Ate-Höst ile Sorgulama #1 +14 Yaş ve üzeri

Tario76

Işık Taşı Madencisi
En iyi cevaplar
0

Allah (Tanrı) kelimesinin anlamı​
  • Yaratılmamış olan
==== => Yaratılmamış olan yaratıcı
  • Her şeyin yaratıcısı
Şimdi Allah'ı kim yarattı sorusundaki Allah kelimesini kavramsal anlamı ile değiştirelim.

Allah'ı kim yarattı?

Yaratılmamış olan yaratıcı
=Yaratılmamış olan yaratıcıyı
kim yarattı?

Sorunu Görüyor musun ?
Bu noktada Allah'a inanıp inanmamanın bir önemi yoktur .Yani bu soru bir ateist için de anlamsız olmak zorundadır. Bir ateist Allah varsa onu kim yarattı diye sormamalıdır.

Zaten Allah'ın yaratılmamış olduğunu kabul etmemiz için ona Allah diyoruz. Mesela büyük bir hükümdara tanrı dememizin sebebimiz nedir ? o hükümdara bir şeyin sebep olduğunu biliyor olmamızdır (bir anneden doğduğunu bilmemiz). Allah, Allah yapan onun yaratılmamış olmasıdır. Böyle bir durumda Allah'ı kim yarattı diye sormak mantıksız olur.

Ünlü ateist Ricard Dawkins ''Tanrı yanılgısı'' isimli kitapta aynı soruyu soruyor. Felsefeci Jhon Lennox'un ona verdiği cevap:
Kitabındaki Allah'ı kim yarattı sorusuna değinmek istiyorum, çünkü bu çocukca bir soru
Senin gibi bir bilim adamından bunu temel bir argüman olarak beklemezdim !
Çünkü bu soruda Allah yaratılmıştır sonucu çıkıyor.
Bu yüzden kitabın ismini ''Tanrı Yanılgısı'' koymana hiç şaşırmadım, çünkü yaratılmış tanrılar zaten yanılgıdır.
__________________________________________________________________________________________________
Eğer Allah yaratılmamış ise sonsuz olmak zorundadır. Peki bir ateistin Allah'ın sonsuz olduğu varsayımına itiraz etme hakkı varmıdır ?
Buna hakkı yoktur. Eğer Allah varsa bir ateist onun sonsuz olduğunu kabul etmek zorundadır, eğer etmezse kendisi ile çelişmiş olur.Allah yoksa evren bir şekilde sonsuz olmak zorundadır. Eğer evrenin kesin bir başlangıcı varsa buna bir şey sebep olması lazım ve bu sebebin en mantıklı açıklaması tanrı olduğu için bir ateist evrenin ezeli olduğuna inanmalıdır. Yani bir ateist sonsuzluğa inanmak zorundadır.Zaten yıllardır ateistler evrenin ezeli olduğunu savunmuşlardır.
Eğer evren sonsuz olabiliyorsa o halde Allah neden sonsuz olamıyor ?

Bilim felsefesine göre bir şey en iyi açıklamaysa o şeyin de açıklaması olması gerekmez . Şimdi bunu bir örnekle açıklayalım.
Daha önce hiç gitmemiş olduğumuz bir adaya ilk defa gittiğimizi ve bu adada bir bilgisayar bulduğumuzu düşünelim.
Bilgisayarı gördüğümüzde ilk tepki ne olurdu?
''Bu adaya daha önce insan gelmiş olmalıdır '' şeklinde olurdu değil mi?

Peki böyle bir durumda ''fakat bu insanı ne oluşturduğunu bilmiyoruz, bu yüzden bu bilgisayarın açıklaması insan olamaz'' diyebilir miyiz?

Kaynağın insan olduğunu söyleyebilmek için insanıda açıklamak gerekiyor mu ? Elbette hayır !
Zaten her şeyin açıklaması olması gerekseydi bilimi çürütmüş olurduk çünkü o zaman hiçbir bilimsel veri yeterli olmazdı (o verilerin de açıklaması olması gerektiği için). Dolayısıyla Allah açıklaması nedir demek mantıksızdır

Şimdi de Allah'ın yaratıcısı olması gerekseydi ne olurdu ona bakalım.

Allah'ı biri yaratmış olması gerekseydi, Allah'ı yaratını da birisi yaratmış olması gerekirdi ve onu yaratanın yaratıcısının yaratını da vs. vs. Bu böyle sonsuza kadar devam ederdi ve yaratılma diye bir şey hiç söz konusu olamazdı (hiçbir açıklama mümkün olamazdı). Dolayısıyla Allah'ın yaratması diye bir şey söz konusu olabilmesi için Allah'ın yaratılmamış olması (sonsuz olması) zorunludur.

Bu yüzden Allah varsa onu kim yarattı demek mantıksız olur.
''Doğa bilimlerinden içilen ilk yudum insanı ateist yapar ancak bardağın dibinde sizi tanrı beklemektedir''

Nobel Ödüllü Meşhur Fizikçi Werner Heisenberg

euheuheuheuhe

''Yoksa onlar kendiliğinden yokluktan mı yaratıldılar ? Yoksa kendileri mi yaratıcıdırlar ? Yoksa gökleri ve yeri onlar mı yarattılar ? Hayır ! Onlar bir türlü anlayıp inanmazlar. ''

(Tur Suresi 35-36)
@atatrata
@HighSchoolRPG
@BeyondBirthday
@xvtxluffyrı
@Zorinkun
@Mike55
@Swertyy
@byTıtanıum
@Dumanist65
@kral1957
@BurakCanMcTürk
@Acarz
@HeroMineX
@umut_
@LifeTaker
@Schaffer79
@kaptan123
@AyavefeTR
@zombiespaceman1
@Zaikuden
@cbg2002_
@Rayperz2
@karetekit123
@bobiniki
@SyberRock
@Myrddin
@kod_adı
@haykolarken
@ResistibLe
@ByTheEfsane
@emrah4434
@yoloman
@SyberRock
@AyavefeTR
@Atmaca171717
@OyununEfendisi
@BT_GoD
@canberkcari
@boraulascig
@emrenacko
@Oxuruk
@Acarz
@JavaboyyHD
@emrah4434
@Mike55
@AyavefeTR
@Myrddin
@xxsmetxx
@yoyolix
@Rayperz2
@tomyom44
@exlusiive
@xvtxluffy
@mahmud118
@TrashPlays
@ekaynac
@ogantan
@KadirBerk
@Bravheart
@LordT
@Vienicome
@ÇevrimiçiOyuncu
@MahmuTr
@LeonardLP
@BraveHero
@realcrafts32
@mehmet9338efe
@renektonnn
@Axel102
@ufukt14789
@kejdurapa_
@Minecraftplayerr
@lTrabzonsporl
@bull
@Leroy100
@ByEnderTR
@Musabagriyanik31
@onuraygntrr
@ShouldToBe
@zMehmeT
@enesarda
@MinecrafterEray
@MrHappy
@ShadowPlayer
@LanetokulTR
@NarkozEx33
@ElmasSword
@mine.master
@Miracc
@MehmetReyis
@067_Ferhat
@samil25
@MrSahin_
@BurockGame
@SantaRoyw_
@Soprano
@jungleasdas
@Admicos
@Emrecan1057
@blackone1991
@QuestTurk
@ErdemSoykal
@12kuzey12
@MonsterArgent
@Gyuki
@CTGL_CeNgİzHaN
@siyahmafya
@Translucent26
@EnderJojuqq
@joe410
@FGMlhysrszn
@batuyek123
@__NiqhtRide__
@XxOnurTR17
@azMrDRIPx9
@MrCanother
@FetologyRS
@Kutay0
@umes
@Bisa
@Ege.
@ahmetyusuf
@Chypie06
@xXxCoverTack
@Baturkmez
@rkates
@AltugKaan
@KutsalEmeraldTR
@Bursalıyız
@burkicorç
@IronGaming
@Ahmhkn16
@Fenix
@sucuklucips
@Emirozkrt52
@ömeryavuz
@Dragones01
@ParvulaPX
@Chickenborg
@Susanoo
@ZekiKos
@BONANZA
@Brooker
@Clapy
@DarqKnife
@Ercan
@halaystarter
@Hallelujah
@Hsbas
@linux.gemini
@lifeisblacks
@Lucifer˜
@Manyakwolf
@SearchTR
@sleepypixxel
@tekno 51
@ThreeDc
@xWiggle
@LegendofAnatolia
@owen_1
@Crafted
@MahmuTr
@Tario76
@JusticeWhip_
@TheACT
@AtomTR
@lider12
@ColdFireTR
@DarkHD
@Sheiren
@LightingDead
@Renown
@MrCanother
@ByNovem
@_Iskefiyeli_
@LegendofAnatolia
@MegaPlay
@emirhanaltunelemirhan
@DonduranAtes
@Kralimben
@Gonzales
@dragonx_76
@batuman
@TOİ.
onrdmn
@Kmbraknc
@WhoIsLance
@067Every
@slayergodd
@Fenix
@Glyphl
@DeandeKleine
@ParvulaPX
@sakarat15
@ModderChild
@MUHDE
@Zetoxman
@SantaRoyw_
@xZindevx
@Red_
@kafadelen147
@KadirTan
@yusufoyunda
@IRFN
@AltugKaan
@067Every
@HeavenZ
@Epıc
@Wayukian
@Vaymic
@UcanKofte
@AxcelaD
@akıllıminecraft

Son düzenleme:

AzlaazTR

Hayalet Avcısı
En iyi cevaplar
0
Bir Video Ekleyim İstersen :)
Müslüman Kardeşim :)

Swertyy

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Konuda belirli başlı yerleri okuyup resimlere baktım. Zaten yorumum bununla ilgili değil.
Bu tür konuların özellikle sorgulamadan çıkıp suçlayıcı biçimce bu yanlış bak bu doğru söylüyor şeklinde olanların direk yasaklanmasını isterim. Bir tane daha var 'sorgulama' o da o başlık altında diğer yöne çekiyor oraya hiç yazmadım ama öyle bir konu olması burada 12-13 yaşında kardeşlerimizin de etkileneceği bence olmaması gereken konular.

Tabii ki direk olarak kurallara aykırı değil açılmaya devam edecektir. Bırakın herkes kendi anlasın. Herkesin okuma yazması var. İstiyen Kuran'ı da İncil'i de Tevrat'ı da ateizim ile ilgili kitapları , belgeleri de bulabilir. Sizden ricam genel olarak bu konuları açmamanızdır. Teşekkürler..

L

LifeTaker

Ziyaretçi
Konuda belirli başlı yerleri okuyup resimlere baktım. Zaten yorumum bununla ilgili değil.
Bu tür konuların özellikle sorgulamadan çıkıp suçlayıcı biçimce bu yanlış bak bu doğru söylüyor şeklinde olanların direk yasaklanmasını isterim. Bir tane daha var 'sorgulama' o da o başlık altında diğer yöne çekiyor oraya hiç yazmadım ama öyle bir konu olması burada 12-13 yaşında kardeşlerimizin de etkileneceği bence olmaması gereken konular.

Tabii ki direk olarak kurallara aykırı değil açılmaya devam edecektir. Bırakın herkes kendi anlasın. Herkesin okuma yazması var. İstiyen Kuran'ı da İncil'i de Tevrat'ı da ateizim ile ilgili kitapları , belgeleri de bulabilir. Sizden ricam genel olarak bu konuları açmamanızdır. Teşekkürler..
Burası forum her türlü görüşe sahip insanlar olabilir ve önemli olan bu görüşler arasından doğruyu bulmaktır zaten

Yeselectro

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konu çok fazla seçimlere karışmış ama eğer seçim yapmak gerekirse doğru olan bu.
Fiziksel olarak Allah sonsuz ise, Aura olabilir. Karanlıkta hareket eder. Evren karanlık. Belki renkler? İnanmak için çok sebep var. Ama ateistlerin yaptığını ateistlere uygulamak biraz saçma olmuş açıkçası.

Swertyy

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Burası forum her türlü görüşe sahip insanlar olabilir ve önemli olan bu görüşler arasından doğruyu bulmaktır zaten

Dediğim gibi yasak değil zaten. Görüşünüzü bildiriyorsunuz. Ama sorun şu ki hem siz hem onlar 'yonlendiriyorsunuz'. Sözüm iki tarafa da asıl kaynak ellerinin altında zaten kendi kararlarını alabilir sonuçta ama doğru yaşta siz ve onlar şimdiden küçük yaştaki kardeşlerimizi yonlendiriyorsunuz. Kendi yanlışlarınızı doğrularınızı öğretmeye çalışıyorsunuz..

BT_GoD

Düşmüş Melek
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Öncelikle bana bir gönderme sanırım bu. Kendi konunu açtığın için tebrik ediyorum. :) Benim bir Teistlere karşı bir düşmanlığım yok benim karşı olduğum şey düşünmeden körü körüne bağlananlar. :) Konuların devamını diliyorum. :)

Tario76

Işık Taşı Madencisi
En iyi cevaplar
0
Dediğim gibi yasak değil zaten. Görüşünüzü bildiriyorsunuz. Ama sorun şu ki hem siz hem onlar 'yonlendiriyorsunuz'. Sözüm iki tarafa da asıl kaynak ellerinin altında zaten kendi kararlarını alabilir sonuçta ama doğru yaşta siz ve onlar şimdiden küçük yaştaki kardeşlerimizi yonlendiriyorsunuz. Kendi yanlışlarınızı doğrularınızı öğretmeye çalışıyorsunuz..
Körü körüne inanmalarını bizde istemeyiz, sorgulayarak hareket etmeliler. ama şu var ki doğru ve yanlış kaynağı ayırt edemeyeceklerinide biliyoruz. :)

Swertyy

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Körü körüne inanmalarını bizde istemeyiz, sorgulayarak hareket etmeliler. ama şu var ki doğru ve yanlış kaynağı ayırt edemeyeceklerinide biliyoruz. :)

Doğru ve yanlışı ayırt edemeyeceklerini ? Tam anlamadım sen edebiliyorsun ve onları da kendine göre yönlendirerek doğru ve yanlışı ayırt ettireceksin ?

Kaynak demişsin ilk okuduğumda görmedim. İsteyen Kuran'ı da İncil'i de Budizm kitaplarını da bulur bence. Daha doğru kaynak var mı dinler için.