Dünya DÜZ Mü ? Tartışmaya açığım.

Yardozex02

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Dünya geoit şeklindedir, şimdi bunu kanıtlamak için size kendi evinizde dahi yapabileceğiniz bir deney söyleyeceğim. Zıplayın. Tebrikler, zıplayarak dünyanın küre veya geoit şeklinde olduğunu kanıtladınız. Dünya sizin dediğiniz gibi düz olsaydı ağırlık merkezi ortada olacağından ötürü Güney Avusturalya'da çok daha yükseğe zıplarken Grönland'da ise çok daha alçağa zıplayabilecektiniz fakat böyle bir durum söz konusu değil.

Yeterli gelmedi mi, yerçekimi ile birkaç şey daha kanıtlayabiliriz ve ikinci deneyimiz bunun üzerine. Bu sefer ayakta duracağız, eğer her yerde ayakta durmaya çalıştığınızda yerçekimi ivmesinin de etkisiyle yere kafa üstü yapışmadıysanız tekrar tebrikler, dünyanın geoit veya küre şeklinde olduğunu tekrar kanıtladınız.

Şimdi en basit 3. deneyimiz olarak dünyanın sınırlarından ve ufuk çizgisinden bahsedeceğiz. Dünyanın küre veya geoit şeklinde olduğunu kanıtlama yöntemlerinden biri ise yüksek bir yere çıkıp mümkünse kesin bir yükseklikte olan okyanuslara baktığımızda ufuk çizgisindeki yamulmayı görebilmemiz bir kanıt daha ediyor, bunun aksini iddia etmek için optiği de yalanlamanız gerek. Ayrıca ufak çocukların dahi bildiği gibi sürekli belli bir yöne gidildiğinde olduğumuz noktaya geri döneceğimizi biliyoruz.

Bir şeyleri anlamak için illa gözlerinizi kullanmanıza gerek yok, bilim bu yüzden var.

edit: Yerçekiminin de komplo olduğunu düşünüyorsanız matematik öğrenmeye ilkokuldan tekrar başlayın ki gerekli makaleleri okurken anlayabilin.

Son düzenleme:

Onuuk

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Dünya düz olsaydı heryerde sabah olmaz mıydı ?
O kadar idaalı değilim..

Yardozex02

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Konuyu biraz daha okudum ve yerçekimine de inanmadığınızı gördüm, o zaman size bunu basit matematik ile nasıl kanıtlayabiliriz söyleyeyim. Bildiğiniz gibi üçgenlerin iç açıları toplamı 180 derecedir bu demektir ki düz bir kağıda çizilen üçgenin tüm açıları 90 derece olamaz fakat eğer bu üçgeni çizdiğiniz zemin küre ise bu iş değişiyor. Şuradan inceleyebilirsiniz, üçgenler de yalan muhtemelen ama neyse artık.

30. saniyede dediğim şey.

edit: Tekrar söylüyorum, bir şeyin var veya olmadığını gözün kapalı bile anlaman için vardır bilim. Resimler yalan diye bir şeyin varlığını görmezden gelmek bilime aykırıdır, o kadar matematiği ve fiziği insanlar boşuna bulmuyor. O resimlerin belki hepsi yalan fakat kesinlikle bildiğimiz şey dünyanın şekli.

Son düzenleme:

LaxTirrek

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ben dünyanın dinazor şeklinde olabilceğine inanıyorum.

UcanPatates26

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Diyelim düz ne yapacaksınız ki?
Aa dünya düzmüş diyip geçeceksiniz...

LaxTirrek

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Siz kandırılmak istiyorsunuz... Bilim , matematik bunlar öğrenilmesi gerekilen şeyler .

şu an bunu cevabı yazabiliyorsan matematiğe bilime borçlusun.

Veba_

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Düz olsaydık bi yerden uçakla uçmaya başladğımızda olduğumuz noktaya dönüp varma şansımız olmazdı. Bi süresonra atmosferden çıkardık.

java10

kız çava bana kahve yap
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
bi sn beyler sakin olur şimdi dünyayı yuvarlak yapıcam, hazır olur!

biraz acıtabilir