Sayı Sayma Makinesi (Kompakt)

Requadin

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Merhaba arkadaşlar, bu gün de yine yeni bir Kızıltaş icadımı sizlere tanıtmak istiyorum.
Her ne kadar bildiğimiz sayı sayan makine olsa da, olabildiğince kompakt ve küçük yapmaya çalıştım.

Düğmeye her bastığınızda bir rakam arttıran ve 9'a gelince geri 0'a dönen basit bir sistem. Eğer şalteri çekerseniz otomatik olarak hızlı bir şekilde de sayabiliyor. Ayrıca ekranı kapatabilme özelliği de var, bu istediğiniz yerde sayacı resetlemeye olanak sağlıyor.

Boyut: 30 uzunluk, 12 genişlik, 16 yükseklik
Düğmeler: Açma-kapama şalteri, otomatik saydırma şalteri, saydırma düğmesi

Kırmızı şalter açma-kapamaya yarıyor. Şalter aşağıdayken sistem çalışır vaziyettedir, eğer yukarı kaldırırsanız ekran kapanacak ve bir dahaki açışınızda 0'dan başlayacaktır.
Mavi düğmeye her basışınızda gösterilen sayı 1 artacaktır. Mavi şalteri aşağı indirip otomatik de saydırabilirsiniz.
Not: Gerçek makine animasyonda olduğu kadar hızlı çalışmamaktadır.

Devreyi incelemek ve çalışırken görmek isterseniz, haritayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
MCEdit için .schematic dosyasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
Eğer icadım hoşunuza gittiyse buraya tıklayarak beğenebilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Requadin

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Yorumlar ve beğeniler için teşekkürler arkadaşlar. Bütün paylaşımlarımı bu formatta tutup olabildiğince göze hitap etmeye çalışacağım. +1

Axe_Lord 333

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Güzel olmuş ama çok çok fazla uzatmışsın.

Requadin

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Güzel olmuş ama çok çok fazla uzatmışsın.

Öncelikle yorumun için teşekkürler. Bunu yapmanın daha kolay yolları var elbette ancak onlar sadece Minecraft'ta çalışıyor, sorun bu. O sayı sayma devreleri fiziksel bir sistem kullanıyor. Pistonlar blokları itiyor, bunlar dönüyor ve bu sayede görüntü elde ediliyor. Ancak gerçek hayattaki elektrik devrelerinde 'dönen bloklar' yok. Yapılan her işlem elektrik akımını işleyerek olmalı.

Ekrana a,b,c,d,e,f ve g olmak üzere 7 tane farklı input gelir, aşağıdaki örnekte de bunu gösteriyor. Hangi harflerin ne zaman akım üretmesi gerektiği ise mantık ünitesinin içinde sabit bir şekilde bulunmak zorundadır. (Soldaki Kutu) Devrenin böyle dolgun gözükmesinin sebebini de her şeyin birbirini tetikleyecek şekilde ayarlanmış olması diyerek açıklayabilirim.

Axe_Lord 333

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Öncelikle yorumun için teşekkürler. Bunu yapmanın daha kolay yolları var elbette ancak onlar sadece Minecraft'ta çalışıyor, sorun bu. O sayı sayma devreleri fiziksel bir sistem kullanıyor. Pistonlar blokları itiyor, bunlar dönüyor ve bu sayede görüntü elde ediliyor. Ancak gerçek hayattaki elektrik devrelerinde 'dönen bloklar' yok. Yapılan her işlem elektrik akımını işleyerek olmalı.

Ekrana a,b,c,d,e,f ve g olmak üzere 7 tane farklı input gelir, aşağıdaki örnekte de bunu gösteriyor. Hangi harflerin ne zaman akım üretmesi gerektiği ise mantık ünitesinin içinde sabit bir şekilde bulunmak zorundadır. (Soldaki Kutu) Devrenin böyle dolgun gözükmesinin sebebini de her şeyin birbirini tetikleyecek şekilde ayarlanmış olması diyerek açıklayabilirim.

Pes ettim haklısın ama zaten bunların amacı Minecraft'ta çalışması değil mi ? O.o

BurnerTroll v.2

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Gerçekten detaylı anlatılmış helal. :) Zaten yapamıyordum yardımcı olur bu.

Requadin

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Pes ettim haklısın ama zaten bunların amacı Minecraft'ta çalışması değil mi ?

Hayır, asıl amaç gerçek elektrik sistemleri gibi çalışması. Aynı zencimusa'nın bir çalışması gibi, kızıltaştan bir dükkan yapmıştı ve devasa büyüklükteydi. İki üç huni kullanarak 10 blokta da yapabilirdi aynı işi aslında. Bu şekilde yapmamızın sebebi bunların gerçek bilgisayarların ve diğer elektronik aletlerin çalıştığı şekilde çalışıyor olması.
Gerçekten detaylı anlatılmış helal. Zaten yapamıyordum yardımcı olur bu.

Bu haliyle de işine yarar da bir ara çalışma mantığıyla ilgili bir rehber hazırlamayı düşünüyorum.

Video çeksem kanal tutar mı sizce? Çünkü zencide de subscriber sorunu vardı.

Axe_Lord 333

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Hayır, asıl amaç gerçek elektrik sistemleri gibi çalışması. Aynı zencimusa'nın bir çalışması gibi, kızıltaştan bir dükkan yapmıştı ve devasa büyüklükteydi. İki üç huni kullanarak 10 blokta da yapabilirdi aynı işi aslında. Bu şekilde yapmamızın sebebi bunların gerçek bilgisayarların ve diğer elektronik aletlerin çalıştığı şekilde çalışıyor olması.

Bu haliyle de işine yarar da bir ara çalışma mantığıyla ilgili bir rehber hazırlamayı düşünüyorum.

Video çeksem kanal tutar mı sizce? Çünkü zencide de subscriber sorunu vardı.
Tamam haklısın ve sesli çekmezsen sub alamazsın diye düşünüyorum sesli çekersende Türkiye'de Minecraft oyuncularının çoğu redstone ile uğraşmıyor İngilizce ve sesli olması için Google Translate kullanabilirsin. :D

Requadin

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Tamam haklısın ve sesli çekmezsen sub alamazsın diye düşünüyorum sesli çekersende Türkiye'de Minecraft oyuncularının çoğu redstone ile uğraşmıyor İngilizce ve sesli olması için Google Translate kullanabilirsin.

Artık ingilizce anlatıp alta da Türkçe alt yazı geçeriz ne yapalım. Fakat biraz daha fazla projeye ihtiyacım var, yarıyıl tatilinde falan düşünürüm herhalde kanal işini.

WhoIsLance

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Sistemden Çok Tanıtımın Hoşuma Gitti +1

Reddy

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Sistem oldukça güzel.Ama konuyu tanıtmanı bende çok beğendim.