Crysis 2 Oyun İnceleme

Rocker_Harby

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Usta Crytek

Crytek, Ubisoft ile anlaşma sağlayamadıktan sonra geleceği öngörüp para kokusu alan EA, Crytek ile anlaşma sağladı. Belki de bu anlaşma EA ile yapılmasaydı Crysis bugün geldiği yere gelemeyecekti.
Crytek, CryEngine 3'ü geliştirerek benim gözümde ustalık sıfatını almış durumda. Tamam, Crysis 2, ilk oyunu gibi devrim gibi grafiklere sahip değil fakat tabi ki ilk oyundan daha iyi. Devrimden kastım; dönem koşullarına göre gerçekleştirilen işti.

Psycho, Prophet, Nomad ?
Hayır, hiçbiri değil. Zaten Crysis 2'de en çok merak edilen konu oyunda kimi kontrol edeceğimizdi. Karşımıza cesur bir denizci çıkacağını kim bilebilirdi ki ? Alcatraz, isimli denizciyi kontrol etmekteyiz oyunda. Sıradan bir denizci, nanosuit'e sahip olmayan sıradan bir asker. Yoksa sıradan olmak için fazla mı şanslı ? Alcatraz'ın asıl görevi New York'a destek olarak gönderilerek verilen emirleri yerine getirmekti. Oyunda Alcatraz'ın ne sesini duyuyoruz ne de yüzünü görüyoruz. İsmiyle kazınıyor aklımıza, "Alcatraz".

Senaryo

Her oyunda savaştığımız SEFler aslında Dünya'yı işgal edeli yüzyıllar olmuş. Bunu tek bilen kişi Hargrave. Hargrave, SEFler'in DNA'sını kullanarak NanoSuit'i geliştiriyor asıl amacı silah tüccarlığı değil, ölümsüzlük. NanoSuit'i giyen kişi ölümsüz oluyor (Tabi ki oyunda böyle bir şey yok) ve bunun en güzel kanıtı oyun içi konuşmalarda geçen; "Dostum, bu adam yürüyen ölü!" repliği.

SEFler'in, Dünya istilası planları New York'ta başlıyor. SEFler'in getirdiği sporları tüm havaya yayılıyor ve tüm canlıları hasta ediyor. Bu biyokimyasal tehdit C.E.L.L. askerleri tarafından durdurulmaya çalışıyor. Durdurmaya çalıştıkları tek şey bu tehdit değil tabi ki araya biz de giriyoruz. Biz bu kargaşada C.E.L.L. askerlerini atlatıp dünyayı kurtarmaya çalışıyoruz.

Genelleyecek olursak; SEFler dünyayı yüzyıllarda işgal altında tutan bir varlık. Yeryüzüne çıktıklarında atmosfere yayılan sporlar yüzünden yaşayan canlılar hastalık kapıp ölüyor. Biyokimyasal tehdidin uzaylılar tarafından olduğunu hükumet yalanlasa da halk her şeyin farkında. Bu sırada bir şekilde NanoSuit'e sahip olan Alcatraz, (Spoiler vermek istemedim) C.E.L.L. askerlerine ve SEFler'e karşı mücadele edip dünyayı kurtarma çabalarında. Bu mücadele sırasında Dr. Gould. ve Mr. Hargrave bize yardım ediyor (belki de etmiyordur). Sistemle sürekli bağlantılı olan Dr. Gould ile her an iletişim kurabiliyoruz. İlerleyen zamanlarda araya Hargrave de giriyor. Emirleri ondan alıyoruz.

Dahilerle Savaşmak Zordur
Oyunun yapay zekası bence gayet iyi. Tabi ki arada yapay zeka saçmalayabiliyor fakat bu nadir oluyor. Etkileşimde bulunduğumuz tüm düşmanlar gerçek insanlar gibi düşünüp hareket ediyor. Askerler, barikatlardan atlayıp hemen siper alıyor, arabaların arkasına sığınıyor. Yakınımızda ki propan tüplerine veya tırların benzin depolarına ateş ediyor. Kimi zaman destek çağırıyorlar kimi zaman kaçıyorlar. Kaçmaktan kastım vizör kullanmadan göremeyeceğimiz yerlere saklanıp arkamızdan saldırıyorlar.

İyi olan yapay zeka bizi SEFler'de iyice zorluyor. Zaten çok hızlı ve çevik olan SEFler akıllı davrandıklarında isabet edilmesi çok zor oluyor. SEFler yakından da uzaktan da çok yüksek hasarlar verebiliyor. SEFler'de zorlanmak istemiyorsanız yakından pompalı tüfek ile, uzaktan ise sniper rifle ile vurun. En iyi sonucu bu kombinasyon vermekte. He tabi bir de bu SEFler'in zırhı var. Zırhları silahlarla parçalamak çok zor o yüzden derilerinin gözüktüğü yerlere ateş edin. Hafif pembemsi olan kısımlara.

SEFler'in Menüsü Zengin
SEF'lerin çeşitleri de var. En kolayı hafif zırhlı olan. Derisinin büyük kısmı açıkta olup vurulması kolay olanlar. Normal SEFler ise vurulması birazcık daha zor, derisinin büyük bölümü zırhla kapalı. Bir diğeri ise soğuktan üşümemek için her tarafını zırhla kaplamış SEFler. Bu SEFleri gördüğümüzde hemen tanıyoruz çünkü zırhı kırmızı. Bu SEFleri öldürmek için zırhını ağır makineli tüfekle parçalayabilir veya bomba atabilirsiniz. Son SEF ise maşallah dana gibi. Allah çiftçisine bağışlasın. Öldürülmesi çok zor. Kocaman iri yarı, her tarafı zırhla kaplı robot. Roketten tutun ağır makineli silahları zırhında bulunduruyor. Öldürmenin tek yol C4 veya el bombaları, bazuka da olur. Yanlış hatırlamıyorsam bir de dev robot vardı. Oyunda sadece 2 kez karşımıza çıkan beyaz dev robot. İşte bu gerçekten zor. Takım olarak saldırdığımız halde ölmesi zaman alıyor ve robotun yaydığı elektromanyetik dalgalar NanoSuiti kullanmanızı engelliyor. Bu robotu öldürmek için arkasındaki kırmızı noktayı vurun.

NanoPalto
Her tarafımızı saran NanoSuit birçok özelliğe sahip. Görünmezlik, Zırh Modu, Nano Görüş, Hızlı Koşma ve Yüksek Atlama, Tepme Engelleme. Bunları oyunun bize gösterdiği tuşa basarak aktive edebiliyoruz. Fakat oyuna başladığımızda sadece hızlı koşma ve yüksek atlama açık. Diğerleri oyunda ilerledikçe kısa sürede açılıyor.

Görünmezlik: Adı üstünde "E" tuşuna bastığımızda enerjimiz bitene kadar görünmez olabiliyoruz. Görünmezken yaptığımız eylemler çok enerji harcar. Düşmanınızın yanına görünmezken çok yaklaşırsanız sizi yaylım ateşine tutarlar çünkü fark ediliyorsunuz.

Nano Görüş: "N" tuşuna bastığımızda görüşümüz termal kameraya dönüyor. Bu özelliği gece görüşü gibi kullanabilirsiniz. Veya daha kolay nişan almak için.

Hızlı Koşma. Shifte basılı tuttuğumuz zaman daha hızlı koşuyoruz.

Yüksek Atlama: Boşluk tuşuna basılı tutup bıraktığımız zaman yükseğe atlıyoruz.

Tepme Engelleme: Dururken shifte basılı tuttuğumuz sürece silahımız tepmez.

Bu özelliklerin hepsi enerji ile çalışır. Enerjiniz bunlar kapandığında hemen dolar.

SEFleri öldürdüğümüzde sporlarını toplayarak NanoSuitimizi özelleştirebiliyoruz. Mermi Takibi, Hızlı Koşma gibi. Bunlara hiç yükseltmeden de oyunu kolay seviyede bitirmek mümkün.

Silahlar
Oyunda ki silahlar yeterli düzeyde. Taramalı tüfekler, sniper rifle, tabanca, pompalı tüfek, K-Volt, ve mikrodalga silahımız var. Oyunda 2 farklı ana silah taşıyabilirsiniz, tabanca taşımak zorunda değilsiniz. Yani hem taramalı tüfek hem de pompalı silah kullanımına izin veriyor oyun. Sanırım size yabancı gelen 2 silah var. K-Volt ve MikroDalga silahı. K-Volt hedefine elektrik topları atarak hedefini elektrik yardımı ile etkisiz hale getiriyor. MikroDalga silahı ise SEFlerin zırhının altında pişiriyor ve yok ediyor. MikroDalga ve K-Voltun cephanesi yok o yüzden cephanesi bittikten sonra şehir merkezindeki çöp bidonlarına atabilirsiniz.

Silahlarımızı özelleştirebiliyoruz. Bölüm geçtikçe silahımızın nişanganını değiştirebiliyor, yarı otomatik mi olsun, hafif pompalı tüfek mi olsun seçebiliyoruz. Bunların herhangi bir ücreti bulunmamakta. "X" tuşuna bastığınızda elinizdeki silahı özelleştirmeye başlayabilirsiniz.

Atmosfer/Grafikler
CryEngine 3 grafik motorunu boşuna yapmamışlar. Marşa bastığın zaman süper çalışıyor motor maşallah. Etkiler, tepkiler çok iyi. Işık efektini övmeden geçemeyeceğim. Karanlıktan aydınlığa, aydınlıktan karanlığa geçişler insan gözüyle aynı tepkiyi veriyor. Patlama efektleri de çok güzel. Cisim ilk patladığında ortaya çıkan şok dalgasını ardından alevi ve sonrasında yoğun dumanı görebiliyoruz. İlk defa bu kadar gerçekçi patlamalar görmüştüm. Bunların yanı sıra oynadığım hiçbir oyunda gökdelenler bana bu kadar büyük ve gerçekçi gelmedi. Oyunda bu çok iyi işlenmiş. İncelememizin sonuna yaklaşırken ses efektlerine de değinelim. Gerilimi muazzam derecede arttırıyor. Dead Space'te bile hiç bu kadar ürkmemiştim. Crysis 2'de ki bu ürkmemin sebebi akıllı yapay zeka da olabilir.

Genel
Oyunumuz zaten %100 Türkçe. Konuşmalar dahil, isterseniz ayarlardan alt yazıyı aktif edebiliyorsunuz. Grafiklerden memnun kalacağınızı garanti veririm fakat bir BF3 grafiği beklemeyin. Oyunun oynanabilirlik süresi orta seviyede, kolayda oynarsanız 24 saat içerisinde bitirirsiniz. Oyun zorluğunu attırırsanız daha sakin oynamak zorunda kalacağınızdan oyun süresi uzamakta.

Artılar
+Grafikler
+Sesler
+Gerilim Duygusu
+Yapay Zeka

Eksiler
-Bazı Buglar (Görünmezken gölgenizin çıkması gibi)
-Yapay Zeka
-Kahraman Amerika

undead52

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Crysis 2 orjnali var ve multiplayer oynuyorm ve golge bugu yok oyunun kendi ozelligi crysis 1 de de golge oluyor

Minecrafterahmet

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Rocker abi adını bilmiyorum ama çok iyi ellerine sağlık :D Bide K-Volt'un mermileri normal mermi dolum yerinden doldurabilir.Ayrıca Sefleri pişiren alet de K-Volt.Bide ben kolayda 7 saatte bitirmiştim :D