Matematik Sorum [Geometri]

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
normal koşullarda açıları verilmemiş bir dörtgenin açıları 90 derece ilemi yapılır 90a benziyo

ama değil sanırım kare ile üçgenin kesistiği 2 noktanın açıları farklı sembollerle gösterilmiş bide 90 ı varsaymadan yapabilirmisiniz

Demin de şekil çizip denedim de her dörtgende olmuyor. 2a+2b'nin 180 olması gerek. Hangi dörtgenlerde kullanılabilir bu: Yamuk (İki kenarı paralel olan), paralelkenar, dikdörtgen çeşitlerinde. Aşağıdaki gibi bir dörtgende sağlamaz.

Avioteto

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Demin de şekil çizip denedim de her dörtgende olmuyor. 2a+2b'nin 180 olması gerek. Hangi dörtgenlerde kullanılabilir bu: Yamuk (İki kenarı paralel olan), paralelkenar, dikdörtgen çeşitlerinde. Aşağıdaki gibi bir dörtgende sağlamaz.

2 kenarıparalel olandan bizimki

Avioteto

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Yukarıda her dörtgende olur mu diye bir konu geçti de onun için açıklama yaptım. Paralellikler arasındaki açılar toplamı 180 olduğundan sağlar öyle bir dörtgende.
yani 1. yazdığınızdan başka olanak yokmu normalde olması gereken omu

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
yani 1. yazdığınızdan başka olanak yokmu normalde olması gereken omu

Açıortayları verilen açıların toplamının 180 olması lazım ki yarısını aldığımızda 90 çıksın. (Üçgenin iç açıları da 180 zaten, ondan da açıortay olanları çıkarınca dik açı oluyor o ara kısım.)

Yani kısaca evet, birbirine bakan paralel iki kenar arasındaki iki açı olması lazım.

Hannabell

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
İyi güzel anlatmışın ama yukarıdaki arkadaşlarda öyle dedi bende öyle düşündüm ama arkadaş dikdörtgen almamış sanırsam
@bakkalmarket7 aga fotosunu bi şekilde çekip atabilirmisin yada sorunun aynısı ile paintte coşabilirmisin ?
Diğer entryleri okumadan painte geçince :D

eline sağlık çok güzel olmuş ancak benim yazdığım formule gore istiyormuş hoca bide bu dikdortgen olmaya bilir sadece dörtgen dedi :(
O formülü hatırlamıyorum ve de eğer başka bir formülle hocanın karşısına çıkarsan daha havalı olur :)
(Dörtgenlerin köseleri 90 derece oluyor zaten)