Arka arkaya FPS Dropu yüzünden Kasma Sorunu. İçeri gir anlarsın.

son_savasci

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Arkadaşlar merhaba. Ben uzun zaman önce buraları konu manyağı falan yapmıştım. Bilen bilir. Yeni nesil tanımaz beni :D
Gençler şimdi sorun şu. Benim lanet bir bilgisayarım var. Casper Nirvana. Onboard bir kasa. Malum kasalarında ekran kartı dahil oluyor. İnsanı çileden çıkartıyor.
Bakın. 25 30 fps bi şekilde donmalara karşı oynayabiliyorum. Yeni ekran kartı gelene kadar bekliyorum. Hiç sormayın. Yıllardır araştırdım ve bu on boarda o ekran kartını gerekirse lehimlerim. O kıvama getirdi beni mc. Bakın. 9 senedir bu kasma sorununu yaşıyorum 9 9. oyuna başladığımda 3 blok vardı. O zamanlar da kasıyordu. Bütün güncellemelere şahit oldum. Ama bir türlü oynayamadım adam akıllı. Ulan dedim. Oyunun kasmasına çözüm bulamıyorsam bende kasarak oynayayım. Hiç yoktan iyidir dedim. Modlu modsuz aynı derece kasıyor. Neyse vanilla oynarken en fazla 10 dakika oynayabiliyordum. Çünkü kötü fps dropları oluyordu. Allocated Memory şöyle = %30 %40 %50 %60 %100 oluyor ve oyun donuyor. Ulan dedim tamam ben böyle oynayayım. Durum daha kötü olmaya başladı. Oyunu ilk açtığımda 5 dakika içerisinde %100 oluyor. Sonra 2.5 Dakikada. Sonra 1.25 sonra 63 saniye 32 saniye derken 16 8 4 2 ve oyun artık sonsuza kadar donuyor. Sorunun siz ne olduğunu anladınız. Ulan durum böyle madem modlu oynayayım dedim. Belki düzelir "%0.000.000,003 ihtimalle" dedim. Düzelmedi. Artık çileden çıktım. Ya arkadaş. 22 yaşında koca adamım ya. Yeğenimin laptobu benim bilgisayardan daha kaliteli. Kız açıp CS:GO Skyrim CallOfDuty nin son çıkan oyunlarını bile High de yüksek fps alarak oynuyor. Benim de bilgisayar alacak durumum yok. Ev geçindiriyorum. Arkadaş 9 yıl ya 9. Vallahi isyan ettim yemin ederim ya. Elin çocuğu 200 300 hatta 1000 fps alıyor. Ellerinde kaliteli bilgisayarlar leptoplar. Bu nesil kadar şanslı olamadık gitti. Ya bak hiç yoktan agario oynayayım diyorum. Onda bile kasıyor. Kastığını görünce yok ananın zammı dedim ya. Anasına zam yapiyim dedim şu bilgisayarın. Ya öyle bi bilgisayarım olamayacağını biliyorum. Ama hiç yoktan kasarak oynayayım şu oyunu gözünüzü seveyim ya. Bi yol gösterin. Oyuna Ram verdim javaya ram verdim bilmem ne yaptım pcyi full performans moduna aldım görüş mesafesi 2 ya. iki iki. Vysnc açık max fps 90 yaptım işlemciyi yormasın diye. detaylar fancy de. Smooth light kapalı süzme ayarlarının 2 side kapalı. Daha ne yapabilirim ya? Şu oyunu lanet gelsin kasarak oynayayım. Ama oynayamıyorum bile. Oyun çok nadiren 20 dakikada kapanıyor. Arkada hiçbir şey açık değil. Wifi yi bile kapatıyorum. Vallahi isyan edicem arkadaş!!

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: DIO

NaikiTheDovah

Ender Dragon Trainer
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
8 Gb ram ve 2.93 Ghz 64 bit le 30 fps aliyosan bi sorun vardir bence hdd kac gb ?

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
8 Gb ram ve 2.93 Ghz 64 bit le 30 fps aliyosan bi sorun vardir bence hdd kac gb ?

Sorun Onboard olmasından kaynaklanıyor. Harici bir ekran kartı alması gerekiyor beyefendinin. Aksi taktirde sorunu çözülmeyecek.

Onboard ekran kartları harici ekran kartlarına göre daha düşük performansa sahiptir. Hiçbir zaman harici ekran kartlarının yerini tutamaz onboard ekran kartları. Bunlar oyunla işi olmayan, sadece günlük işlerini halleden kullanıcılar için ucuz yollu çözümlerdir.

Pledix

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
FPS Drop ısınmadan da kaynaklanıyor olabilir.
Eğer bilgisayarın dizüstü ise fanın önündeki ızgarayı hemen temizlemeni öneriyorum.

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Eğer bilgisayarın dizüstü ise fanın önündeki ızgarayı hemen temizlemeni öneriyorum.

Onboard olduğundan dolayı pek bir işe yarayacağını düşünmüyorum. İç-dış temizlik genellikle parçaların ömrünü uzatır, performansa pek fazla bir etkisi olmaz, bir süre sonra aynen eski kıvama dönecektir bilgisayar.

NaikiTheDovah

Ender Dragon Trainer
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
performansa cok fazla etkisi olur benim bilgisayarimda da fanlarim toz toplamisti o yuzden cok yavas calisiyolardi diye performans dusuyodu
bende temizledim bilgisayarim eski haline dondu :lol: ama dedigin sey yuzunden de olabilir onboard filan pek bilmiyorum :D

son_savasci

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Nereden bakabilirim?
Kasa olduğunu belirttiğimi hatırlıyorum.

bende temizledim bilgisayarim eski haline dondu :lol: ama dedigin sey yuzunden de olabilir onboard filan pek bilmiyorum :D
On-Board (Tahtanın Üstünde) anlamına gelir. Onboard bilgisayarlar hazır satılan bilgisayarlardır. Toplama değil. Bütün parçalar ve parçaların çoğu, kartın üzerinde entegredir.
Bu arada kasanın iç görüntüsü

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Nereden bakabilirim?

Kasa olduğunu belirttiğimi hatırlıyorum.

On-Board (Tahtanın Üstünde) anlamına gelir. Onboard bilgisayarlar hazır satılan bilgisayarlardır. Toplama değil. Bütün parçalar ve parçaların çoğu, kartın üzerinde entegredir.
Bu arada kasanın iç görüntüsü

Kasayı sağlamca bir temizlerseniz iyi olur. Onun dışında sorunuzun cevabını yukarıda verdim.

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Tamam kasayı temizleyecem de. şu hdd ye nereden bakabilirim?

Başlat > Çalıştır > msinfo32 > Bileşenler > Depolama > Diskler yolunu izleyebilirsiniz.

Daha detaylı olarak hard diskinizin durumunu öğrenmek isterseniz HDD Tune adlı programı yükleyebilirsiniz.

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
harddisk bilgisayarima girince gorursun zaten C ve D olarak ayrilmis bi sekildedir
ayrica attigin resimde ekran karti yok ._.

Hard diskin özellikleri C ve D şeklinde gözüküyor mu Bilgisayarım'da? Veya hard disk sağlığı felan?

Ayrıca adamın işaretlediği yer OnBoard ekran kartı. Senin dediğin ekran kartları harici ekran kartı sınıfına girer. O yüzden göremiyorsun :) Yalnızca OnBoard ekran kartı var bilgisayarın ve OnBoard kartlar oyun için tasarlanmazlar.

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Tamam biraz sakin ol ._. ben sadece harddiskin ne oldugunu soyluyorum

Kusura bakma ama hard diskin ne olduğunu 22 yaşındaki bir adam rahatlıkla anlayabilir, kaldı ki adam 9 yıldır kasıyor diye belirtmiş, yani 9 yıldır (belki de daha fazla) bilgisayar kullanıyor bu adam, bir zahmet HDD'nin ne olduğunu bilsin değil mi?

NaikiTheDovah

Ender Dragon Trainer
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kusura bakma ama hard diskin ne olduğunu 22 yaşındaki bir adam rahatlıkla anlayabilir, kaldı ki adam 9 yıldır kasıyor diye belirtmiş, yani 9 yıldır (belki de daha fazla) bilgisayar kullanıyor bu adam, bir zahmet HDD'nin ne olduğunu bilsin değil mi?
abim 24 yasinda ve abime sata kablosuyla 2 tane hdd yi birlestirdim dedim one dedi :D
bilebilir veya bilmeyebilir :lol: