İyi Bir Sunucu Olabilmenin Şartları

FarukYazici

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Değerli forum üyeleri,

Sunucusu olan herkes, sunucusunun en iyi olmasını elbet ister. Size vereceğim ufak tüyolarla bu işe yaklaşmanız mümkün. İyi sunucu tanınmış sunucu demek değildir ! Bunu asla unutmayınız. İyi sunucu; mimarisi, kullanımı iyi olan, yetkilileri cana yakın olan, asayişi sağlanan, düzenli sunucudur.

• Mimariye önem verin ! İşin başındaysanız, rehberi, moderatörü bırakın bir kenara ! Mimari işin en önemli ve temel kısmıdır. O nedenle kadronuzu öncelikle mimarlar oluştursun. Birbirinden harika yapılarla sunucunuzu süsleyerek, üyeleri etkileyebilir ve kalitenizi arttırabilirsiniz.
  • Oyuncuya emir vermeyin ! "Ben buranın sahibiyim, sen ise oyuncusun, bana üye mi yok ?" diyerek oyuncu yasaklamanız ya da cezalandırmanız diğer üyeler tarafından kötü algılanabilir ve sizin üyelerle aranızda olan güven ve saygı bağlarını kopartabilir. Onları tehdit etmeyin yahut emir vermeyin. Unutmayın, onlar sizin veli nimetleriniz.
  • Ayrımcılık yapmayın ! Oyuncular arasında ayrımcılık yapmayın. Bunların değişik türleri vardır elbet. Mesela özel üye ile normal üye yahut yakın arkadaşınız ile normal üye... Bu ayrımcılık üyeleri sunucunuzdan ve sizden soğutacak ardından sunucunuz yavaş yavaş boşalacaktır. Oyuncuların forumda yaptığı şikayetleri de ayrıca hatırlatırım.
  • Eklenti hayattır ! Mimari işler bittiyse sıra geldi eklentilere. Ekibinizi ikinci parçasını bu eklenti ustaları oluşturacaktır. Türlü eklentileri bularak sunucunuzu zenginleştirebilir, oyuncularınıza daha iyi bir oyun deneyimi yaşatabilirsiniz. Bu sunucu kalitenizi arttıran en temel unsurlardandır.
  • Oyunculara kulak verin ! Oyuncularınızla ilgilenin. Onlar şüphesiz ilgiden hoşlanıyorlar ! Ben tek başıma baş edemem diyorsanız; sunucunuza rehberler alın ! Onlar sizin oyuncularla aranızda bağları oluşturacak olan ekibinizin vazgeçilmezleridir.

Canyo

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Eğer Bu Yazdıklarını Uygulamaya Başlarlarsa Cidden Çok Hoş Olur
Belki Eskisi Gibi Server Kalitesi Artar :)
Malesef okumaya üşengeç bir sürü insan var. Benimde ilk başlarda yaptığım hata hiçbir rehberi okumadan ne olup bittiğini pek bilemeden sunucu açmak oldu :( Tavsiye etmiyorum. Eğer iyi bir sunucu açmak istiyorsalar bu gibi rehberleri okumak lazım.

• Beğen
Reactions: DIO

Canyo

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bir Server'a Girdiklerinde Hızlıca Gelişmek İstiyorlar Anlıyorum Ama Başladığın Anda Dia Set Çekme İsteği Nereden Geliyor :D
Git Bir Ev Yap La :D
Aynen git önce bi topraktan ev yap bakalım :D O değilde önceden madene inerken lapis gördük mü ne sevinirdik. Pek bir halta yaramazdı ama onu almadan gitmezdik. Şimdi ise o heyecan falan kalmadı. Elmas içinde aynı çünkü *****u bir açıyorlar 2 dk da set :/ Kalmadı eski güzel sunucular ya. Şimdikiler hala dikine gidip yok viphammadde yok lapis yok hammadde de kum, taş, odun, toprak :/

• Beğen

AxcelaD

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
aslında sunucu konusu kabul etmeden önce sunucuya gönüllü bikaç kişi gönderip kalitesini ölçmeli ona göre kabul etmeliler one ya mc zevkini kaybetti

• Beğen

BeLixBaRon

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Güzel bir rehber.
Cidden uyarlarsa Türkiyede Serverlar gelişebilir

• Beğen

AxcelaD

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Aynn Katılıyorum :/
Ya Bende Nodu*'filan Kullandım Zamanında :D Ama Abi hiçbir PVP'de Açmadım Anca Adamların İsimlerini Görmek İçin Açıyorum :D
Admin'lik Yaparken Bile Kullanıyordum :D

Bu Kezde Neden Bizim Server'ımızı Kabul Etmiyorsunuz Derler :D
etmek gibi bi zorunluluğu yok mesela forumda bazı kurallar var ve biz onlara uyuyoruz konu tanıtımındada öyle bir kural olursa mecbur uyarlar

• Beğen

FarukYazici

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Gönül ister ki forumda adam akıllı faaliyetler yürütenler birleşip bir sunucu kursa... Bu adamların arasında mevki farkı olmasa... Kavgalar, tartışmalar olmasa her şey demokratik bir şekilde çözülse... Kimse gelip senin sunucunda başka sunucunun reklamını saçma sapan biçimlerde yapmasa... VIP denen üyeler olmasa... Lapis bu kadar tecrübe vermese... Çalışma masası ışınlanma noktası olmasa... Yöneticiler üyelerine bel altı şakalar yapmasa... (ç)Alıntı haritalar olmasa...

Keşke bütün bunlar olsa... Olsun ki adam akıllı bir sunucu var diyebilelim. Olsun ki, Minecraft nedir yeniden öğrenelim. Olsun ki, kaybettiğimiz Minecraft zevkini yeniden yaşayabilelim. Olsun ki, diğerlerine örnek teşkil etsin. Olsun ki, Minecraft dendiği zaman aklımıza lapisler, büyülü elmas setler, hammaddeler, VIP üyeler aklımıza bir daha gelmesin !

Son düzenleme:

MustafaAlkan

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Gönül ister ki forumda adam akıllı faaliyetler yürütenler birleşip bir sunucu kursa... Bu adamların arasında mevki farkı olmasa... Kavgalar, tartışmalar olmasa her şey demokratik bir şekilde çözülse... Kimse gelip senin sunucunda başka sunucunun reklamını saçma sapan biçimlerde yapmasa... VIP denen üyeler olmasa... Lapis bu kadar tecrübe vermese... Çalışma masası ışınlanma noktası olmasa... Yöneticiler üyelerine bel altı şakalar yapmasa... (ç)Alıntı haritalar olmasa...

Keşke bütün bunlar olsa... Olsun ki adam akıllı bir sunucu var diyebilelim. Olsun ki, Minecraft nedir yeniden öğrenelim. Olsun ki, kaybettiğimiz Minecraft zevkini yeniden yaşayabilelim. Olsun ki, diğerlerine örnek teşkil etsin. Olsun ki, Minecraft dendiği zaman aklımıza lapisler, büyülü elmas setler, hammaddeler, VIP üyeler aklımıza bir daha gelmesin !
Anti Lapis lapis az xp ve para verirse birseye yaramaz ve koymana gerekte kalmaz survivalda lapis kolay bulunan birsey degil ve lapis olan serverler bebelerin fulledigi 5 para etmez serverler bence.
GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Korkak Adam

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Geçen Bir Amerika Serverine Girdim.
Adamlar Okadar İyi Davranıyorki Kendimden Utandım
Hi Team Dedigimde Direk Birisiyle Team Oldum
Az Çok İngilizcem Var.
Beni Direk Evine Aldı Tarım VB Yaptık Sunucuda hiçbir Plugin Yoktu. Sadece Essentials,Groupmananger,wg
Başka Plugin Yoktu.
Simdi O Serverle TR Karşılaştırsam.
TR Dünya Sonuncusu Olur
Adamlar Çok Güler Yüzlü Bizimkiler an****** s****** Ölümüne Sövüyorlar
Yemin Ederim Utandım Adama Türküm Demeye

• Beğen

DIO

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

Bravo aklımdan geçende buydu keşke yazdıkların gibi olsa...[DOUBLEPOST=1397079581,1397079461][/DOUBLEPOST]Nediyelim çocuk playerlar ve internet ortamı zikine bile sallamıyorlar seni. :([DOUBLEPOST=1397079753][/DOUBLEPOST]Rehber çok yararlı helal olsun. :)

FarukYazici

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Geçen Bir Amerika Serverine Girdim.
Adamlar Okadar İyi Davranıyorki Kendimden Utandım
Hi Team Dedigimde Direk Birisiyle Team Oldum
Az Çok İngilizcem Var.
Beni Direk Evine Aldı Tarım VB Yaptık Sunucuda hiçbir Plugin Yoktu. Sadece Essentials,Groupmananger,wg
Başka Plugin Yoktu.
Simdi O Serverle TR Karşılaştırsam.
TR Dünya Sonuncusu Olur
Adamlar Çok Güler Yüzlü Bizimkiler an****** s****** Ölümüne Sövüyorlar
Yemin Ederim Utandım Adama Türküm Demeye
Bu aslında Türkiye'de var olan sunucuların suçu değil tam olarak. Onlara sunucu kavramını yanlış öğretenlerde. İnsanlar sunucu kavramını çok yanlış anlamış. Bugün hep beraber bunun ortak şahidiyiz. Ben şunu savunuyorum; sunuculara herkes alınmamalı. Elbet, insanlar oyun oynayacak ama bunu belli bir olgunluk seviyesine ulaştıktan sonra yapmalı. Belki bu yolla insanlar kendilerine çeki-düzen verebilir. Maalesef, sunucumuz bir an önce dolsun istiyoruz. İyi sunucu dolu sunucu değildir!
Bravo aklımdan geçende buydu keşke yazdıkların gibi olsa...[DOUBLEPOST=1397079581,1397079461][/DOUBLEPOST]Nediyelim çocuk playerlar ve internet ortamı zikine bile sallamıyorlar seni. :([DOUBLEPOST=1397079753][/DOUBLEPOST]Rehber çok yararlı helal olsun. :)
Görüşünüz için teşekkür ederim. Sizlerin nasıl düşündüğünü bilemem ancak ben sunucularda oyuncuları "çocuk" olarak ayırma taraftarı değilim. 10 yaşında bir insan, sunucumuza girdiği zaman tuhaf hareketler yapabiliyor. Bu, onun yaş seviyesindeki olgunluğundandır. Kanaatim, onlara oyunu değil, insanlar arası ilişkileri öğretmekten geçiyor. Akıl yaşta değil baştadır. Bazı insanlar vardır 40 yaşına gelmiş ancak 40 gram akılları yoktur. Ama bazıları vardır 10 yaşında 50 yaşındaki adam düşündüğünü düşünür. Yazılarımda hep vurguladığım durum, sunucuların yalnızca bir oyun olmaması. Sunucular bizim insanlar ile ilişkilerimi geliştirmek için iyi bir fırsat. Tabi farkına varabilirsek...
Hocam İlk Önce Bir Sorum Var
Edebiyat Mı Okuyorsun ?
Ve Evet Haklısın Hatta Yazıları Okuyunca İyice Gaza Geldim Biran Önce Server'ı Bitirmek İstiyorum x)
Edebiyat okumuyorum ancak yatkın olduğumu söyleyebilirim. Sunucunuz açılınca ben de gelmek isterim davet ederseniz...
Anti Lapis lapis az xp ve para verirse birseye yaramaz ve koymana gerekte kalmaz survivalda lapis kolay bulunan birsey degil ve lapis olan serverler bebelerin fulledigi 5 para etmez serverler bence.
GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Çocuk oyuncularımıza "bebe" diyerek ilk hatayı burada yapıyorsunuz aslında. Onları dışlamak yerine, içinize alıp onların bu olgun olmayan davranışlarını düzeltmeye çalışsanız (muhtemelen buna karşı olanlar olacak ve çocuk çocuktur diyenleriniz de çıkacaktır. İşe böyle bakmayın, ayağa gelen müşteri geri çevrilmez. Onlar sizin veli nimetlerinizdir.) Sizin de sunucunuz var, konusunu görmüştüm. Size tavsiyem insanları bu şekilde ayırt etmekten vazgeçmeniz yönünde olacaktır. İyi yönetilemeyen bir sunucu yok olmaya mahkumdur !
@FarukYazici
Ne güzel şeyler paylaşıyorsun :)
Emeğine sağlık. :)
İyi yorumlarınız için teşekkür ederim.

• Beğen