Ağaç, Yağmur ve Doğa Hakkında Sorular.

lütfen önce konuyu okuyunuz, daha sonra cevap veriniz, soru: bu konuda bana katılıyormusunuz?

• bazı yerlerde

Kullanılan: 0 0.0%
  • ehh işte

• çok üzgünüm ama hayır

• hayır

• bazı şeyer eksik

• tam dolu ve mantıklı

• yazı çok uzun okuyamadım .-.

• Kullanılan toplam oy
    5

cN_LuNaFiXi_AniMeXs

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
ARKADAŞLAR
şimdi bir kaç sorum olacak ilk olarak
agaçın olduğu yere yagmur yagma olasılıgı artıyormu? bu yan soru
şimdi 1 km karelik bir alanda 1000 ağaç olduğu anda orataya çıkan yagmur yagma oranıyla,
1001 agaçlı bir alanda ortaya çıkan yagmur yagma oranı aynımıdır?
sizce ağaç kestiğimizde doğaın denkesi bozulmuyomu,
oradaki yagmur yagma oranını düşürüyoruz bunu herkes biliyo,
peki ağaç dikersekte aynı şey olmuyormu?,
yağmurun azalmasını engelliyo sonra artırıyo, o zaman olmasada ileri seller baslıyo ,
ben şahsen agaç kesmenin kötü olduguna katılıyorum ama ağaç dikmeninde doğanın dengesini bozduğuna inanıyorum,
sizde bu dediklerim ile ilgili düşüncelerinizi , sorularınızı yada cevaplarınızı yorumlara yazınız.

Thraenkost

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Ağaç dikince doğa bozuluyor mu bozulmuyor mu orasını Allah bilir.
1. Soru: Aynen öyle. Yağmur ormanlarında ağaç fazla olduğu için yağmur çoktur.
2. Soru: Bana göre nerdeyse aynı olabilir hiçbir fikrim yok.
3. Soru: Evet ağaç kesince doğal afetler (Sel,Heyelan,Erozyon) artmaktadır.
4. Soru: Ağaç dikersek yağmur yağma oranı bana göre artıyordur. Ama orasını Allah bilir.
5. Soru: Seller başlamıyor.
6. Soru: Ağaç kesmek doğaya zarar verir. Ama ağaç dikersen, doğal afetler engellenir, yağmur artar vs.

Zaten şöyle düşün:
Şimdi sen kurak bir yerdesin.
Yağmur yağmıyor. Sen baya ağaç dikersen yağmur yağma oranı artar. Eğer ağaçları kesipte hiç dikmeseydik oksijen kaynağı bulamazdık, yağmur yağmazdı, kuraklık yaşanırdı.

cN_LuNaFiXi_AniMeXs

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ağaç dikince doğa bozuluyor mu bozulmuyor mu orasını Allah bilir.
1. Soru: Aynen öyle. Yağmur ormanlarında ağaç fazla olduğu için yağmur çoktur.
2. Soru: Bana göre nerdeyse aynı olabilir hiçbir fikrim yok.
3. Soru: Evet ağaç kesince doğal afetler (Sel,Heyelan,Erozyon) artmaktadır.
4. Soru: Ağaç dikersek yağmur yağma oranı bana göre artıyordur. Ama orasını Allah bilir.
5. Soru: Seller başlamıyor.
6. Soru: Ağaç kesmek doğaya zarar verir. Ama ağaç dikersen, doğal afetler engellenir, yağmur artar vs.

Zaten şöyle düşün:
Şimdi sen kurak bir yerdesin.
Yağmur yağmıyor. Sen baya ağaç dikersen yağmur yağma oranı artar. Eğer ağaçları kesipte hiç dikmeseydik oksijen kaynağı bulamazdık.
yağmur artarsa ne olur söyermisin?

Thraenkost

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Ya yağmur artarsa ne olur diyor :D
Yağmur hiç yağmadığını düşün. Yağmur yağmayan yere kuraklık getirir. Bitkilerin önemli su kaynaklarından biridir yağmur.
Hem yağmur yağınca nemde artıyor. Nem olmassa gündüzleri aşırı sıcak, geceleri aşırı soğuk olur. Bitkiler, ağaçlar olmassa oksijende olmaz.

I

Iskefiyeli18

Ziyaretçi
Ağaçlar yağmur yağdırmazlar, yukarıdaki arkadaş yağmur ormanlarından örnek vermiş mesela, doğru değil. Ağaçlar yağmurun verimini artırır. Çünkü ağaçlar yapraklarıyla ter ve nem yayar. Yağmur ormanlarının devasa ağaçlara sahip olmasının sebebi fazla yağmur yağmasıdır. Ağaçlar fazla beslenir ve büyür bu kadar.

Ayrıca, ağaç dikmek doğanın dengesini neden bozsun? Doğal şeyler yaparak doğanın dengesini bozamazsın. Ağaç diktin diyelim, bu yağmur çekmez. Yağmur yağacaksa yağar. Ağaç varsa daha verimli yağar yağmur.

Ağaçların ve bitkilerin özellikleri fotosentezdir. Havada bulunan karbondioksiti besin olarak kullanır ve oksijen üretir. Havayı temizler yani. Doğanın dengesini düzeltir. Bir terazi var iki tarafında da 10 kilo var. Bir taraftan 1 kiloyu çıkarırsan denge bozulur. geri koyarsan düzelir. O hesap yani.

Yağmurun fazla olması selleri etkiler ama asıl sebep değildir. Asıl sebep, çarpık kentleşme ve akarsu yataklarının tahrip edilmesidir. Şehirleşme sürecinde akarsuları beton duvarlara hapseder insanlar. Bu durumu Türkiye'deki gibi saçma bir şekilde yaparsanız çok yağmurda sel olur. Fakat Avrupa'daki gibi gerekli önlemleri alır, fazlalık suyun boşalabileceği kanallar eklersen sel olmaz kolay kolay.

İyi forumlar.