Aldığınız VPS/VDS Centos Üzerine Bukkit Kurulumu -- Resimli Anlatım

Quaick

Zombi Katili
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
1. Adım: Sunucu satın almak
Oyunu kurmanız için VPS/VDS yada Dedicated adı verilen sunuculardan birini almanız gerekmektedir. Eğer hala bir sunucu almadıysanız, bu adresten uygun fiyatlara sunucu alabilirsiniz :) (şu an için satış yok başka bir hosting firmasındanda alabilirsiniz)

2. Adım: Gerekli programları indirmek
Kurulumuzda ve ilerki işlemlerimizde Putty adındaki SSH Erişim Programını kullanacağız.

Putty'i indirmek için tıklayın.

3. Adım: Putty giriş yapmak ve kurulum
putty.exe adlı dosyaya çift tıklayarak açalım.

Karşımıza şöyle bir pencere çıkacak:

1 : Kısmına bize verilen IP adresini yazalım.

2 : SSH'nin işaretli olduğunu kontrol edelim.

3 : Her şey hazırsa "Open" Butonuna basarak sunucumuza bağlanalım.

Karşınıza şöyle bir ekran çıkacak:

* root yazıp enter tuşuna basın.

Pencere şu şekilde olacak (Kırmızı yerlerde IP adresiniz yazar, konu anlatımı olduğu için sansürledim) :

* şimdi size verilen root şifresini yazıp enter tuşuna basın.
NOT: Şifrenizi yazarken **** gibi karakterler çıkmaz, şifreniz gözükmez.

Pencere şu şekilde olacak:

Daha sonraki adımları yapabilmeniz için küçük bir bilgi:
Kopyaladığınız yazıyı/metni puttye yapıştırmak için mouse ile right click yani sağ tık yapmanız yeterlidir.
---

Komutlar:

Kod:
yum install screen

Yazıp enter tuşuna basın. Yüklenirken [Y/n]: şeklinde soracaktır y yazıp enter tuşuna basın.

Kod:
yum install java

Yazıp enter tuşuna basın. Yüklenirken [Y/n]: şeklinde soracaktır y yazıp enter tuşuna basın.

Kod:
wget http://dl.bukkit.org/latest-rb/craftbukkit.jar

Yazıp enter tuşuna basın. İndirme 1 dk kadar sürebilir.

Daha sonra

Kod:
ls

Yazıp enter tuşuna basın. " craftbukkit-1.3.1-R2.0.jar " benzeri bir yazı çıkacaktır. O yazıyı bi yere not edin (Dikkat edin harfi harfine doğru olması lazım).

Aşağıdaki komuttaki notettiğimizyazı yerine " craftbukkit-1.3.1-R2.0.jar " benzeri olan bir yere not ettiğimiz yazıyı yazalım.

Kod:
mv notettiğimizyazı craftbukkit.jar

Daha sonra enter tuşuna basalım.

Kod:
wget http://server.minecraftturk.com/a/baslat.sh

yazıp enter tuşuna basalım.

Kod:
yum install nano

yazıp enter tuşuna basalım. Yüklenirken [Y/n]: şeklinde sorarsa y yazıp enter tuşunu basın.

Kod:
nano baslat.sh

yazıp enter tuşuna basalım.
Karşımıza şöyle bir ekran çıkacak:

Burdaki 1024 yazan yeri sunucumuzun Ram'ine göre değiştiriceğiz.
Örnek olarak:
512mb ram varsa = 512
1gb ram varsa = 1024
2gb ram varsa = 2048
4gb ram varsa = 4096
(Ok tuşları yardımıyla ileri geri gidebilirsiniz)

Değiştirdikten sonra CTRL ve X tuşuna aynı anda basın. Sonra Önce y tuşuna, daha sonra enter tuşuna basın.

Kurulumumuz bitti :)

4. Adım: Oyunu Başlatmak
Puttden giriş yaptıktan sonra oyunu başlatmak için şu komutu yazın:
Kod:
screen sh baslat.sh
daha sonra enter tuşuna basın. Bukkit konsolu açılacaktır :)
İsterseniz konsoldan komut girebilir, yada putty'i kapatıp oyuna girebilirsiniz (NOT: screen sh baslat.sh komutunun dışında başka bir komutla oyunu başlatırsanız çeşitli hatalarla karşılaşabilirsiniz.) :)

İyi Oyunlar :)

SpawN

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
mstsc ile olmuyor mu yani ?

Quaick

Zombi Katili
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
CentOS işletim sisteminde masaüstü yoktur. Centos sadece 20mb ram kullanır gerisi Oyuna kalır. Ayrıca Javayı daha hızlı çalıştırır. O yüzden CentOS işletim sistemi Minecraft sunucuları için idealdir. Eğer Uzak Masaüstü Bağlantısı olan Windows İşletim Sistemli sunuculardan istiyorsanız yönetim ile konuşunuz :)

SpawN

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
CentOS işletim sisteminde masaüstü yoktur. Centos sadece 20mb ram kullanır gerisi Oyuna kalır. Ayrıca Javayı daha hızlı çalıştırır. O yüzden CentOS işletim sistemi Minecraft sunucuları için idealdir. Eğer Uzak Masaüstü Bağlantısı olan Windows İşletim Sistemli sunuculardan istiyorsanız yönetim ile konuşunuz :)
Öğrendiğim iyi oldu saol

akenathon

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
vps yada vds aldıktan sonra herşeyi bizmi yapıyoruz paneli bize vermiyolarmı ben hiç bi bilgm yokta mesela vps aldm serveri açtılar panelmi veriyolar yoksa bu programla paneli filan bukkiti bizmi kuruyoruz.

XxBrKyCsTxX

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
centOS işletim sisteminde masaüstü vardır fakat masaüstü bağlantısı desteği yoktur. Yanlış bilgi vermeyelim internette fazlasıyla review video bulunmakta. İsterseniz Google üzerinden de küçük bir araştırma yapabilirsiniz.

Quaick

Zombi Katili
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
centOS işletim sisteminde masaüstü vardır fakat masaüstü bağlantısı desteği yoktur. Yanlış bilgi vermeyelim internette fazlasıyla review video bulunmakta. İsterseniz Google üzerinden de küçük bir araştırma yapabilirsiniz.
Hayır biz sunucu versiyonunu kullandığımız için masaüstü yok. Masaüstü olsaydı 20mb yermiydi? biz kullanıcılar için sunulan versiyonu kullanmıyoruz.

Prototp

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
tek başına sunucu aldıktan sonra bunları yapmanız gerekir, ayrıca puttyden çıktıktan sonra geri girdiğinizde minecraft konsolünüz gözükmez onun için "screen -r" yazabilirsiniz(tek screen açıyorsanız eğer).Ayrıca bir screen den çıkmak için "ctrl+a+d" ve screeni kapatmak için "ctrl+d" yapmanız gerekir.bu arada nano ne işe yarıyor bilmiyorum, izah ederseniz sevinirim
Edit:Nanoya baktım da aslında ihtiyaçları yok "vi baslat.sh" yaparsanız da olur.

akenathon

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
benim bilmediğim vpsyi kiraladm minecraft olarak panel nasil elime geçicek bukkit pluginleri nasil kurucam bunlari öğrenmek istyorm ben yani kısacası ben vps parasnı ödedim server açıldı

bu olaylardan sonra ne yapmalıyım panel nasıl elime geçer bukkit nasil kurarim vs vs bu talimatlari bilmek istyorm tekrardan saygılar...

Quaick

Zombi Katili
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
tek başına sunucu aldıktan sonra bunları yapmanız gerekir, ayrıca puttyden çıktıktan sonra geri girdiğinizde minecraft konsolünüz gözükmez onun için "screen -r" yazabilirsiniz(tek screen açıyorsanız eğer).Ayrıca bir screen den çıkmak için "ctrl+a+d" ve screeni kapatmak için "ctrl+d" yapmanız gerekir.bu arada nano ne işe yarıyor bilmiyorum, izah ederseniz sevinirim
Edit:Nanoya baktım da aslında ihtiyaçları yok "vi baslat.sh" yaparsanız da olur.
vi'de editlenmiyor doğru düzgün. en azından bizdeki puttylerde :)

Quaick

Zombi Katili
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Teşekkürler, verdiğiniz bilgilerin bir kısmı konuya eklenecektir :)

orkun0606

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
bana passworda yazacağım yer verilmedi:sick: