) :D

24) LoginMassage sanırım

25)Bir fkirim yok.

Darke2

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
yardimci olmak ne kelime beğeniler sana kurban olsun :D

Ataberk1880

Işık Taşı Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
bu permission işi biraz zordur eğer ileri seviyeye ihtiyaç duyarsan yardım edeblilirim de

Darke2

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
@ztnk

acaba sistemi görmek , anlamak için bana 1 saatliğine server kiralar misiniz ücretsiz olaraktan ?

Darke2

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Essentialsta mesela kit dia belirledim bu kit dianin 2.ye alinmasi icin aradan 1 saat gecmesini istiyorum hangi komutu nasıl değiştirmeliyim bunun için ?

Simdiye kadar kurduğum pluginlerle ilgili sorunlarımı yazayım

26- Yukarıda yaziyor kitler arasinda zaman aşımi istiyorum
27- Diyelimki bir kullanıcı kayıt yapamıyor bana skype'ten ulastı ben ona nasil bir kayit açabilirim ?
28-Chest shop disinda baska bir shop plugini bulamadim istiyorum ki chest shop şeklinde tabela konsun fakat içindeki item sinirsiz olsun cheste gerek kalmasin ve bunu sadece admin yapabilsin
29- region atmaya calisinca "An internal error occurred while attempting to perform this command" bu hatayi veriyor worldguard daha doğrusu wgnin her komutunda veriyor bu hatayi
30- chatten bisey yazinca a**Klanismi<Nick>: Mesaj şeklinde çikiyor. Bunu nasil değiştirebilirim ?
31- Tabelaya [Gate] yazinca fence yana iron bardan yapilan kapilari açan , [Lift up] - [Lift Down] yazinca asansör görevi gören pluginin adi nedir ?
32- Perm ayarlamada oyuncu gruplarını ve hangi komutlari kullanabileceklerini söylesem birisi bana groupmanager yada permissiondan ayarlayip verebilir mi?
33- Servera bir kez stop yazdigimda ve kapandiginda 2.ye acmak istedigim zaman
Error occured during initialization of UM
Could not reserve enough space for object heap
Devam etmek için bir tuşa basın.... yazisi çikiyor ve görev yöneticisinden javaw.exe yi (minecrafti yani ) kapatmadan düzelmiyor. Bu sorunu nasil çözerim ?
34- AutoSaveWorld kullaniyorum bu pluginin dünyayi kaydettiği bir klasör var mi yoksa oyun içinde mapin sürekli yedeğini alarak bukkit dosyasindaki world klasörünemi kaydediyor ?
35- Faction acmak icin belirli bir para gereksin istiyorum 500 tl mesela bunu nasil ayarlarim ? önüne gelen fact açmasin

Benim için aşağıdaki permleri ayarlayabilecek biri çikarsa onu servera emektar olarak bile alabilirim istediği her şeyi yapabilsin

1. grup default yani
Tag = yeşil yaziyla Oyuncu
Bu grubun yazi rengi = beyaz
Yetkiler :

essentials.afk
essentials.balancetop
essentials.broadcast
essentials.clearinventory
essentials.clearinventory.others
essentials.compass
essentials.delhome
essentials.kit
essentials.kit.tools
essentials.kit.dia
essentials.mail
essentials.mail.send
essentials.me
essentials.msg
essentials.msg.color
essentials.msg.format
essentials.msg.magic
essentials.msg.url
essentials.pay
essentials.ping
essentials.powertoo
essentials.msg
essentials.msg.color
essentials.msg.format
essentials.msg.magic
essentials.msg.url
essentials.realname
essentials.remove
essentials.sethome
essentials.sethome.multiple
essentials.sethome.multiple.[set]
essentials.warp.overwrite.*
essentials.warp.overwrite.[warpname]
essentials.spawn
essentials.tpa
essentials.tpaall
essentials.tpaccept
essentials.tpahere
essentials.tpall
ssentials.tpdeny
essentials.tphere
essentials.warp
essentials.warp.*
essentials.warp.[warpname]
essentials.warp.list
essentials.warp.otherplayers
essentials.workbench

factions.admin
factions.autoclaim
factions.chat
factions.claim
factions.deinvite
factions.description
factions.disband
factions.help
factions.home
factions.invite
factions.join
factions.kick
factions.leave
factions.list
factions.map
factions.mod
factions.money.kit.standard
factions.noboom
factions.open
factions.owner
factions.ownerlist
factions.power
factions.power.any
factions.relation
factions.sethome
factions.show
factions.tag
factions.title
factions.version
factions.unclaim
factions.unclaimall

iconomy.money
iconomy.pay

Birde Sunucu sahibi olsun
İsim rengi : Mor
Tag : DC Kurucu
Yazi rengi : Mor
Yetkiler
Tüm yetkiler

şeklinde bir perm dosyasi hazirllarsa birisi modaröterleri falan kendim yaparim örnek gerekiyor bana. yapiyorum 1 perm ekliyorum onu default kullanabiliyor ama mesela /msg permini eklememiş olsam bile onu default permi kullanabiliyor rules permini eklemiş olmama rağmen default permi kullanamiyor. bu sorunlardan biktigim icin yardiminiza basvurdum. Eğer birisi örnek bir şekilde bana bunu yaparsa emektar olarak atayacağim bir permde onu serverima beklerim :)

Darke2

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
beyler perm hazirlamaniza gerek yok. bendeki permissions plugininin bukkit tanimiyor. oyunda /plugins yazinca permissions yazmiyor. calisan permissions linki bulamadim. group managerda users.ymlden kendimi owner yapiyorum ama değşimiyor ya da mangaddp default essentials.tpa yaziyorum defaultlar yinede tpa kullanamiyor :''( bu konuda yardimci olabilir misniz ? çalisan perm linki falan çok iyi olur hanni

Darke2

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
her serverda /kit yazinca olan kitler gözükür /kit kitismi yazarak alinir. Bende /kit yazinca kit ismi girin varolan kitler starter diyor. essentailsin config dosyasinda starter diye bir kelime dahi geçmiyor bu kiti kaldiramiyorum. esentialsin config dosyasindan ayarladigim kitler ise ancak /kits yazinca cikiyor kafayi yicem :S

COMMAND BOOK PLUGININDEN KAYNAKLIYMIS SILINCE DUZELDI

CubeSword

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
kardeş bu soruların cevabını herkes arıyor

Ataberk1880

Işık Taşı Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
26) (serverklasörü)/plugins/essentials/config.yml de kits: böşümü var oradaki "delay:10" u ayarlamalısın. 10 sn varsayılandır.
27)---
28)Adminshop plugini var indir kur tabela yardımı istersen buraya yaz.
29)WG plugini serverin versionu ile eşleşmiyor olabilir wg nin beta olmayan ama en güncel olanını indir.
30) (serverklasörü)/plugins/factions/config.yml de olabilir ama emin değilim ama kaldırmanı önermem o pluginin parçası.
31) Craftbook pluginini kullanablirsin.
32) Bir kaç güne aşağıdakilere göre ayarlarım. GroupManager e göre ayarlayabilirim ancak.
33)---
34) (serverklasörü)/plugins/AutoSaveWorld içinde bulabilirsin ve ya başka bir isimle kaydedilmiş olabilir.
35) Yine (serverklasörü)/plugins/factions/config.yml bulabilirsin. Bilgi istersen 1 gün gecikmeli verebilirim.

Bir beğeni yeter :D
Hadi kolay gelsin
32) için benimle iletişim kur 15.12.2012 saat 15.00 gibi

Darke2

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
istediğin beğeni olsun kardesim skype ekler misin tunabarkin97

Ataberk1880

Işık Taşı Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
ben sana şu groupmanageri attıyımmı şimdi söylediğin gibi iki grup var : oyuncu ve sahip diye tmm