Oyun Geliştiricilerine 250 bin liralık devlet desteği!

Jacops

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Dünya pazarında büyük gelir ve katma değer getiren sektörlere yönelmek isteyen Türkiye, bilişim teknolojileri alanında büyük bir atılım yapmaya hazırlanıyor.

KOSGEB de bu yönde yaptığı çağrıyla bilişim sektöründe faaliyet gösteren KOBi'lerin gelişmesi için oyun/mobil uygulama/yazılım dallarında destek sunacağını belitti.

Türkiye'de oyun geliştiren şirketlerin neredeyse hepsinin KOBİ düzeyinde işletmeler olmasından dolayı bu çağrı ayrı bir önem taşıyor.

KOSGEB'e ay sonuna kadar yapılacak olan başvurularda değerlendirme sürecinin ardından uygun görülen bilişim projelerine geri ödemesiz 100 bin lira, geri ödemeli 150 bin lira destek sunulacak. Yani bu şekilde bir projenin KOSGEB'den aldığı destek toplamda 250 bin lira olacak. Yapılan Çağrı'nın toplam bütçesiyse tam 50 milyon lira.

Yürütülen bu çalışma ve ileride gelecek başka desteklerle 2023 yılında Türkiye'nin oyun sektöründeki ihracat rakamlarının 2 ile 2.5 milyar dolar olması hedefleniyor.

Eğer sizin de gerçekten inandığınız ve güvendiğiniz oyun/mobil uygulama/yazılım gibi projeleriniz varsa KOSGEB'e başvurmanız ve uygun görülmeniz halinde Türkiye için bambaşka kapıları açabilirsiniz.

Tenekesaurus

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
OyunDER'in akıbetini görünce Lanet olsun Atom fiziğine de profesörlüğe de diyip bırakmıştım. Bu gün öğlen de çizim çalışırken aklıma düştü tekrar geri dönmek. Eski dostum Godot Engine'i raftan çıkarmanın vakti geldi galiba.

Büdüt: KOGEB'e başvurmak gibi bir derdim yok. Ülkede Oyun Geliştiricilerinin az da olsa iplenmesi hoşuma gitti sadece. Oyun geliştiriciliği ilgi çeken bir alan olursa ve talep görürsek yapacağımız işlerin kalitesi hayli hayli artar.

Bunun sebebi de markette oluşacak rekabet ve genellikle arkasına sığınılan "Ülke için iyi bir şey yapıyorlar siz hiçbir şey yapmadan eleştiriyorsunuz" saçmalığının artık sökmeyeceği.

@Rosenrot

Son düzenleme:

yoloman

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Konu filan her şey güzel de , yazının küçüklüğünden okurken gözüm ağrıyor , birçok kişininde aynı sorunu yaşayacağından eminim.

Leforfs

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Güzel bir fikir bence.

Progr4mm3r

Running in the memes
En iyi cevaplar
0
Arcade oyunları gibi oyunlar kabul edilmiyordur umarım, bir seviyesi olmasını bekliyorum.

KarakuleMC

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
1
Arcade oyunları gibi oyunlar kabul edilmiyordur umarım, bir seviyesi olmasını bekliyorum.
Arcade oyunlardan gayet hikayesi güzel oyunlar çıkıyor. İş oyunu yapanda bu devirde boş grafik için oyundan anlamayan en cahil insanı bile oynatmak için oyun yapıyorlar. 180 ₺ satıyorlar. 5 para etmez oyunlar çoğuda. Başka birinin yardımıyla yapılan oyunda oyundan anlamayan adam para yatırdı diye işine karışcak zorunlu olarak senin yapmak istediğin fikrin tam tersini bile isteyebilecek. Kısacası oyunun satış pazarın Türkiye ile kısıtlı kalıcak. Türkiye'de o oyunu para ile satabiliyorsan Hak getire. Mount blade bile korsan oynayanlar var.

Tenekesaurus

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0

Kabul edildi diyelim. Leş gibi bir oyunu arkadaşlar destekledi. Geri ödemeli 150 Bin lirayı nasıl o leş gibi oyundan çıkaracaklar ? Hiç karşılıksız 250 Bin lira para vermiyorlar. 100b lirası geri ödemesiz. 50b lira+ kar yapabilecek bir oyun geliştirmen gerekiyor ki aldığın yardımdan zarar etmeyesin. Devlet sana bana para kaptırmaz kafanı yorma.

Thraenkost

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Sürelimi Kalıcı mı ?
Kalıcı ise aha ben daha oyun yapımcısı yada programcılık düşünüyomda neyse :p

Salturbone

Portal Uzmanı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Desteği alabilmek için son yıllık ŞİRKET kazancının 100.000tl üzerinde olması, 2016 yılından önce bu şirketin kurulmuş olması gibi saçma detaylar da mevcut. Yani çalışan şirkete destek oluyorlar. "Benim fikrim var yeterli bilgim var bu kadar insan çalıştırmak istiyorum bunların maaşı falan filan..." deyip alamıyorsun o desteği.

Minecraftplayerr

Java, Skript, Php, Html, Css, Javascript, Anime
En iyi cevaplar
6
Ruh hali
Anca rüyada kanmayın bunlara.
TÜBİTAk'ı gördükten sonra her türlü hevesim yok oldu. Türkiye'de hiçbir halt olmaz.

(Bknz: Paypal ile İninal'in olmaması bunların en başında gelenler.)

UcanKofte

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
O desteğin sanırsam 150 bini geri ödemeli :/

şifrenisöyle

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bos isler bunlar kimse size 250 bini al senin olsu diye verecek degil bos hayallere kaytilmayi oyununuzu yapip goo play e apstore koyun gerek yok paraya

UcanKofte

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Anca rüyada kanmayın bunlara.
TÜBİTAk'ı gördükten sonra her türlü hevesim yok oldu. Türkiye'de hiçbir halt olmaz.

(Bknz: Paypal ile İninal'in olmaması bunların en başında gelenler.)
Paypal'ın kapanmasına üzülüyorsan harbi safsın. Neredeyse her ülkede finansal bilgi merkezi olan (Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, isviçre, ispanya Birleşik krallık ve Amerika) Bize gelince umursamamazlıktan geliyor?! Sen devlet kanunlarına uymazsan devlette seni böyle gömer. Bence yerinde bi haraket oldu.