Server Kontrol Paneli (SpaceBukkit) kurulum, destek, ücretsiz panel.

IRFN

Sonoyuncu.Network
En iyi cevaplar
0
Merhaba arkadaşlar, işlerimden vakit bulmuşken bu dökümanı hazırlamaya karar verdim.

SpaceBukkit panel örnek görüntü:

1. SpaceBukkit nedir, özellikleri nelerdir?
  2. Kurulumu için neler gereklidir?
  3. Nasıl kurabilirim?
  4. Ücretsiz olarak bu panele sahip olabilir miyim?
1) SpaceBukkit nedir, özellikleri nelerdir?

SpaceBukkit , bukkit serverlar için yazılmış olan, açık kaynak kodlu, gelişmiş ve tamamen ücretsiz yönetim panelidir. SpaceBukkit ile;
- Serverı çalıştıran sistemin özelliklerini görebilirsiniz.
- CraftBukkit versiyonunu görebilir, güncel olup olmadığını denetleyebilir ve istediğiniz sürüme güncelleyebilirsiniz.
- Server konsoluna erişip, logları görebilir, istediğiniz komutu server konsolundan çalıştırabilirsiniz.
- Web site üzerinden oyuncuların mesajlarını kontrol edebilir, onlara mesaj gönderebilirsiniz.
- Oyundaki oyuncuları görebilir, level, exp durumuna bakabilir, sağlık, açlık, envanter, kick, ban, öldürme, gamemode konrolü ve op yapma, opluk alma gibi şeyleri tek bir sayfadan yapabilirsiniz.
- Whitelist açma, kapatma, whiteliste oyuncu ekleme, oyuncu çıkarma gibi ayarları yapabilir, banlı oyuncuların listesini görüp, düzenleyebilirsiniz.
- Servera yüklü pluginlerin listesini görür, istediğiniz bir plugini aktif veya pasif duruma getirebilirsiniz.
- Servera yüklü pluginlerin ayarlarını panelden yapabilirsiniz!
- Servera çok basit bir şekilde plugin yükleyebilir, yine tek bir butonla reload komutu gönderebilirsiniz. (Yükleyeceğiniz plugin direkt link olup, jar uzantısında olmalıdır.)
- MultiWorld kontrolü ile, serverda çalışan haritaları görebilir, istediğinizi silebilirsiniz. (MultiVerse plugini yüklü ise, istediğiniz bir haritada mob spawn ve pvp kontrolünü de sağlayabilirsiniz)
- DynMap plugini yüklü ise, canlı olarak oyun haritasını görebilirsiniz.
- Server properties, bukkit properties ve server.log dosyalarını görebilir, değiştirebilirsiniz.
- Harita yedeği veya full server yedeği alabilirsiniz.

2) Kurulum için neler gereklidir?

Serverda olması gerekenler:
- Java 6 veya daha üstü bir sürümü.
- RemoteToolKit'in yüklü olması. (Aşağıda paket halinde vereceğim.)
- SpaceBukkit'in RemoteToolkit modülünün (SpaceModule) toolkit/modules klasöründe olması gerekli. (Aşağıda vereceğim pakette bu ayarlıdır.)

WebSite hostinginde olması gerekenler:
- PHP 5.2.8 veya daha üstü bir sürümü.
- Rewrite engine (mod_rewrite modülü) yüklü ve aktif olmalıdır.
- CURL
- MySQL veya SQLite

WebSite hostinginde olması gerekenler kısmından hiçbir şey anlamadıysanız veya bir web site hostinginiz yok ise, ben size ücretsiz web site paneli sağlayacağım. Ayrıntıları aşağıda yazacağım.

3) Nasıl kurabilirim?

Server kurulumu:
Kurulum için öncelikle hazırladığım paketi şu linkten indirin.
İndirdiğiniz paketi olduğu gibi server dizinine açın. Örneğin server, Minecraft klasörü içerisindeyse, paket içeriğini Minecraft klasörü içerisine çıkartacaksınız.

Serverınıza RemoteToolkit kurulmuş olacaktır.

Serverımızın kaç GB ram olduğunu ayarlayalım:
ServerKlasörü içerisindeki toolkit/wrapper.properties dosyasını bir metin editörü ile açıyoruz.
İçerisindeki maximum-heap-size yazan yerin karşısına kendi ram miktarımızı yazıyoruz.
Örnek 2 GB için: maximum-heap-size=2G
Örnek 4 GB için: maximum-heap-size=4096M

Serverı çalıştırma:
Serverı önceden baslat.sh, baslat.bat, run.sh veya run.bat dosyalarından biri ile başlatıyorduysanız, bundan sonra windows kullanıcıları rtoolkit.bat dosyasını açarak, linux kullanıcıları ise rtoolkit.sh dosyasını açarak serverı başlatacaklar.

Serverı bu şeklde açınca, RemoteToolkit ile başlatmış oluyoruz. RemoteToolkit komutları şu şekildedir:
(komutlar konsoldan yazılmalı ve komutun başında nokta olmalıdır)
- Serverı durdurma ".hold"
- Durdurduğunuz serverı devam ettirme ".unhold"
- Serverı komple kapatma ".stopwrapper"

SpaceBukkit ayarları:
SpaceBukkit ayarları, SpaceModule/configuration.yml dosyası içerisindedir. Serverı ilk çalıştırdıktan sonra bu dosya kendi kendine oluşacaktır.
Bu ayarlardan önemli olanları açıklayalım;

- Salt kodu, web sitesine serverı bağlamak için gerekli olan, her server için özel olarak otomatikmen oluşturulan koddur. Bu kodu bilen birisi kendi kurmuş olduğu bir web paneline serverınızı bağlayıp, yönetebilir. Kötü niyetli kişiler ile paylaşmayın.
Örnek bir salt kodu configuration.yml dosyasında şu şekildedir. Sakın aynısını yapmayın!
salt: BKGaQ1sdEmMvPo514YxngYxh2

- bindIP, server.properties dosyasında yazılı olan server IP numarası ile aynı olmalıdır. server.properties dosyasında bu kısım boş ise, bunda da boş bırakın.

- SpaceBukkit port ve SpaceRTK port ise, SpaceBukkit'in port ayarlarıdır. Varsayılan olarak 2011 ve 2012'dir. Bunları isterseniz değiştirebilirsiniz.
Dikkat: Bu iki portun serverınızda açık olması mutlaka gereklidir!

Panel kurulumu:
SpaceBukkit, bir web panel olduğundan, kurulu olduğu bir web sitesi gereklidir. Eğer kurulumu karışık geliyor veya bir web hostinginiz yok ise, bu kısmı atlayıp, ücretsiz panel için aşağıdaki konu başlığını okuyabilirsiniz.
"Yok, ben kendi hostingime kuracağım ve yukarıda belirttiğin gereklilikler benim hostingimde mevcut" diyorsan, okumaya devam et.

Spacebukkit paneli şu linkten indirip, Zip içerisinde bulunan SpaceBukkitPanel-master klasörünün içeriğini, web hostinginizde istediğiniz bir dizine yükleyin. Bu dizin ana dizin de olabilir, panel isimli bir dizin de olabilir, tercih size kalmış.

- Paneli yüklediğiniz dizine göre www.siteadresi.com veya www.siteadresi.com/panel adresine girin.
- Sizi karşılayan ekranda, hostinginizin SpaceBukkit panelini çalıştırabilip, çalıştıramayacağını, çalıştıramayacaksa nelerin eksik olduğu yazar. Bu ekranda belirtilen dizin ve dosyalara yazma izni (chmod 777) vermeniz gerekmektedir.

- Sonraki aşamada SpaceBukkit'in eski versiyonu yüklüyse ayarları düzenleyelim mi diye soruyor, hayır deyip geçin.
- Sonraki aşamada MySQL bilgilerinizi giriyorsunuz. (Paneli yapan kişi SQLite yerine MySQL'i öneriyor)
- Sonraki aşamada en yetkili kişinin kullanıcı adı ve şifresini belirliyorsunuz.
- Sonraki aşamada ise, server bilgilerinizi giriyorsunuz. Server açık olmak zorundadır.
Bu aşamada istenen salt kodu ve port bilgileri, serverınızın SpaceModule/configuration.yml dosyası içerisinde yazılıdır, yukarıda bahsetmiştik.

Bu aşamayı da tamamladıktan sonra paneliniz hazır ve karşınızdadır.

Videolu anlatım ve ayrıntılı bilgi için Hsbas arkadaşın açtığı konuyu inceleyebilirsiniz. https://forum.gamer.com.tr/threads/spacebukkit-web-paneli-türkçe-tanıtım-kurulum-videolu.129421/

Bu konuda kafanıza takılan bir yer olursa, konuya cevap yazarak sorabilirsiniz.

İyi forumlar...

KRHN

Yazılımcı Beyefendi
En iyi cevaplar
0
Username ve Password yanlış :p

IRFN

Sonoyuncu.Network
En iyi cevaplar
0
Evet, görsel olarak Minecraft panelleri içerisinden en güzelidir. SpaceCP diye bir panel üzerinde çalışıyor yapımcıları, ben esas onu bekliyorum.[DOUBLEPOST=1374907509,1374907419][/DOUBLEPOST]Değiştirmiş akıllının biri :)
Ona bir script hazırlamam gerekecek, şifreyi düzeltmesi için.
Ben düzeltiyorum şimdi şifreyi, lütfen değiştirmeyin.

KRHN

Yazılımcı Beyefendi
En iyi cevaplar
0
Birde panel şartmı?

IRFN

Sonoyuncu.Network
En iyi cevaplar
0
Demo kullanıcı adı ve şifresinin değiştirilmesi engellenmiştir.

Schaffer, adı üstünde, web kontrol paneli. Bir internet sitesi şart serverı bununla yönetebilmek için.

Ercan

Ağaç Yumruklayıcı
Kurucu
Site Danışmanı
R. Sorumlusu
En iyi cevaplar
0
çok güzel ve faydalı bir döküman olmuş ellerinize sağlık katip hocam :)

IRFN

Sonoyuncu.Network
En iyi cevaplar
0
Teşekkür ederim. Belli konularda uzman birçok arkadaş var forumda. Onlar da bu şekilde dökümanlar hazırlarsa, Türkiye'de Minecraft topluluğu daha sağlıklı gelişecektir diye düşünüyorum.

Ercan

Ağaç Yumruklayıcı
Kurucu
Site Danışmanı
R. Sorumlusu
En iyi cevaplar
0
Teşekkür ederim. Belli konularda uzman birçok arkadaş var forumda. Onlar da bu şekilde dökümanlar hazırlarsa, Türkiye'de Minecraft topluluğu daha sağlıklı gelişecektir diye düşünüyorum.

çok haklısın onlarda zamanla katılırlar umarım.

Speaw

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bence bu konunun portal'da gözükmesi lazım.

Hsbas

Berk
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
En azından Minecraft sunucusu satan kişilerin bir an önce kullanıcıları için edinmesi gereken bir sistem.
Paylaşım için teşekkürler.

SimasJasin

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
minecraft server satıcam inşallah doğru bir şeilde yaparım

IRFN

Sonoyuncu.Network
En iyi cevaplar
0
minecraft server satıcam inşallah doğru bir şeilde yaparım

Takıldığın yerde yardımcı olurum. Ama Minecraft Server satan kişiler YS belgelerini sunmadıkça yardım etmeyeceğim. Milletin dolandırılmasına göz yumamam.

SimasJasin

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
ys belgesi derken onu öğretebilirmisin nereden alıcamı filan