Minecraft'ın Gelişimi

System32

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Minecraft'ın en eski sürümünün Alpha olduğunu zannedenler var. Peki ya eskiden Minecraft dünyalarının sınırlı olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya eskiden dev zombilerin olduğunu? Ya altını bile elinizle kırabildiğinizi? Gelin, Minecraft'ın en eski sürümlerini beraber inceleyelim.

Cave Game... Minecraft ilk bu isimde kurulmuştu. Doğduğunuz dünya Skyblock haritasından sadece birazcık daha büyüktü. G tuşuna basarak Human adlı Steve görünüşlü mobları çağırabiliyordunuz. Bu moblar rastgele hareket ediyorlardı. Ayrıca dünyadan aşağı atlarsanız ölmezsiniz, sürekli düşersiniz. Minecraft Wiki gibi bazı kaynaklarda Minecraft Pre-classic olarak da geçer. Koyacağınız blokları seçemiyordunuz. Koyduğunuz bloklar bir sınırdan sonra cobblestone olarak koyulmaya başlıyordu. Sınırın diğer tarafında ise çimen koyuluyordu. Oyun survival ile creative arasında bir yerdeydi: Uçamıyordunuz ama koyduğunuz blokların bir sınırı yoktu ve anında kırılıyorlardı.

Sonra çıkan Classic versiyonunda ağaç, lav falan bir sürü şey geldi. Bazı kaynaklar TNT'nin ve Zombinin geldiğini de söylüyor ama ben daha önce hiç görmedim. Dünya bu sürümde daha da büyüdü.

Survival Test'te survival mode oynuyordunuz. Şimdiki minecraftta doğmayan Giant mobu bu versiyonda doğuyordu. Oklar tab tuşuna basarak atılabiliyordu. Kömürler taş basamak düşürürken Iron ve Gold orelar Iron Block ve Gold Block düşürüyorlardı. 10 kalbiniz vardı ve öldüğünüzde aynı Hardcore moddaki gibi dünya yeniden başlatılıyordu. Skeletonun okları mordu. Ve sanırım bu sürümde her şeyler elle kırılıyordu!

Indev'de çook şey geldi. Envanter, crafting, farming ve pickaxe gibi aletler. Sabah ve akşam. F5 ile dıştan görünüş. Okların sadece yay ile fırlatılabilmesi. Ayrıca bu sürümde bir evin içinde doğuyordunuz. Indev'de bedrock katmanı yoktu - eğer doğru anladıysam.

Sonsuz dünyalar Infdev sürümünde geldi. Yeni craftlanabilir itemlar. 3 boyutlu bulutlar. Tabelalar, merdivenler ve kapılar. Dungeonlar ve minecartlar. Ama sanırım bu versiyonun en iyi özelliği sonsuz dünyalardı.

The Nether! Biyomlar! Survival Multiplayer! Hepsi Alpha sürümünde eklendi. Redstone circuitler bu versiyonda eklendi! Pumpkinler ve jack o lantern! Netherrack, soul sand ve glowstone! Mağaralar ve moblar için yeni sesler! Karlı ve buzlu bölgeler ve craftlanabilir kar bloğu! Tekneler, inekler, slime ve tavuklar! Yeni müzik, yeni tablolar (painting), F1 ve F2 tuşlarına aynı anda basarak ekran görüntüsü alma! Çok yenilik var değil mi?

Beta Sürümü... Yataklar, yeni Minecraft logosu, istatistikler ve ödüller ve CREATIVE MODE! Hava durumu efektleri: kar ve yağmur. Veee KÖYLER, MINESHAFTLAR VE STRONGHOLDLAR! Patlamalar ve bunun gibi daha bir sürü efekt! Squid, Enderman, Silverfish, Cave Spider ve evcilleştirilebişir kurtlar! Hızlı koşma! Redstone repeater, dispenser,.. Ohoo! Çok fazla yenilik var üşendim şimdi yazmaya. En iyisi siz okuyun: http://minecraft.gamepedia.com/Beta

Minecraft 1.0'ı anlatmayacağım çünkü o stabil bir sürüm. Ama bu sürüm de dolu dolu. Örnek mi istersiniz? Ender Dragon! Köylü! Blaze! Magma Cube!

Okumaya mı üşendiniz? O zaman Mojang tarafından yayınlanan bu videoyu izleyin:

Not: Kesinlikle alıntı DEĞİLDİR.

Son düzenleme:

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Güzel anlatılmış. Ve o videonun devamı da var minecon trailerlerinden birindeydi

Oyuncu1999

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
bende ilk sürümü var sadece toprak ve kırılmış taştan ibaret,kontrolleri değişik :D

LordOfRavens

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ben Indev'de piramit gibi birşeyler de geldi diye biliyordum ama küçük.
Indev'deki spawn evinin 7x7 olduğunu da eklersen iyi olur. Yüksekliği hatırlamıyorum. :D

AwzmDanny

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
O değilde MC'de dünyalar sınırsız değil -_-

Oyuncu1999

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
hayır aslında sınırsız sen gittikçe kafasına göre dünya oluşlturmaya devam ediyor

KRHN

Yazılımcı Beyefendi
En iyi cevaplar
0
Belki Dünya'yı kaplamaya çalışıyorum ve 900000000000000 bloğum var.
Adam orada mantık olarak sınırsız diyor videoyu doğru izleyin Minecraft dünyası sınırsız değildir ama mantıken öyledir gittiğiniz her chunk yeniden yüklendiği için fakat Notch oyuncuların oyunu kasmasın diye buna bir sınır getirdi 32 Bit Javada sanırım 30 Milyon blocktu.

xxxyağızxxx

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Benim mc debi gariplik var server açıyorum biraz arkadaşlarla oynuyoz sonra arkadaşlar mapı tnt *** edince mapı siliom yeni map açıyom ve gezdikten sonra aynı ağaçlar aynı bitkiler hatta evimizi yaptığımız düzlük alanda aynı oluyo sular bile aynı yerde sadece bizim koyduğumuz blocklar yok oluyo minecraft tek maptamı oynuyor acaba :ha::olgun:

KRHN

Yazılımcı Beyefendi
En iyi cevaplar
0
Benim mc debi gariplik var server açıyorum biraz arkadaşlarla oynuyoz sonra arkadaşlar mapı tnt *** edince mapı siliom yeni map açıyom ve gezdikten sonra aynı ağaçlar aynı bitkiler hatta evimizi yaptığımız düzlük alanda aynı oluyo sular bile aynı yerde sadece bizim koyduğumuz blocklar yok oluyo minecraft tek maptamı oynuyor acaba :ha::olgun:
Bu dediğin biraz mantıklı olabilir ama Premiumlar için. Premiumlarda single playerde kasmaz çünkü harita oyuncunun bilgisayarından değil Mojangın sunucusundan açılır eğer açılmaz ise bilgisayardan açılır tek dünyada olsa bile chata ne diyeceksin, veya flat mapa.