Snapshot Snapshot 13W04/05

aradabir007

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Snapshot 13w05 çıktı ve tahmin edeceğiniz üzere konuyla ilgili yazı yazmak şart oldu. Geçen hafta çıkan 13w04 ile birlikte yapacağımız incelemede ne yazıkki 13w03 sonrasında eklenen çok fazla bir yenilik yok. Ama yinede neler geldiğinden bahsedecek olursak…

+ Dispenser ve Dropper’ler artık aşağı ve yukarı bakacak şekilde yerleştirilebiliyor. Kullanım alanı ise keyfinize kalmış. İster biraz tnt ile birleştirip otomatik maden kazıcı olarak, isterseniz de tavan ve zeminlere tuzak kurmak için kullanın.

+ Bonemeal kullanımında ufak bir değişim mevcut. Artık tek bonemeal ile büyüyen ağaç, tahıl ve sebzeler 2-4 arası bonemeal ile büyüyecekler. Ayrıca artık bitkileriniz üzerinde bonemeal kullandığınız zaman üzerlerinde yeşil bir efekt beliriyor. (13w04’te buğdaylar 7, patates ve havuç 4, ağaçlar 2 bonemeal istiyordu büyümek için ama 13w05’te bu durum düzeltildi.)

+ Normalde Mojang’in snapshot notlarına göre artık mobların raylardan korkması gerekiyor ama sanırım ufak bir hatadan ötürü korkmaktan çok eğleniyorlarmış gibi geldi bana (bkz: ekran görüntüsü)

+ Her ne kadar christmas’ı geçmiş olsakta, bloklar üzerinde oluşan kar katmanı için yeni bir özellik gelmiş durumda. Artık kar katmanlarını üst üste yerleştirebiliyorsunuz. 8 kar katmanı bir adet kar bloğu oluşturuyor.

+ Command Block’un ismini değiştirdiğinizde artık komutlar o isimle uygulamaya konuyor. Nasıl derseniz aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

+ Yeni Scoreboard sistemi getirildi. Artık ekranın sağ tarafında istediğiniz bir olaya göre ( mob öldürme, altın toplama vs) skor tablosu oluşturabiliyorsunuz. “/scoreboard” komutu ile kullanabilirsiniz. (/scoreboard ve diğer konsol komutlarının ayrıntılı anlatımını 1.5’in çıkışından sonra hazırlayacağımız konsol komutlarıyla ilgili yazımızda bulabileceksiniz.)

13w04 ve 13w05 ile gelen yenilikler genel olarak bu kadar. Az gibi görünse de son iki snapshot daha çok hata düzeltme üzerine hazırlanmış snapshotlar. Arzu ederseniz tam liste için şuraya başvurabilirsiniz.

Kaynak : **************

*: Bu yazı Minecraft Snapshot 13w05a (Çıkış tarihi : 31 Ocak 2013) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Komutan_Kennedy

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Az da olsa yenilikler süper bence scoreboard olayını çok beğendim bence hepsini birleştirip 1.5 yapsalar çok iyi olucak bence.

barbo

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
o yeni ray muamelesini çok güzel

Props1

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Vay vay.Minecraft gittikçe oynarken mod yüklemiş gibi hissetcez.Mod gibi artık :D
Şu animasyon texture'si hakkında detaylı bilgi isteriz iyi olur..

Exeroth

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ya bu ne ki birisi bana bilgi versin!

Excasonic

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
bunu nasil oyniyacagim lütfen birisi bana ipucu veya cevap versin

Harikayigit

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
boyle devam ederse pluginlere gerek kalmıcak :)

Oğulcan-1073

Marangoz
En iyi cevaplar
0
o kadar gelişmemiş siz gelişmeyi sim u kraftı indirince görün moddur

Redline

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Eski Minecraft'a bakacaksak baya gelişti.

EmreKLC

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
MineCraft girişte force uptade ile uptade ediyorum ama oyuna girince bende eskisi gibi oluyor bunu nasıl ayarlicam kısa bir bilgi verirseniz sevinirim