Minecraft Plugin Vs Skript

arifoyun

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
SELAMÜN ALEYKÜM
Asagıda Plugin Ve Skript Hakkında Bu Günlerde Çok Konusulan Konulardan: Plugin Kullan Baska Biri: Skript Kullan Ve Benzeri Sorular Geliyor. Plugin Ve Skript Özellikleri Ve Eksiklikleri Asagıda Bahsedilmistir.: ( Resim Bulunamadıgından Dolayı Yazılı Olmustur.)
Plugin Özellikleri:
-Sunucuyu Yormaz.
-Bukkit-Spigot Sitelerinden İndirip Bir Klasöre Atarak Zamandan Tasarruf Edebilmesi.
Plugin Olumsuz Tarafları:
-Yapımcılar Bug Pluginde 1 Tane Bug Bıraksada Oyuncu Bile Tamir Edememesi.
-Her Plugin Bukkit veya Spigot da Yarım Saat Arama Kısmından Arayarak Bulma Zorunlulugu (Bazı Sunucular Otomatik Plugin Yükleyicili)
-Sunucu Aktifken Bir Plugin Yükleyince Çalısması için Reload Atma Zorunlulugu Bu Yüzdende Sunucu Doluyken Reload Atma Oyuncu Kaybına Yol Açıyor.
Skript Özellikleri:
-Pluginlerdeki Bugları Kapatabilme
-Modlu Sunucularda Olanları Yapabilme ( Skquery Ve Benzeri Pluginlerde Dahil )
-Oyunda Sunucuyu Reloadlamak Zorunlulugu Olmaz Bir Komutla Skriptlere Reload Atılması
Skript Olumsuz Tarafları:
-Sunucuyu Yorar.
Bu Liste Dısındada Özellikleri Ve Olumsuz Tarafları Vardır. Sadece Çok Konusulanları Veya BirKaçını Yazılı.

OrangeLemon

Let it die
En iyi cevaplar
0
Plugin ezer gçr tmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mı

Dpelqpleq

2 + 2 = 5
En iyi cevaplar
0
Skript yorar, hatta cok fazla yorar. 1600kb'lik dev bir eklenti. Ben bazen 4-5 kb'lik pluginleri jdgui ile açınca dahi birsey anlayamıyorum içinde hiç bilmediğim algoritmalar dönüyor. Kim bilir Skript'te ne gibi kodlar mevcut. //algoritma fonksiyon ne deniyorsa...
/reload olayını ise plugin tarafınca eksi olarak görmüyorum. Sunucu içinde /rl diye bir durum yok. Deneme sunucunda mapını pluginini test eder yaparsın Ayda/haftada bir sunucunu az bakıma alıp plugini atarsın bir sorun olmaz.
+ Skript'in yinede su konuda faydalı olduğunu göremiyorum. Bazı arkadaslar internet tarayıcısı kullanmıyor olabilir birsey demiyorum ona. Ama Skript için bile ufacık bi event icin konu acan insanlar var. Yani insanları kolaya alıstırdıkca onlar daha cok kolaya kacmak istiyolar. Yahu Skript bu iki satır yazı icin konumu acılır. Elinde internet var dolu skript mevcut sen hala iki kodu skript ile bir araya getiremiyosan bir yerlerde eksiklikler var demektir.
Javada plugin yazımında kaynak sıkıntısı cekeceğinide düsünmüyorum. Dolu plugin var, istediğin satırı sadece biraz istek biraz arastırma kabiliyeti ile bulabilirsin.

Kısaca Skript yurt dısında ingilizcesi kısıtlı olan birinin yanındaki tercüme asistanıdır. Dili öğrenin, tercümana ihtiyacınız kalmasın.

Blueyescat

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bence skript sunucuyu yormuyor yada lag yapmıyor forumun %99 u lag yapıyor dese de. @Rosenrot
Ayrıca skript daha kolaydır ve pluginde ufak bir hata yapınca sunucuya düzeltilmiş halini atmak için çok uğraşılıyor diye biliyorum. Skript te 3 saniyelik iş :) Ama tabi plugin kodlamayı bilmek daha iyi :)

Skriptin en kötü tarafı skript hakkında bir şey bilmeyen beleşcilerin foruma gelip büyük skriptler için skript isteme konusu açmasıdır.
Skripti öğrenmeye çalışmazlar ve her zaman boş boş konular açarlar. Halbuki azıcık yapmaya çalışsalar yardımı direk alırlar.
Skript kodunu alıp teşekkür dahi etmeden konuyu terk edenleri de gördük. Bunların sunucuda "Ben yaptım proyum" gibi şeyler dediklerini de tahmin edebiliyoruz tabi :)

MhaWTHoR

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
1
Öncelikle herkesin yeni yılı kutlu olsun.
Konumuza gelirsek, skript kullanıcının daha kolay bir şekilde kod yazmasını amaçlayarak yapılmış bir plugindir.
İşte bu yüzden biz skript üzerinden 1 işlem yaptığımızda arkaplanda bunun 10 20 kat fazlası yapılıyor.
Buda haliyle sunucuyu batırıyor, fakat skript ufak çaplı çalışmalar için kullanılmalı.
500 Satır koddan sonrası sunucuyu köreltir.
Tabii bu konu kodların ağırlığına bakar, yinede siz 500 satırın üstüne çıkmamaya çalışın.

Dpelqpleq

2 + 2 = 5
En iyi cevaplar
0
Öncelikle herkesin yeni yılı kutlu olsun.
Konumuza gelirsek, skript kullanıcının daha kolay bir şekilde kod yazmasını amaçlayarak yapılmış bir plugindir.
İşte bu yüzden biz skript üzerinden 1 işlem yaptığımızda arkaplanda bunun 10 20 kat fazlası yapılıyor.
Buda haliyle sunucuyu batırıyor, fakat skript ufak çaplı çalışmalar için kullanılmalı.
500 Satır koddan sonrası sunucuyu köreltir.
Tabii bu konu kodların ağırlığına bakar, yinede siz 500 satırın üstüne çıkmamaya çalışın.
Skripti sanıyorum profesyonel sekilde kullanan sizler diyorsunuz bunu. Plugin kendi içinde cakısıyor, sadece 500 satır. Oda limitli özellikler ile.
Samimi söylüyorum suraya Java pluginde akıldan 1 satır kod yazamam, velhasılı istediğim her sistemi pluginlerin icinde satırlara bakıp mantığını anlamaya calısarak copy paste ile her sistemimi yapabiliyorum.
İçinde birazcık yapma hevesi olan insan açar Javayı yazar istediğini. Farkındamısınız bilmiyorum deminde skript ile ilgili bir konu acıldı.
"Merhabalar,
Arkadaşlar sizlerden ufak bir skript ricam olacak, ilgilenirseniz size minnettar kalırım.
Zombiler haricinde diğer canavaları(mob, hayvanlar değil.) öldüren bir skript var mı? Zombilerin ölmesini istemiyorum."
Kod yazmak isteyen Javadada yazar Skriptmis kolay yazmakmıs bahane bence.

DarelSprings

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Plugin Olumsuz Taraflarında Relaod atma zorunluğu demişsin Sadece tek plugine reload atan pluginler var PlugMan, PluginManager vs. daha eminim vardır.

MhaWTHoR

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
1
Skripti sanıyorum profesyonel sekilde kullanan sizler diyorsunuz bunu. Plugin kendi içinde cakısıyor, sadece 500 satır. Oda limitli özellikler ile.
Samimi söylüyorum suraya Java pluginde akıldan 1 satır kod yazamam, velhasılı istediğim her sistemi pluginlerin icinde satırlara bakıp mantığını anlamaya calısarak copy paste ile her sistemimi yapabiliyorum.
İçinde birazcık yapma hevesi olan insan açar Javayı yazar istediğini. Farkındamısınız bilmiyorum deminde skript ile ilgili bir konu acıldı.
"Merhabalar,
Arkadaşlar sizlerden ufak bir skript ricam olacak, ilgilenirseniz size minnettar kalırım.
Zombiler haricinde diğer canavaları(mob, hayvanlar değil.) öldüren bir skript var mı? Zombilerin ölmesini istemiyorum."
Kod yazmak isteyen Javadada yazar Skriptmis kolay yazmakmıs bahane bence.
Java da kolaydır fakat insanlar skript kısa yol olduğu için tercih ediyorlar.
Bukkit için orta seviyede ingilizce ve java bilgisi gerekiyor.
Bunları öğrenmesi skripte göre daha uzun sürüyor.
İşte bu yüzden skript tercih ediliyor.
İngilizce ve javayı öğrenmek kolaydır fakat bukkit modülünü tamamen öğrenmek uzun zaman alır.
Ama sonunda emeğinizin karşılığını alırsınız.

Maruf61

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
"modlu sunucuda olanlari yapabilme" derken o.O sakamisiniz ?
ayrica skrpitte yapabildigin herseyin binlerce katini pluginle cok daha kolay yapabilirsin (tabi bilmen gerek bazi seyleri)

neyse zamaninda bu konu baya bi konusulmusdu arada karsilastirmalari vs gormek isteyenler verecegim linkdeki konuyu okuyabilirler.
https://forum.gamer.com.tr/index.php?threads/263665/

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk