Türkiyede Minecraft'ın Durumu

Pudilo

Ver yetkiyi gör etkiyi.
Emektar Üye
En iyi cevaplar
2
Konuya başlamadan belirtmek isterimki bu benim şahsi görüşümdür.

Minecraft türkiyede 2012 yazında bir popülerlik kazanıp çıkış yaptı o zamanlar 1.8.1 beta versiyonuydu sanırsam.Oyun sosyal medya ve youtubede bayağı bir ilgi görünce bu iş türkiyede büyümeye başladı.İlk zamanlarında hamachi sunucularında vanilla oynanıyorken şu an öyle sunuculara rastlamak mümkün değil .

Şuanki minecraft tamamen " Lapis , hammadde , plotme , ve ***** " dan ibaret bir oyun haline geldi ve her önüne gelen server açmaya başladı ( Tahmini 30 - 40 lirası olan ) Ve genelde sunucuların çoğunda Edit eşya yani ( Protection 5 - 13 , Sharpness 5 - 10 ) gibi itemler satılmaya başlandı.Yanlış anlamayın vip satışına karşı değilim sunucuda kirasını çıkarmalı ama bu iş iyice cıvıtmaya başladı.Vip satarsın anlarımda simpleVIPperks kadar lüzümsuz bir plugin görmedim vip olan adam'ı bildiğimiz op yapan yerler var .

Millet pvp hırsıyla birbirine küfür savuruyor hakaretler ediyor .Ve oyuncularımız bu konuda bilinçlenmemekte ısrar ediyorlar . Ben nedense her warp lapisi olmayan hilesiz temiz bir server bulduğumda kapanıyor. Neden kapanıyor ?? Oyuncu olmadığından kapanıyor artık şu oyunun amacını anlayalım lütfen bütün gününüzü lapis ore kasarak geçirmek size bir kazanç sağlamaz .

Amerikadaki sunucularda böyle sorunlara rastlayamazsınız çünkü ordaki oyuncular daha kaliteli bir oyun oynuyor ama biz hala lapis kazmaya devam ediyoruz .

Eğer konuşmayı sonuna kadar okuyup beni biraz olsun anladıysanız Teşekkür ederim .

-Pudilo

Pudilo

Ver yetkiyi gör etkiyi.
Emektar Üye
En iyi cevaplar
2
Sorunda o işte millet lapisten vazgeçemiyor.

SpeedStep

Yeni Üye
En iyi cevaplar
0
Kesinlikle doğru yolda açılmış bir konu. Son zamanlarda çıkan lapis, hammadde, plotme vesaire tarzı şeyler survival yapma olayını tamamen bitirdi. Şu anda sunucusu açık olan kişilerin çoğunun bunu desteklemediğine inanıyorum. Zorunluluktan dolayı bu tür hizmetleri koymak zorunda oluyor.

Pudilo

Ver yetkiyi gör etkiyi.
Emektar Üye
En iyi cevaplar
2
Kesinlikle doğru yolda açılmış bir konu. Son zamanlarda çıkan lapis, hammadde, plotme vesaire tarzı şeyler survival yapma olayını tamamen bitirdi. Şu anda sunucusu açık olan kişilerin çoğunun bunu desteklemediğine inanıyorum. Zorunluluktan dolayı bu tür hizmetleri koymak zorunda oluyor.

Bence sunucu kalitesinede bağlı bir olay gibime geliyor .

owen_1

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Aslında oyuncu kazanmak için yapılması gereken ilk lapis koymak.1 Ay geçince kaldır.Tabi oyuncu geliyorsa.Ben kendi sunucuma öyle yaptım.

SadisTR

Yeni Üye
En iyi cevaplar
0
Baylar, bundan yıllar önce gloria ve incicraft olmak üzere Türkiye de kaliteli iki sunucu vardı. Ben inci oyuncusuydum, minecraft işlerini orada öğrendim. Zaten bana bu işleri, yani plugin bilgisini veren adam da Satyrik'tir. İnci de bu işleri ufaktan öğrenmeye başladım, o zaman ne enchant, ne de başka bir halt vardı ve yılların en kaliteli oyununu oynuyorduk. Daha sonra Aviana Türk açıldı, İnci Craft'ın aksine, çok kaliteli bir Faction Wars sunucusuydu, sunucu da 2 hafta oynadım ve moderatör başvuruları açıldı. Ben de şansımı deneyip başvuru attım. Başvurum eddoras ive CsuFeardir ile birlikte kabul edildi fakat, üst mesajda ki arkadaş(SpeedStep), aynı zaman da ortağım mikrofonum olmadığı için başvurumu red etti. Aradan bir hafta geçti, Speed yönetimden ayrılmıştı daha doğrusu çıkarılmıştı. wmturk bana ulaşıp tekrardan yönetime çağırmıştı, benim de yönetim maceram burada başlamıştı. Aslından daha önceden başlayacaktı, inciye başvurum kabul edilmişti, 1 haftalık tatile çıkmıştım, geldiğimde Barbaros abi, evlenmeye karar vermiş çoluk çocuk bakacam diye sunucuyu kapatmıştı. Daha sonra Aviana'da bayağı bir ilerledik, kubilay(wmturk) sunucuyu eddoras'a bırakmış ve gitmişti. Sunucu eddoras'a kalınca, eddoras beni admin yapmıştı ve ben de başa geçmiştim. Daha sonra sunucu parasını yetirmek zor olduğu için, vip satışlarına başlama fikri gelmişti aklımda, Türkiye'de ilk bunu yapan bizdik keşke yapmasaydık. Çok para kazandık bu işten, fakat kuruşu kuruşuna makineye harcadık ayda 300 tl civarı kira ödüyorduk, sunucuyu kapatırken ise paraların çoğunu geri attık. Sonra tekrardan Sezer'e ulaştım ve Hinovia'yı kurduk fakat arada ki iki yıldı her şey değişmişti, artık eski kaliteli user kitlesi yoktu. Artık çevreyi bebeler ele geçirmişti, artık yapacak bir şey yoktu. Yani günümüz de koduğumun lapisi ve edit itemleri olmadan, gerçek server kalitesine ulaşmak isteyen oyuncu yok. Söyleyeceklerim bu kadar, okuyanlara teşekkürler.

Aykovan

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
ÇOK UZUN, BEBELER OKUMASIN AMA YETİŞKİN BİR İNSAN BAŞKA BİRİSİNİN FİKİRLERİNE SAYGI GÖSTERİR. O YÜZDEN LÜTFEN OKUYUN.

Ben bu konuda birkaç bir şey daha söylemek istiyorum. Yalan atmiyacağım, ben Minecraft'a 1.2.5 sürümünde başladım. O zamanlar piyasayı böyle bebeler ele geçirmemişti. Yani en azından MCTürk'e konu açınca bi 3 saat en üstte duruyordu.(Şu anda 30 sn bile durmuyor.) Arkadaşlar ilk oyununuzu hatırlayın.Rehber videolar izlediniz yada izlemediniz. Ya elmas bulunca seviniyorduk ya... Ulan harbiden Minecraft'ı o kadar kolaylaştırdılarki. Yahu oyunun amacı zaten elmas set filan yapmak evini kurmak.Zombi avlamak, ne bileyim nether'a,end'e filan gitmek. Gidiyorsun lapis,odun,taş,kömür hatta bazı serverlarda ELMAS ! koyuyorsun server'ına.Ne anlamı kaldı la survival'ın? Oyunun amacı senin o koyduğun madenleri bulmak gelişmek.Sen oraya herkesin alabilceği bi odunalani,maden,lapis yaparsan adam itemlerini 10 dk'da yapar.Ya server'a girip 5 dk sonra elmas set yapan gördüm ya.Elmas yapmak neden bu kadar kolay ya ? Ya elmas %5 bununan bir maden. Yapmak zor olmalı ! Oyunda server birincisinde filan elmas set olmalı yani bütün oyuncular nasıl elmas set yapıyor.Hile kullanıyorlar. Ulan küfür etmek istemiyorum ama sen özür dilerimmısın hile kullanan kişi? Sen bu oyunu ne için oynuyorsun kendine bi sor bu soruyu. Ne için oynuyorsun ? Ulan oyun ne için oynanır eğlenmek için tabiiki. Lan oyundan zevk almadıkça ne anlamı kaldı? Sen gittin hile ile buldun elması 1 saate bulacağın elması 1 dakikada buldun tamam... Eee ne zevki kaldı? Eğlendinmi bunu yaparken? Hileyi neden kullandın kardeşim? Oyunun amacı zaten o elması bulmak.Sen o elması 1 dk'da bulunca oyun bitiyor zaten. Adam elmas setini yapıyor direk Faction açıyor kendine.Yok efendim ormanda pusmalar filan... Ulan adam gibi oyundan zevk alarak hilesiz oyna şu oyunu.

Ben bu oyunda olan bütün klişelere karşıyım arkadaş. /warp ench miş /warp market miş ne gerek var ya... Bırak oyunu editleme lan! Oyun ne ise öyle kalsın. /warp enchant yapıyorsun. Eee? Adam enchant table yapınca diğer oyuncudan hiçbir farkı kalmıyor zaten enchant yeri var serverda.O enchant table öyle kolay birşeymiki sen direk warp olarak koyuyorsun onu? Ulan ilk minecraft oynayışımdan aldığım zevki oyunu bilmediğim için sanıyordum AMA DEĞİLMİŞ! Oyun değiştiği içinmiş ARKADAŞLAR ! BEBELER OYUNU İŞGAL EDİYOR! BİZİMDE EĞLENCEMİZİ ÇALIYORLAR ! LAN

Ben ilk serverlarda takıldığımda spawn bile yoktu olum... O serverdan aldığım zevki hiçbir avinamış inci craftmış yok terlikcraftmış yok nesmercraft vb. hiçbiri veremez aga... Şehir bile yoktu diyorum... Niye VEREMEZ? Çünkü gerçek minecraft değil şu anki serverlar.Editlenmiş minecraft'ı oynuyoruz.Gerçek minecraft oynamak istiyorsan single playeri AÇ VE GERÇEK MİNECRAFT NEDIR UNUTMA !

Pudilo

Ver yetkiyi gör etkiyi.
Emektar Üye
En iyi cevaplar
2
Bebe derken neyi kastettiğimizi anlamıştır herhalde herkes .

Göktuğ .karabıyık

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
ARkadasşlar ben de şimdi gördüm bu konuyu mesajımı da yazıyım:
herkeze katılıyorum belki ben de kucuk olabiliriim yasim daha 13 ancak simdiden oyundan bıkmaya başladım.Oyunda ilk girdim server bir faction wars di ancak şimdiki gibi deildi onda sadece spawn vardi oda 4 x 4 luk bir alan di ondan sonra emek server baslamıstı para felan kasiyoduk bayada zordu market felan da yoktu. Şimdikiler ise oyunu ego tatmini icin giriyorlar. Dogru duzgun server yok eskiden faction oynarken simdi full survival arioruz ama tabii ki yok.minecraftin bu yere kadar gelmesiyle birlikte bilinçli oyuncu harekatına katıldım artık bilinçlensin herkes artık oyunu kendi oyun kurallarıyla oynayın artık edit bitsin!!!!!