JAVA 7 Yeni Başlayanlar İçin #1

Konu Yararlımı

• Evet devamını bekliyorum

• Hayır çok gereksiz

• yararlı ama işime yaramaz

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

LostRunner

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Merhaba arkadaşlar uzun bir süredir kişisel nedenlerden dolayı foruma gelmedim. Sonunda geldim ve gelirkende elim boş gelmek istemedim özel olarak KODLAB yayın evinden izinli olarak kitaplarından alıntı yaparak konu açmama onay verdiler. Ama ha sakın siz izin almadan paylaşım yapmayınız. Telif Hakkı içerir. Şimdi dersimize geçelim ben de kitaptan öğrendiğim için kitapta giden konulara göre gidicem. Kitapta toplamda 21 konu var :o . Tabi bazı konuları gerektiğinde birleştirerek anlatıcam bazılarıda gereksiz onlara deyinmiycem. Şimdi ilk dersimize geçelim.

Java Diline Giriş
Java
, Sun Microsystems firmasının mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmiş olup, yine Sun Microsystems tarafından 23 mayıs 1995 yılında piyasaya sürülen, açık kaynaklı kodlu nesneye yönelik bir programlama dilidir.

Sun Microsystems, daha sonra Oracle tarafından satın alınmıştır.

Java dili, çoğu özelliğini C ve C++ dillerinden almıştır. Nesneye yönelik programlara kısmında C++'a yakındır. Syntax(Söz dizini) olarak ise C diline benzer. C dilini iyi bilenler, java'nın nesneye yönelik programlama kısmına kadar olan yerleri anlamakta zorluk çekmeyecektir.

Java Dilinin Üstünlükleri
Java dilinin en önemli özelliği platformda bağımsız çalışması, yüksek performanslı, güvenilir ve esnek bir dil olmasıdır.

Java, temel olarak güvenliği ön planda tutar. Bu konuyu en önde tutan ilk dildir. Bunun yanında daha birçok özelliği ile java, masaüstü bilgisayarlardam mobil aygıtlara, akıllı kartlardan oyun konsollarına, yazıcılardan tıbbi cihazlara kadar birçok yerde kullanılmaktadır.

Java dili ile profesyonel yazılımlar geliştirildiği zaman bunun karşılığını tam olarak verir ve size yeneteklerini gösterir. Kurumsal uygulamalarda çok kullanılması, bunun en önemli göstergesidir.

Diğer dillerin aksine java dili, derlendikten sonra çıktı olarak byte code oluşturur. Daha onra JVM sayesinde bu kodlar, yorumlanarak çalışır hale getirilir. Bu özellik java'nın hem taşınabilir hem de platformda bağımsız bir dil olmasını sağlamıştır. Bu özelliğe bir kere çalıştır her yerde kullan özelliği denir ve bu şekilde tanınır. Aynı zamanda java, hem derlenen hem de yorumlanan bir dildir.

Java'nın önemli bir üstünlüğü de multithreading'e elverişli olmasıdır. Birden fazla işin aynı anda yapılması anlamına gelen bu özellik, Java'nın temel yapısında vardır.

Programlama ile ilgilenen bazı arkadaşların dilinde şöyle bir söz vardır: "Facebook bile php ile yazılmış. O yüzden php bayağı gelişmiş bir dil ve çok kullanılıyor" diye. Aslında Facebook'un arka planında birçok java uygulaması çalışır.

JVM (Java Virtual Machıne - Java Sanal Makinesi)
Java programları derlendikten sonra bilgisayarın anlayacağı dile dönüştürülür. Buna Byte kod denir. Byte kod ile java programlarının platformda bağımsız çalışması sağlanır. Byte kod bir kere oluştururlur ve her işletim sisteminde çalışır. Buna write once run everywhere denir. Bunu sağlayan yapı JVM'dir. Java programlarının çalışması mantığının daha detaylı bir şekilde anlatalım.
Java programları nesne ve sınıflandırmadan oluşur. Yazılmış olan sınıfların bulunduğu dosyaların uzantısı .java'dır. Bu .java uzantılı dosyalar,bir derleyici yardımıyla derlenir ve byte kod adı verilen makine kodlarına dönüştürlür. Artık bu dosyaların uzantısı .class olmuştur. Bu işlem yalnızca bir kez yapılır. Bu .class uzantılı byte kodlar, JVM yardımıyla her işletim sisteminde çalışır hale gelmiştir. JVM, bu byte kodları adım adım yorumlar. Yazılan java programlarının diğer sisteminin kullanımına sunar. Böylece günümüzde neredeyse her platform için yazılmış JVM'ler bulunmaktadır.
Not:Jvm, javadaki bir kere yaz her yerde çalıştır kavramında başrol oynayarak, java dilini bir adım öne çıkarmıştır.
Not:JVM, sadece java dilinde yazılmış programları değil, byte kod ile dönüştürülebilen her dili çalıştırabilir.

JRE (Java Runtime Environment - Java Çalışma Ortamı)
Java ile yazılmış olan programları çalıştırabilmek için JRE kurulu olmalıdır. Bir uygulama geliştirdiğimiz zaman bunu kendi bilgisayarımızda çalıştırmamız için gereklidir. Bunu, C# dilinde kod yazdığımızda, bunları çalıştırabilmek için .Net framework'a ihtiyaç duymamıza benzetebiliriz.
JDK (Java Development Kit - Java Geliştirme Kiti)
Javanın inceliklerini ve performansını gördükten sonra bir java uygulaması geliştirmek isteyebiliriz. Bunun için ihtiyaç duyacağımız şey JDK'dır. JDK, java uygulamaları geliştirmek için bize tüm araçları sunar. İçerisinde java kütüphaneleri, java compiler ve interpreter, JVM ve JRE içerir. Görüldüğü gibi JDK'lar JVM ve JRE'yi barındırır. Uygulama geliştirmek istiyorsanız yalnızca JDK yüklemeniz yeterli. Çünkü JDK içerisinde JRE bulunur. JRE içerisinde de JVM bulunur.

J2EE, J2SE, J2ME Kavramları
Java'da birçok farklı alanda uygulama geliştirmek mevcuttur. Uygulamalar, kullanıldığı alanlara göre farklı platformlara bölünmüştür.
J2EE (Enterprise Edition)
Kurumsal uygulamalar web servisleri gibi gelişmiş uygulamalar geliştirmek için kullanılır. Gelişmiş uygulamalar geliştirildiği için n katmanlı mimariler kullanılır. Bünyesinde Servlet, JPA, JSP gibi hizmetler bulunur.
J2ME (Micro Edition)
Bu platform, 1991 yılında tanıtılıp kullanılmaya başlanmıştır. Genellikle mobil cihazlar için kullanılar J2ME teknolojileri, bunun yanında akıllı kartlar, avuç içi bilgisayarlar, kablosuz ve küçük cihazlar için de kullanılır.
J2SE (Standart Edition)
Çok gelişmiş uygulamaların haricinde, kişisel bilgisayarlarda geliştirilen uygulamalardır. J2EE kullanarak geliştirilen uygulamalar gibi gelişmiş uygulamalar hazırlamaya elverişli değildir. Fakat J2EE ile uygulama geliştirebilmek için sağlam bir J2SE bilginizin olması gerekir. J2SE, J2EE kadar karmaşık bir yapıya sahip değildir.

Evet arkadaşlar bugün ki dersimizden bu kadar inşallah birşeyler öğrenmenize yardımcı olmuşumdur. Olduysam ne mutlu bana. Şimdi bazı arkadaşlar diyeceklerki biz kod öğrenmek istiyoruz bunun neresinde kod var. Bir şeyin önce alt yapısını öğrenmeden gövdesini öğrenmeye çalışmayın. Bu arada izinsiz kopyalama yapmayalım arkadaşlar Telif Hakkı vardır. Bir daha ki dersimiz Java Çalıştırma Ortamı.

<<Yayın Evi>>

<<Kaynak>>

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
1
Bir sorun var. Javada pek yüksek performans yok ve ayrıca çok RAM tüketio. 2 GB Ram olsa hepsini tüketiyor 4 GB Ram olunca da hepsini tüketio 1 GB versek bile. 16 GB Ram olsa hatta 100 GB Ram olsa yine hepsini tüketir bu Java illa. Hiç performansı iyi değil.

LostRunner

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bir sorun var. Javada pek yüksek performans yok ve ayrıca çok RAM tüketio. 2 GB Ram olsa hepsini tüketiyor 4 GB Ram olunca da hepsini tüketio 1 GB versek bile. 16 GB Ram olsa hatta 100 GB Ram olsa yine hepsini tüketir bu Java illa. Hiç performansı iyi değil.
Haklısın ama java birçok şeyde işe yarar bununda derslerini yapacaktım kod yazımı filan fakat kimse bir şey demeyince vaz geçtim.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

GodofMilker

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Devamını getirsen 2-3 kişi sevebilir de videolu kaynakları olduktan sonra pek işlerine yaramaz :(
Tabii bu anlatım çoğu videolu kaynaktan iyi ama*
Burası Türkiye yani :(

Ki özellikle minecraft forumunda daha bukkit'i spigot'u okumayı bilmeden eklenti kodlamayı öğrenmek isteyenler var* Java dersi olarak pek takmazlar yani*:(

LostRunner

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Devamını getirsen 2-3 kişi sevebilir de videolu kaynakları olduktan sonra pek işlerine yaramaz :(
Tabii bu anlatım çoğu videolu kaynaktan iyi ama*
Burası Türkiye yani :(

Ki özellikle minecraft forumunda daha bukkit'i spigot'u okumayı bilmeden eklenti kodlamayı öğrenmek isteyenler var* Java dersi olarak pek takmazlar yani*:(
Temelini öğrenmeden kod yazmaya çalışmak, saçmalık. Ben derslere yakında devam edicem isteyen okur isteyen okumaz. Belki videolu hale geçirebilirim. Bir de biz yazmaya üşenmüyoruz
kaç dk kaç saat adamlar en fazla 10 dk okumaya üşeniyorlar.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi