MinecraftJSON Dev Rehber | Part 1 | Raw kısmı

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Hepinize selamlar dostlarım :) Bu sefer yine bir rehber hazırladım. Bu seferki www.minecraftjson.com sitesi ile ilgili. Kendisi bir "Tellraw Generator" sitesidir.
İsim sansürlenirse ben bir şekilde size vermeye çalışırım problem olmaz.

Site ne için kullanılır?
Öncelikle bu site sadece "Tellraw Generator" işi görmüyor. Aynı şekilde "Execute", "Title", "Subtitle", "Tabela(/give)", "Tabela(/blockdata)" ve "Kitap yazıcı" işlevi görüyor. Yani bunlardan birine ihtiyacınız varsa da yine kullanabiliyorsunuz :)

Nasıl kullanabiliriz?
İlk girişte sizi Tellraw karşılıyor. Bunu kullanmak için ise aşağıda bulunan ve içinde "Add Text" yazan kutucuğa tıklayacaksınız. Burada ise sizi 4 ayar bekliyor. En sondaki sadece Tabela ve Kitap için çalışıyor. Şimdi "Raw", "Scoreboard Objective" ve "Selector" adlarındaki 3 kutudan bahsedelim. "Raw" asıl anlatacağım şey. Tellraw işinizin tamamını burası görüyor. Scoreboard Objective kısmı ise scoreboard olayları ile uğraşmanız için. Selector kısmı ise bir oyuncunun ismini göstermek içindir. Mesela "Oyuncu oyunu kazandı!" yazarken oyuncu yerine selector kullanmalısınız. İşinizi burası kolaylaştırıyor.

"Raw" kısmı nasıl kullanılır?
Raw kısmında en üst tarafta içinde "Text" yazan bir yer var. Burada yazımızı belirliyoruz. Yanında göreceğiniz bir "None" yazısı olacak. Oradan renk seçiyorsunuz. Eğer 2 tane şeyi farklı renk yapmak istiyorsanız, ikisini farklı yazmalısınız. Oranın tam altında bir kaç kutucuk olduğunu görmüşsünüzdür. Hepsini anlatayım.

"Bold" kalın demektir. Yazıyı kalınlaştırır.

"Italic" yatay gibi bir şey demek oluyor. Yazınız bunun gibi olur.

"Underlined" ise altı çizili demektir. Yazınızın altını çizer.

"Strikethrough" üstü çizili demek oluyor. Yazınızın üstüne bir çizgi çeker.

"Obfuscated" karalama demek oluyor. Bunu deneyerek anlamalısınız.

ClickEvent kısmı
Şimdi Altta bulunan kısımlara geçelim. ClickEvent kısmı zaten Tellraw'ın varoluş amacı. Oradan tıklandığında ne olmasını istiyorsanız seçiyorsunuz. Onları da anlatmalıyım galiba.

"Run command" klasik. Tıkladığınızda bir komut gerçekleştirir. Yanındaki kutucuğa onu yazmalısınız.

"Suggest command" biraz farklı. Ne işinize yarar bilmiyorum. Bu tıkladığınızda yanındaki kutucuğa yazılanı yazmanızı sağlar. Yani size yazı yazdırır diyebiliriz.

"Open url" zaten bilmeniz gerekiyor. Bir url açıyor. Yani bir site.

"Change Page" bir kitabın sayfasını çeviriyor. Kitabın ismini yanındaki kutucuğa
yazıyorsunuz ve o kitabın diğer sayfasını açıyor.

HoverEvent kısmı
Şimdi HoverEvent kısmına geçelim. Bu yazının üstüne geldiğinizde çıkacak şeyi gösterir. yine hepsini tanıtalım.

"Show Text" kısmı ile bir yazı göstermesini sağlarsınız.

"Show Item" ile bir itemi gösteriyorsunuz. Bu site içerisinde pek fazla kullanışlı değil. Çünkü içinde enchant gösterme vs. var. Yanındaki kutucuğa id'sini yazmanız yetiyor.

"Show Entity" ise bir entity göstermemize yarıyor. İsmini, ID'sini ve ne olduğunu yazdıktan sonra bu entity gösteriliyor. Bunun işlevini hala anlamış değilim tabi. Yani ne işinize yarıyacağına...

"Show Achievement" bir başarım görmenizi sağlıyor. Normal bir başarım kazanınca artık chat bölümünde gözüküyor biliyorsunuz ki. Aynı oradaki yeşil kısıma geldiğinizde oluşan şeyi yapabilirsiniz. Başarımın ismini yazdıktan sonra iş bitiyor. Ancak şunu söyleyim. Hayalleriniz yıkılacak belki ama size özel bir başarım değil bu. Normal oyunda bulunan bir başarımı gösterebilirsiniz ancak.

Insertion bölümü
Vee son kısıma geldik. Yani Insertion kısmına. Bu ise az önce gösterdiğim suggest command'in aynısı denebilir. Ancak bu ekleme yapıyor. Yani siz bir şey yazıyorsunuz. Sonuna bu yazıyı ekliyor. Bunun içinde bir işlev bilmiyorum henüz.

Yazıyı ekleme
Tüm işlerimiz bittikten sonra en aşağıdaki "Add Text" butonuna basarak yazımızı ekliyoruz.

Kapanış
Bu ilk bölümdü. Pek resimli, örnekli vs. olmadığının farkındayım. Ancak şimdilik bu kadar yapabildim. Diğer bölümde örnekler ve resimler olacak. Ve diğer bölümde Scoreboard bölümü, Execute, Title ve Subtitle bölümlerine bakacağız. Umarım yararlı olmuştur.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM C:

Shido

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
MinecraftJsonun Ne olduğunu Açıklasaydın :) Hiç Bilmiyorum

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
En üst kısımda yazdım bir site. Json minecrafttaki anlatım tipi oluyor. Her neyse kendisi bir Tellraw generator sitesidir. Tellraw olayından anlamayanlar içindir. Sadece Tellraw generator sitesi olduğunu söylememin yeteceğini düşündüm :lol:[DOUBLEPOST=1423440072,1423221586][/DOUBLEPOST]Arkadaşlar yeteri kadar ilgi görmediği için gereksiz buldum. Devamı gelmiyecek. teşekkürler :)

IRFN

Sonoyuncu.Network
En iyi cevaplar
0
JSON (JavaScript Object Notation) günümüzde birçok yerde kullanıldığı gibi (Android, yeni nesil veri tabanları, oyunlar vs...) Minecraft'ta da kullanılıyor. Bu format çok hızlı işlenebildiğinden tercih ediliyor. Hem Minecraft Client, hem de Server tarafından desteklenir. Minecraft'ta chat yazıları TextComponent ile işlenir, bu da Json formatındadır. Siz normal şekilde yazınızı yazarsınız, bu sunucuya işlenmiş olarak gider, ancak bunun saf (RAW) hali vardır bir de, o da JSON formatında olduğundan hazırlanması oldukça zordur. Raw halinin kullanımını (Komut blokları, pluginler vesayire yerlerde kullanılır) kolaylaştırmak için MinecraftJson.com gibi web siteleri açılmıştır. Genelde Redstone ile uğraşanlar, harita tasarımcıları ve plugin kodlayanları ilgilendiren bir mevzudur, son oyuncuları (yalnızca girip oyun oynayan kişiler) pek de ilgilendiren bir konu değildir.
Konu anlatımı güzel olmuş, teşekkürler.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
JSON (JavaScript Object Notation) günümüzde birçok yerde kullanıldığı gibi (Android, yeni nesil veri tabanları, oyunlar vs...) Minecraft'ta da kullanılıyor. Bu format çok hızlı işlenebildiğinden tercih ediliyor. Hem Minecraft Client, hem de Server tarafından desteklenir. Minecraft'ta chat yazıları TextComponent ile işlenir, bu da Json formatındadır. Siz normal şekilde yazınızı yazarsınız, bu sunucuya işlenmiş olarak gider, ancak bunun saf (RAW) hali vardır bir de, o da JSON formatında olduğundan hazırlanması oldukça zordur. Raw halinin kullanımını (Komut blokları, pluginler vesayire yerlerde kullanılır) kolaylaştırmak için MinecraftJson.com gibi web siteleri açılmıştır. Genelde Redstone ile uğraşanlar, harita tasarımcıları ve plugin kodlayanları ilgilendiren bir mevzudur, son oyuncuları (yalnızca girip oyun oynayan kişiler) pek de ilgilendiren bir konu değildir.
Konu anlatımı güzel olmuş, teşekkürler.
Teşekkür ederim :) Bir Teşekkürün gelmesi bana gaz verdi :D Evet 2. Part için hazırlık yapıyorum. Dediğim gibi resimli olacak orada. Senin de anlatımın için teşekkür ediyorum ben. Ancak hala 2.Part gelmeli mi bilemiyorum. Eğer yardımcı olduysa devam etmek isterim.

Krumb069

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Bunu siz mi çevirdiniz ?Türkçe çeviri yapma işini ?
Not:Eskiden ezekielin. c o m/ tellrawgenerator daydı sanırım bu

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bunu siz mi çevirdiniz ?Türkçe çeviri yapma işini ?
Not:Eskiden ezekielin. c o m/ tellrawgenerator daydı sanırım bu
Şey çeviri değil. Tamamen baştan aşağı benim yazımım. Ve evet eskiden ezekielin.com adresindeydi. Hala ezekielin işlev görüyor tabi :)[DOUBLEPOST=1423783264,1423783004][/DOUBLEPOST]Devamının gelip gelmeyeceğine hala karar veremedim. Lütfen devamının gelmesini istiyorsanız belirtin :)