Minecraft server piyasaları hakkında. Yeni bir proje ?

DoganSavran

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Merhabalar,
foruma katılalı çok uzun zaman oluyor. 2013-2014 girişli olduğumu tahmin ediyorum. Minecraft'ı yıllar öncesinde her kardeşim gibi bende hastalık derecesinde oynuyordum. Serverlar açtım, kapattım.
Yaş ilerledi, sorumluluklar çoğaldı. Haliyle bende artık oyun oynamaya vakit bulamaz, bulsam da zevk alamaz oldum.
Ancak bu camianın ticari boyutunuda göz önünde bulundururak küçüklüğümden beri aklımda olan bir proje hakkında sizlerin görüşüne başvurma gereği duydum.
Projemden kısaca bahsetmek gerekirse, full profesyonel ve kıtalar arası bir server açmak diyebiliriz.
İçerisinde hem türk, hem yabancı modların bulanacağı, gerekirse üç ayrı ( 1 Türk/ 1 Yabancı / 1 Ortak ) evrenli bir server düşünüyorum.
Yatırım ile gireceğim bu işte bu camiada aktif olarak yer alan kardeşlerime, abilerime sorularım ;
1. Katılım ne derecede olacaktır tahmini olarak ?
2. Yıllarla birlikte beklentiler de değişiyor, bir minecraft oyuncusuna " Burası benim sanal benliğimi yaşatacağım server ! " dedirtecek nitelikler nelerdir ?

Bu proje kapsamında ben server ile ilgili hiçbir işe el sürmeyi düşünmüyorum zira oyunla ilgili bilgim oldukça geride kaldı ve öğrenip yakalayacak zahmeti gösterecek zamanım bulunmuyor.
Açılış süresince çalışacak %100 profesyonel bir ekip kurmayı planlıyorum. Her iş bölgesine en az 1 kişi olacak ve 1 kişi 2 farklı işle uğraşmayacak böylelikle verim üst seviye olacak.
Server sahiplerine gelen sorularım ise ;
1. Bir serverın yönetim iskeletini hangi gruplar oluşturuyor ? ( Kurucu, yönetici, Moderatör, Rehber vb.)
2. Bir serverın mimari işleri ile builder harici bir bölüm ilgileniyor mu ?
3. Bir serverın kurulum aşamasında altyapısal olarak ( benim zamanımda craftbukkit pluginleri vardı bunlardan bahsediyorum ) plug-in düzenlemelerini gerekirse yazılımlarını pluginer harici bir bölüme ihtiyaç duyuluyor mu ?,
4. Serverın tamamen arkaplanıyla ilgilenmesi için ( Server bakımı, Uzak PC ile ilgilenim ) ayrı bir arkadaşa ihtiyaç duyuyormusunuz ?

Çok uzatıyorum kusuruma bakmayın son kısımda ise Aktif olarak MULTIPLAYER Minecraft oyuncularına bazı sorularım olacak.
1. Oynadığınız serverler da rehberlerden, moderatörlerden beklentileriniz neler ?
2. Herkesin ilgi alanı farklıdır, sizce tek bir spawn noktasından RPG-PVP-PVE-SKYBLOCK dünyalarına açılan geçitler olan bir server mı daha kolay, anlaşılır, zevkli. Yoksa tek bir genreye (Rpg-pvp vb.) odaklanmış bu bölümde ilerlemiş bir server mı ?
3. Oynadığınız serverda gerçekçilik, zorluk mu ön planda yoksa eğlence ve hız mı ?

Cevaplarınız bekliyor olacağım. İlginiz için çok teşekkürler, özellikle sorularınızı bekliyorum.

FatihDGTR

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Merhabalar.
Bende çok oyunculu sunucularda
oynayan bir kişi olarak şunu söylemeliyim ki ;
Moderatörlerden beklentim , istek/şikayet bölümünde paylaşılan
dilekçeleri zaman bulabildikçe ilgilenmesi.Rehberlerden beklentim
ise sohbet düzenini sağlamak , oyunculara olabildiğince adaletli
ve saygılı olmasıdır.Sunucuna tek bir tane oyun ile başlamanı
tavsiye ediyorum.Çünkü tek bir tane oyun , sunucunda seni
zorlayacak seviyeye çıkaramaz , ilerledikçe tabii ki bu oyunları
çoğaltır , sunucunuzu geliştirebilirsiniz.Ben bir sunucuda özellikle
eğlenmeyi ve aynı zamanda zevk almayı severim.Çünkü bir oyun
fazlaca bir zorlama noktasına gelince oyuncularda anlamsız bir hırs ,
onları oyuna teşvik eder , aynı zamandada bunları yaparak
eğlenebilir.

İyi günler dilerim.
Yorumumu okuman dileğiyle!...

Bycakr

Ağır Eleştirici
En iyi cevaplar
1
Merhaba hocam,
Sunucunuza katılım benim görüşüm ilk gün yüksek olur 2.gün azalır ve 1 hafta sonra 10 - 20 ayarlarında devam eder. Tabi bu yapacağınız sunucunun kalitesi ve bağlayıcılığı açısından değişecektir.
Bir serverin yönetim iskeletini sunucu sahibi belirler. Ben açıkcası ADMİN - SERVER KURUCUSU gibi taglardan pek haz etmiyorum. YETKILI ve KURUCU çok ideal gibime geliyor.
Bir sunucunun mimari bölümünü sadece builder ilgilenir diye bir kural yok, kurucuda blok koyabilir sonuçta. Yetkilide, rehberde. Sizin zevkinize ve fantazinize bağlı bir olay build ortamı.
Bence pluginer denilmesi bile saçmalıkken bunu neden tek bir kişinin üstüne yıkmaya çalıştıklarını düşünelim. Beceriksizlik veyatta saçma sapan bir sunucunun para geliri için açılması olabilir. Sunucu kurucusuda, mimariside, rehberide, oyuncusuda bilgisi olan herkes buna yardım edebilir. Burada söz konusu bilgi ve kararlılığıdır.
Şahsen sunucu açacak biri olsaydım şu zamanlarda, Sunucu bakımı ile ilgilenecek ve saldırı engellemesi için sürekli çalışmalar da bulunacak birini bulmaya çalışırdım. Malum arkadaşlarımız emeğin ne olduğunu bilmeden BOT ON yapabilir bazen.
Bir sunucunun rehberinden beklentim, sürekli halde yetki yükseltme amacıyla SORUNUNUZ VARMI sorularını sormamasıdır. Bunu çok sinir bozucu ve gereksiz nitelendiriyorum ben.
Oynadığım sunucuda gerçekçiliği çok önemserim fakat devamlılık daha önemlidir.

Skydentr

Marangoz
En iyi cevaplar
0
4-5 Yıldır 50'ye yakın sunucu kurdum.

1. Bir serverın yönetim iskeletini hangi gruplar oluşturuyor ? ( Kurucu, yönetici, Moderatör, Rehber vb.)
Ben kurucu,yönetici,mimar,rehber şeklinde yapıyodum. Bu sunucudan sunucuya göre değişir.

2. Bir serverın mimari işleri ile builder harici bir bölüm ilgileniyor mu ?
Evet yöneticiler'de mimari işlere katkıda bulunur. Bulunmalıdır diye düşünüyorum.

3. Bir serverın kurulum aşamasında altyapısal olarak ( benim zamanımda craftbukkit pluginleri vardı bunlardan bahsediyorum ) plug-in düzenlemelerini gerekirse yazılımlarını pluginer harici bir bölüme ihtiyaç duyuluyor mu ?,
Eğer kurucu biliyorsa o halleder işini pluginer bi işe yaramaz. Plugin bilmiyosanda açmassın sunucuyu olur biter.

4. Serverın tamamen arkaplanıyla ilgilenmesi için ( Server bakımı, Uzak PC ile ilgilenim ) ayrı bir arkadaşa ihtiyaç duyuyormusunuz ?

Her işimi kendim hallediyorum. Sunucu içi yönetim yönetici'den sorulur. Ben ise kurucuyum yani herşeyle ilgileniri.

DoganSavran

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
İlginiz için teşekkürler bazı fikirlerim var uygulamaya koymayı düşünüyorum ancak @Bycakr 'ın da dediği gibi ilginin git gide azalıp son bulacağını düşündüğümden dolayı bazı endişelerim var.
Dediğim gibi benim zamanımda TAGler sıfatlar çok farklıydı şu an neler kullanılıyor pek bilmiyorum. Tamamen ticari amaçlı düşünüyorum server işini de.

Skydentr

Marangoz
En iyi cevaplar
0
İlginiz için teşekkürler bazı fikirlerim var uygulamaya koymayı düşünüyorum ancak @Bycakr 'ın da dediği gibi ilginin git gide azalıp son bulacağını düşündüğümden dolayı bazı endişelerim var.
Dediğim gibi benim zamanımda TAGler sıfatlar çok farklıydı şu an neler kullanılıyor pek bilmiyorum. Tamamen ticari amaçlı düşünüyorum server işini de.

Dostum minecraft'ı sunuculardan dolayı bırakmıştım. 4-5 Yıldır 50'ye yakın sunucu kuruyorum. O konularda bilgili olduğumu düşünüyorum. Sürekli kendi paketlerimi yaptım. Essentials'ı bile skript ile yapmıştım. Skripti seviyorum. Dilersen yeni projende yardımcı olmak isterim.