Minecraft Server Rehberi

LegendofAnatolia

Kaptan Penguen
En iyi cevaplar
0
Arkadaşlar yeter artık valla bıktım. Bu konunun yararlı olacağını umarım kapsamlı minecraft server rehberi olucak komutlar yapmanız gerekenler falan filan. İlk olarak yaptığınız hatalardan başlayalım.

- Sorularınızı rehberlere sorun. Eğer rehber yoksa adminlere sorun.
- Servere girince etrafinda ne yazdığını oku. Warp bilgi warp kurallar gibi yerler varsa mutlaka git bak oraya.
- Minecraft sorunlarınızı sormayın server ile alakalı sorularınızı rehberlere sorun.
- Alım varmı diye bağırmayın yok deniyosa uzatmayın kendinizi aldırtmaya çalışmayın mute filan yersiniz.
- Event yap demeyin zamanı gelince olur diyelim event oldu daha fazla istemeyin.
- Help komutunu kullanın.
- Aga sw ye girer girmez daha s.a demeden ''Beyler ben yeniyimde para item atarmısınız'' demeyin gidin kendiniz kasın arkadaş.

Şimdi en sık sorulan sorulara geçelim:

Evimi nereye yapabilirim ? : Ormana yapabilirsin ama evini bozabilirler. Ormana yapıcaksan faction kur claim at evine o zaman bir şey olmaz. Arsalar her servere göre değişir. O yüzden onu serverinizdeki rehbere sorabilirsiniz.

Eşyalarımı nasıl satıcam ve nasıl para kazanıcam? : Rehbere sor nereden taş odun toprak bulacağını öğren. Git oraya etrafı fazla dağıtmadan üstten üstten kaz. Sonra nereden satacağını öğren. Bu da serverlere göre değişiklilik yapabilir. Başı Market veya Admin Shop ile baslayan tabelalar olucak tabelaya sol tıkladığında eşyayı satarsın. Sag tıkladığında alırsın.

Komutlara geçelim. Komutlar arasında da sık sorulan sorular var:

Normal oyuncu komutları:

/spawn : Başlangıç bölgesine gider.
/kit : oyundaki mevcut kitleri gösterir. /kit yazdığınızda karşınıza tools diye yazı çıkıyorsa /kit tools yazarak başlangıç itemlerini alabilirsin.
/warp : Bir yerden bir yere ulaşma komutudur. /warp yazarsanız mevcut warplar gözükür. Eğer fazla warp varsa /warp 2 ve /warp 3 de yazabilirsiniz. /warp [yerisimi] yazarak o yere ışınlanabilirsiniz.
/money : Paranızı görmenize yarar.
/pay isim miktar : Bir oyuncuya para yollamanızı sağlar.
/sethome : O noktayı belirler.
/home : Belirlediğiniz noktaya sizi ışınlar.
/tpa isim : Tp isteği yollarsınız
/tpaccept : Tp isteğini kabul eder
/tpdeny : Tp isteğini reddeder.

Eğer serverinizdeki arsa plotme ise bu komutlar geçerlidir. Ama her serverde geçerli olmayabilir!
Plotme komutları:

Belli bir paraya veya bedavaya arsa satın alırsınız. Arsada genellikle pvp kapalı olur. Arsanızda evinizi filan yapabilirsiniz. Başka oyuncular sizin arsanızdaki bir yeri kıramaz veya blok koyamaz.
Siz de başkasının arsasına blok koyamaz ve kıramazsınız.

/p auto : Otomatik arsa almanızı sağlar.
/p claim : Üstünde durduğunuz arsa sahipsiz ise o arsayı alırsınız.
/p add isim : Başka bir oyuncuyu arsanıza eklersiniz.
/p remove isim : Arsanıza eklediğiniz oyuncuyu arsanızdan kovarsınız. Eğer arsanıza eklemediğiniz bir oyuncu üzerinde kullanırsanız oyuncu sizin arsanıza giremez.
/p sell fiyat : Belirlediğiniz fiyatta arsanızı satılığa çıkarırsınız.
/p setowner isim : Arsanın sahibini değiştirir.

Daha fazlası için rehberinize danışın veya /p help yazın.

Factions Bilgileri:

Facitons klan veya grup olarak nitelendirilebilir. Genellikle bu gruplar arasında rekabet vardır. Her faction en iyisi olmak ister. Faction 3 tür bireyden oluşur. Faction admini , faction moderatörü ve faction üyesi. Faction admini tüm yetkilere sahiptir. Faction moderatörü factiona üye alma atma claim atma kaldırma gibi yetkilere sahiptir.Üye ise vasıfsız normal üye işte. Genellikle her faction'un kalesi veya evi vardır. Faction üyeleri bu ev veya kale içinde yaşar. Faction kalesinin içine başka factionun adamları girerse büyük tehlike demektir.

/f create isim : Factions kurmanıza yarar.
/f invite isim : Bir oyuncuya factionunuza katılması için davet yollar.
/f join klanismi : Daveti kabul eder.
/f power : Gücünüzü gösterir.
/f power nick : Başka birinin gücünü gösterir.
/f claim : Yeteri kadar para ve gücünüz varsa bulunduğunuz bölgeye küçük çaplı bir claim atar.
/f autoclaim : Gezdiğiniz yerleri otomatik claim ler. Kapamak için aynısını yazın.
/f kick isim : Birini faction dan atmanıza yarar.
/f admin isim : Bunu sadece faction admini kullanabilir. Faction adminini değiştirir.
/f mod isim : Bunu da sadece faction admini kullanabilir. Factiona mod ekler.
/f money : Faction parasına bakmanıza yarar.
/f money deposit miktar : Faction a para yükler.
/f money withdraw miktar : Faction dan para çeker.
/f enemy factionisimi : Başka bir klan ile düşman olursunuz.
/f ally factionismi : Başka bir klan ile dost olursunuz.

daha fazlası için rehberinize danışın veya /f help yazın.

Serverlerde ortak şeyler:
Ormanda genellikle pvp açıktır. Biri sizi kestimi itemlerinizi size vermek zorunda değildir! Veya sizi kandırarak yanınıza tp lediyse itemlerinizi vermek zorunda değildir. Genellikle küfretmek mute sebebidir. Mute susturulmaktır. Yetkilinin belirlediği süre içerisinde konuşamassın. Yasaklanan bazı şeyleri yaparsanız hapisa atılabilirsiniz veya süreli / süresi / ip adresi veya sadece hesap üzerinden ban yiyebilirsiniz. Ban yerseniz oyuna giremezsiniz.
/warp arena denen yerde düellolar yapılır oraya yeniyseniz gitmeyin. Yetkili kişilerden item para vb. istemek yasaktır. İsterseniz mute yiyebilirsiniz. Oyunda diğer oyuncular ile saygılı konuşun. Biri size küfrettimi ona sövmeye başlamayın. F2 tuşu ile ss alıp admine verin.

DarkGame

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ben zaten konu açmıştım.Ama neyse sen bilirsin.Konuma bakmak için : TIKLA

LegendofAnatolia

Kaptan Penguen
En iyi cevaplar
0
Ormanda genellikle pvp açıktır. Biri sizi kestimi itemlerinizi size vermek zorunda değildir! Veya sizi kandırarak yanınıza tp lediyse itemlerinizi vermek zorunda değildir. Genellikle küfretmek mute sebebidir. Mute susturulmaktır. Yetkilinin belirlediği süre içerisinde konuşamassın. Yasaklanan bazı şeyleri yaparsanız hapisa atılabilirsiniz veya süreli / süresi / ip adresi veya sadece hesap üzerinden ban yiyebilirsiniz. Ban yerseniz oyuna giremezsiniz.
/warp arena denen yerde düellolar yapılır oraya yeniyseniz gitmeyin. Yetkili kişilerden item para vb. istemek yasaktır. İsterseniz mute yiyebilirsiniz. Oyunda diğer oyuncular ile saygılı konuşun. Biri size küfrettimi ona sövmeye başlamayın. F2 tuşu ile ss alıp admine verin.

Bu arada oyuna ilk girdiğinzde etrafınızdaki alan korumalıdır kıramazsınız. Admin hiçbiyeri kıramıyom gibi saçmalıklar demeyin.

World Guard nedir ? Oyuncu gözü ile :

Genellikle kısaltması wg dir. Yetkililier etrafı oyunculardan korumak için yapar. Çünkü oyuncular orayı kırarlar dökerler bişiler koyarlar. Bundan engellemek içindir.

Yetkililer ve görevleri :

Reklamcı:
Forumlarda sosyal paylaşım sitelerinde eğer video editlemeyi biliyorsa youtube 'de serverin reklamını yapar.
Survivaldadır.Nadiren fly'ı olanilr. Çok az yetkisi vardır. Düşük düzey yetkili.

Rehber:
Oyuncuların sorularına cevap verir.Küfür filan edenlere jail veya mute atabilir. Bazı sw lerde ban atabilir.
Survivaldadır.Nadiren fly yetkisi olabilir. Mute jail gibi yetkileri vardır. Düşük düzey yetkili.

Mimar:
Sunucudaki yerleri yapar. Market arena hammadde gibi vb. yerleri.
Creative moddadır.We , Wg yetkileri bulunur. Orta düzey yetkilidir.

Moderatör:
Genellikle oyuncuların rehberi aşan sorunları ile ilgilenir. Bu günlerde moderatörlük pek yok.
Creativedir. We , Wg gibi yetkileri ve daha fazlası mevcuttur. Orta düzey yetkili.

Admin:
Admin üst düzey yetkilidir. Kısaca OP'tur. op aşağıda yazdım ne demek olduğunu.
Her türlü yetkisi vardır.

Kurucu:
Serverin sahibidir. ve op'tur. Ayrıca serverin paneli onda bulunur. Her yetki ondadır.

Op nedir?
Op oyun içinde her türlü yetkiyi barındıran bir rütbe diyebiliriz.[DOUBLEPOST=1378768495,1378768345][/DOUBLEPOST]
Ben zaten konu açmıştım.Ama neyse sen bilirsin.Konuma bakmak için : TIKLA

Senin yazmadığın bazı bilgiler burda benim yazmadığım bazı bilgilerde orda. Sorun yok yani

DarkGame

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0

Bu arada oyuna ilk girdiğinzde etrafınızdaki alan korumalıdır kıramazsınız. Admin hiçbiyeri kıramıyom gibi saçmalıklar demeyin.

World Guard nedir ? Oyuncu gözü ile :

Genellikle kısaltması wg dir. Yetkililier etrafı oyunculardan korumak için yapar. Çünkü oyuncular orayı kırarlar dökerler bişiler koyarlar. Bundan engellemek içindir.

Yetkililer ve görevleri :

Reklamcı:
Forumlarda sosyal paylaşım sitelerinde eğer video editlemeyi biliyorsa youtube 'de serverin reklamını yapar.
Survivaldadır.Nadiren fly'ı olanilr. Çok az yetkisi vardır. Düşük düzey yetkili.

Rehber:
Oyuncuların sorularına cevap verir.Küfür filan edenlere jail veya mute atabilir. Bazı sw lerde ban atabilir.
Survivaldadır.Nadiren fly yetkisi olabilir. Mute jail gibi yetkileri vardır. Düşük düzey yetkili.

Mimar:
Sunucudaki yerleri yapar. Market arena hammadde gibi vb. yerleri.
Creative moddadır.We , Wg yetkileri bulunur. Orta düzey yetkilidir.

Moderatör:
Genellikle oyuncuların rehberi aşan sorunları ile ilgilenir. Bu günlerde moderatörlük pek yok.
Creativedir. We , Wg gibi yetkileri ve daha fazlası mevcuttur. Orta düzey yetkili.

Admin:
Admin üst düzey yetkilidir. Kısaca OP'tur. op aşağıda yazdım ne demek olduğunu.
Her türlü yetkisi vardır.

Kurucu:
Serverin sahibidir. ve op'tur. Ayrıca serverin paneli onda bulunur. Her yetki ondadır.

Op nedir?
Op oyun içinde her türlü yetkiyi barındıran bir rütbe diyebiliriz.[DOUBLEPOST=1378768495,1378768345][/DOUBLEPOST]

Senin yazmadığın bazı bilgiler burda benim yazmadığım bazı bilgilerde orda. Sorun yok yani

Ben o konuyu açalı çok oldu.Sorun var demiyorum zaten.Yarında eklemeler yapıcaktım .

pasi123

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ortak konu gibi bir şey olsa açabilirdiniz.

KaanKaplan

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Mute kaldırma varmıdır ?
kardeşim benim bildiğim bazı pluginlerde var ama /unmute nick gibi ama yoksa adam bir saniyelik mute atarsan kapanır mesela 5 saat mute attın diyelim eğer adama ./mute nick 1 s yazarsan 1 saniye tekrar atar ve kaybolur :D

keremaktuna

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
kardeşim benim bildiğim bazı pluginlerde var ama /unmute nick gibi ama yoksa adam bir saniyelik mute atarsan kapanır mesela 5 saat mute attın diyelim eğer adama ./mute nick 1 s yazarsan 1 saniye tekrar atar ve kaybolur :D
Konu açılalı 8 aydan daha fazla bir süre olmuş. Konu hortlatmakta bu kadar. Dikkat edin banlanabilirsiz.

DarkGame

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Konu bence arşive taşınmalı.Çok ayrıntılı anlatılması gerekenler var bence...