\/ \/ Coca Cola Hakkında Sorum Var \/ \/

Ragnarak

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0

efe2002ozyay

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Kola kemiklerimizi eritiyor ben bir deney yapmıştım dişim çıktıktan sonra
kolanın içine attım 3 saat sonra diş kolanın içinde yoktu ve dişte bir kemik olduğu için
kemiklerimizi eritiyor..

Ragnarak

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0

RadioActiveTR

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Aman Allah korusun.[DOUBLEPOST=1426950914,1426950879][/DOUBLEPOST]
İçtigimizde kemikle temas etmiyor ?
Asitler eritiyor dostum. Onun yerine farklı şeyler iç ayrıca farkında mısın belli bir müddet içtikten sonra dişlerinde bişeyler oluyor işte o anda dişlerin acayip derece hasar alıyor.

efe2002ozyay

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0

Ragnarak

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Asitler eritiyor dostum. Onun yerine farklı şeyler iç ayrıca farkında mısın belli bir müddet içtikten sonra dişlerinde bişeyler oluyor işte o anda dişlerin acayip derece hasar alıyor.
Haklısın dostum .

Diş kemik değildir...
Ciddimisin , yoksa dalgami geçiyorsun -_-

dostum :) kemik vücudumuzdaki en kalın ve en sert yerdir
ve kola kemiklerimizi bile eritiyorsa
midemize damarlarımıza kanımıza ve böbreklerimize neler yapacağını düşün :)
[DOUBLEPOST=1426951065][/DOUBLEPOST]
Kemiktir...[/QUOTE
Haklısın dostum ben düz mantik yaptımda :D

efe2002ozyay

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Kemiğin yapısı ile etin yapısı aynı değil...
evet ama kemik o kadar sert ve sağlam üstelik kendini onarabiliyor ve kola
kemiği yok ediyor
sence damarlara zarar vermez mı?
peki o zmn şöyle yapalım için kolayı
5 yıl sonra kemik erimesi görüldüğünde dersiniz
forumda bu çocuk demişti diye...

Helter

Pattes
En iyi cevaplar
0
Hayır. Dişlerimiz kemik değildir.

Öncelikle dişlerinizin üzerinde "mine" denilen ve vücudunuzdaki en sert madde olan bir kaplama vardır. Bu kaplama dişlerinizi yıpranmaya ve eskimeye karşı korur. Kolay kolay kırılmaz ve zor çizilir. Kemiklere göre daha beyaz renktedir.

Minenin hemen altında "dentin" denilen tabaka vardır. Dentin tabakası mineye göre daha yumuşaktır ve sarı renkli kemiksi dokudur. Fakat buna ramen içeriğindeki kuru ağırlığın %70-75 aralığının kalsiyum tuzundan oluşmasından dolayı kemikten daha serttir. İçinde sinir ağları bulunmaz fakat dentin kanalları barındırmasından dolayı hassas denilebilir.

Dişinizin iç kısmında ise pulpa bulunur. Bu bölüme "diş özü" de denilmektedir. Dişi besleyen damarlar ve dişe uzanan sinirler burada bulunur. Bu doku diş kökünden dişi terk etmektedir.

Son olarak ise sement denilen bir bölüm bulunur. Bu bölüm diş kökünün yüzeyini kaplar. Mine ve dentinden daha yumuşak sarı renkli bir katmandır.

Dişler tamamen sindirim sistemi için özelleşmiş yapılardır. Yapısında kalsiyum elementi bol miktarda bulunsa da bu dişlerin kemik olduğu anlamına gelmez. Dişler başlı başına birer organdır ve iskelet kas sisteminde bir işlevi yoktur. Dişlerimizi kemiklerimizden ayıran birçok nokta vardır mesela dişlerin içlerinde kemik iliği bulunmaz fakat kemiklerde bulunur, kemiklerimizin dışı periost ile kaplıdır fakat dişlerde bu yoktur
Diş kemik değildir...

Kaynak