Neden Skype?

Bkunkcu

Windows 10 CDsi bulunur.
Emektar Üye
En iyi cevaplar
2
Umrunda olması durum değil aslında. McAfee diyor ki; "Eğer sırlarımızı kimlere vereceğimizi seçemiyorsak uygarlığın temeli sarsılmıştır. Eğer biz neyi kimle paylaşacağımızı seçemiyorsak her şeyi seçebileceğimiz Demokrasi sistemi aslında yok demektir." Ben Skype'a tamamen karşı biriyim (Ama kullanıyorum heyhat.)

Isaac Newton'un bir sözü vardır çok severim; "Güvenlikleri için gizliliklerinden feragat edenler ikisini de hak etmez."

Güvenlik ve dinlemeler konusunda tüylerinizi diken diken edecek şeyler var. (Bunları dünyanın en iyi cyber-vigilante'si olan John McAffe açıklıyor.) İsteyen olursa detaylı bilgi veririm.
Hocam haklısınız ancak bu durumda en basitinden WhatsApp bile kullanmamamız lazım ki hem WhatsApp hem de Skype uçtan uça şifreleniyor.

Tenekesaurus

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Hocam haklısınız ancak bu durumda en basitinden WhatsApp bile kullanmamamız lazım ki hem WhatsApp hem de Skype uçtan uça şifreleniyor.

Skype şifrelenmiyor. Whatsapp şifrelenmeye başladı son 1 senede. Sürekli izleniyorsunuz zaten ama eğer özel hayatın gizliliğine hepimiz yasa ile bağlıysak ve iyi bir şey olduğunu düşünüyorsak Whatsapp'a yaptırdığımızı Skype'a yaptırmalıyız ya da TOX gibi programlara yönelmeliyiz. (Devletin özel hayatın gizliliğine karışması ayrı bir konu.) Azizim benim sana karşı çıkmamın sebebi "Saklayacak bir şeyim yok" argümanının arkasına sığınman. Çok diş çıkartırım o konuda :D

Toplum olarak bilinçlenmemiz gerekiyor. Kamu spotu kasmak gibi bir niyetim yok. Ama korkunç bir durum aslında.

Exo

Gray
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Skype şifrelenmiyor. Whatsapp şifrelenmeye başladı son 1 senede. Sürekli izleniyorsunuz zaten ama eğer özel hayatın gizliliğine hepimiz yasa ile bağlıysak ve iyi bir şey olduğunu düşünüyorsak Whatsapp'a yaptırdığımızı Skype'a yaptırmalıyız ya da TOX gibi programlara yönelmeliyiz. (Devletin özel hayatın gizliliğine karışması ayrı bir konu.) Azizim benim sana karşı çıkmamın sebebi "Saklayacak bir şeyim yok" argümanının arkasına sığınman. Çok diş çıkartırım o konuda :D

Toplum olarak bilinçlenmemiz gerekiyor. Kamu spotu kasmak gibi bir niyetim yok. Ama korkunç bir durum aslında.
Madem bu kadar özel gizliliğe önem veriyoruz kimsenin facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya hesaplarında kendi elleriyle kendilerini ifşa etmeleri normal mi? Gerçekten gizliliğe önem vericekseniz öncelikle TOR ağına bağlanacaksınız yada güvenilir bir vpn kullanacaksınız. İsminiz dahil hiçbir bilginizi paylaşmayacaksınız. Evinize internet bağlatmayacaksınız herkesin erişebildiği kütüphane gibi yerlerden bağlanacaksınız. Bunun gibi birçok saçmalığa katlanacaksınız peki ne için? Devlet sizi fişlemesin kim ne yaptığınızı bilmesin diye. Kimse kendini kandırmasın buradaki kimse illegal bir işe bulaşmıyor. Uyuşturucu felan sattığı yok kimsenin. Altı üstü bir foruma girmek için arkadaşınızla konuşmak için bu kadar uğraş gerçekten saçma. Siz istesenizde istemesenizde fişleniyorsunuz. Kullandığınız telefonunuzda olan mikrofon veya bilgisayarınıza bağlı olan mikrofonun sizi sürekli kaydetmediğini nerden bileceksiniz? Bilemezsiniz. Normal kullanıcı olayları için boşu boşuna gizliliği savunmaya gerek yok.

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
İnternet ortamında, yazdığınız her harf kayıt oluyor ve bunların silinmesi gibi durum söz konusu değil. Şimdi face silme var falan denilmesin lütfen, genel görünümden kaldırılır fakat hiçbir bilgi silinmez zira bilgi güçtür. Şu dünya denilen kürede kim gücünü kaybetmek ister ki? O çok güvenli, şifreleme metodu olan sistemler içinde bu geçerlidir. Kulaktan kulağa fısıdaşmıyoruz sonuçta, bir kanal yardımıyla iletişim sağlama durumu söz konusu. Tüm ülkenin kimlik bilgileri çalınmış durumdayken, internet üzerinden de olumsuz işler yapmadığım için, Microsoft gibi bir kurumunda tüm bilgilerimizi barındırdığını bildiğim için Skype'dan çok fazla çekinmiyorum. Dünya bizim etrafımızda dönmüyor, ünlü bir komedyenin de dediği gibi mangal yaparken istihbarat servisleri bizi sniperla vurmayacak.

Tenekesaurus

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Madem bu kadar özel gizliliğe önem veriyoruz kimsenin facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya hesaplarında kendi elleriyle kendilerini ifşa etmeleri normal mi? Gerçekten gizliliğe önem vericekseniz öncelikle TOR ağına bağlanacaksınız yada güvenilir bir vpn kullanacaksınız. İsminiz dahil hiçbir bilginizi paylaşmayacaksınız. Evinize internet bağlatmayacaksınız herkesin erişebildiği kütüphane gibi yerlerden bağlanacaksınız. Bunun gibi birçok saçmalığa katlanacaksınız peki ne için? Devlet sizi fişlemesin kim ne yaptığınızı bilmesin diye. Kimse kendini kandırmasın buradaki kimse illegal bir işe bulaşmıyor. Uyuşturucu felan sattığı yok kimsenin. Altı üstü bir foruma girmek için arkadaşınızla konuşmak için bu kadar uğraş gerçekten saçma. Siz istesenizde istemesenizde fişleniyorsunuz. Kullandığınız telefonunuzda olan mikrofon veya bilgisayarınıza bağlı olan mikrofonun sizi sürekli kaydetmediğini nerden bileceksiniz? Bilemezsiniz. Normal kullanıcı olayları için boşu boşuna gizliliği savunmaya gerek yok.

Tamam. Zaten "Saklayın" demiyorum. Sadece etik bir durum değil insanların neler yaptığını izlemek. Sosyal medya konusunda da şöyle bir durum var; İnsanlar kendi istekleriyle kendi bilgilerini istedikleri kadar paylaşıyorlar. Yani seçiyorlar neleri paylaşacaklarını. (Buna da karşıyım mesela. Bana ne senin eltinden.) Yukarıda da alıntıladığım gibi;

"Eğer sırlarımızı kimlere vereceğimizi seçemiyorsak uygarlığın temeli sarsılmıştır. Eğer biz neyi kimle paylaşacağımızı seçemiyorsak her şeyi seçebileceğimiz Demokrasi sistemi aslında yok demektir." - John McAffee

Siz istesenizde istemesenizde fişleniyorsunuz.

Evet ben de onu diyorum. Neden fişleniyoruz ? İnsanlar neden "Mahremiyet benim hakkım" diyip karşı gelmiyor. Bu kadar kolay mı haklarımızdan vazgeçmek ? Bu gün mahremiyet yarın düşünce özgürlüğü. 1984 Romanı da 40'lı yıllarda "Distopya" olarak yayınlandı. Şu anda kimsenin umrunda değil mahremiyet :(

Ki saklayacak bir şeyiniz olmadığı için Mahremiyeti savunmamak söyleyecek bir şeyiniz olmadığı için düşünce özgürlüğünü savunmamak gibi bir durum.

oky9456

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Birde curse skype+ts karşımı gibi bir şey yaptılar yeni gelen güncelleme ile

Son düzenleme:

DamRISH

Donuts :3
En iyi cevaplar
0
Disacord önerimdir. Komut girişi çok fazla, BOT ları bi işe yarıyor (Chatten RPG oynuyorsunuz, hoş :3)

KarakuleMC

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
1
Skype ile ip adresinizi öğrenebiliyorlar. Team speak'da da o serverin sahibi görebiliyor. Bu yüzden herkesle skype görüşmesi yapmayın. Güvenilir olmayan ts adreslerinede uğramayın. Steamın arkadaşlar arayüzünde arama başlatıda ek olarak kullanabilirsiniz.