Yeni Bir Bilgisayar Toplarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Fallen Angel

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Bu konuda yeni bir masaüstü PC toplarken unutmamamız gereken şeylere değineceğim.​
Öncellikle artık teknoloji hayatımızın her yerindedir. Çoğumuz kötü de olsa bir bilgisayara sahibizdir. Hemen hemen her gün bu cihazlarla içli dışlıyızdır.​
Peki yeni bir bilgisayar alırken nelere dikkat etmemiz gerekir ?​
1- Fiyat/Performans
Bir bilgisayar toplarken dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan biri fiyat/performans oranıdır. Yani amaç ihtiyaç duyulan en yüksek performansı en uygun fiyata almaktır.​
Farklı bütçeler için f/p sistemleri farklılık gösterebilir. Yani 1000 TL'lik bir f/p sistemi ile 2000TL'lik bir f/p sistemi arasında mutlaka bir fark olacaktır .​
Bir bilgisayar alırken fiyat düşerse , vereceği maksimum performans da düşer , aynı şekilde performans arttıkça fiyat da artar. Burada önemli olan şey ihtiyacımız doğrultusunda dengeyi yakalayabilmektir.​
2000TL'lik bir sistem ile 4000TL'lik bir sistem arasında çok da büyük bir performans farkı olmayacaktır. Eğer 3000TL'ye bir sistem almayı düşünüyorsanız , 2000TL'lik bir sistem alıp her yıl 500TL'lik bir upgrade ile sisteminizi hep güncel tutabilirsiniz. 4000TL'ye almayı düşündüğünüz sistemden böylece hem daha güncel hem de daha yüksek performanslı bir sisteme kavuşabilirsiniz.​
2-Kullanım Amacı
Alacağınız sistemi ne amaçla kullanacağınız çok önemlidir. Çünkü farklı amaçlar için toplanan sistemlerin bileşenleri de farklı olacaktır. Mesela sadece film izleyip , download yapacak bir kişinin yüksek sınıf işlemciler alması ya da sli-crossfire destekli anakartlar almasına gerek yoktur. Kullanım Amaçlarına Göre Sistemler Bölümlere Ayrılır:​
1-Ofis Kullanımı​
Kullanım amacınız internette sörf , ofis programları kullanımı , video seyretmek ise bu sistem size göre.​
Anakart : Ucuz , işlemci ile soket uyumlu , sata 3 ve usb 3 desteği bulunan bir anakart​
İşlemci : Giriş segment 2 çekirdekli işlemci (fiyatı dolayısıyla AMD tavsiye)​
Ram :2gb ddr3​
Kasa : 300-350W güç kaynaklı bir kasa​
Harddisk : 500 gb​
Maliyeti 1000 lirayı geçmemesi önerilir.​
2-Ev Kullanımı​
Kullanım amacınız film izlemek , müzik dinlemek , internette gezmek , arada oyunlara girmek ve ofis benzeri uygulamalı kullanmak ise bu sistem size göre...​
Anakart : İşlemcinize uyumlu , sata 3 ve usb 3 desteği olan uygun fiyatlı bir anakart​
İşlemci : Orta segment çift çekirdekli işlemciler ya da giriş seviyesi 4 çekirdekli işlemciler (fiyatı uygun olduğundan AMD önerilir)​
Ram : 2-4gb'lık ddr3 ram​
Kasa : 400-450W güç kaynaklı bir kasa​
Harddisk : 500gb​
Ekran Kartı : 150 dolarlık f/p oranı iyi olan bir ekran kartı​
Maliyetin 1500TL'yi geçmemesine özen gösterin​
3-Oyun Amaçlı Kullanım​
Oyun oynamayı seviyorsanız ve güncel oyunları oynamak istiyorsanız bu sistem size göre.​
Anakart : Kaliteli ve uygun fiyatlı , sata 3 ve usb 3 destekli , tercihen 4 veya daha fazla ram slotu bulunan , crossfire ve sli destekli anakart​
İşlemci : 3.0 ghz ve üzeri çift çekirdekli , tercihen 4 veya daha fazla çekirdekli intel veya amd işlemciler.​
Ram : 8 - 16 gb arası ddr3​
Kasa : 500-700w güç kaynağı olan , soğutması iyi olan bir kasa​
Harddisk : 1tb (ayrıca 60gb ssd de eklenebilir)​
Ekran Kartı : 250-300 dolar seviyesinde f/p lideri orta-üst segment ekran kartı​
Maliyetin 3000TL'yi geçmemesine özen gösterin.​
3-Marka Fanlığı
Donanım markası fanatiği olmayın. Donanım piyasası sürekli yenilenen ve gelişen bir piyasadır. Bir firma x ürününü çok iyi yapmıştır fakat sonra çıkardığı y ürünü vasattır. Böyle durumlar sıklıkla oluşmaktadır. Bu yüzden Intel-AMD , Nvidia-Ati , MSI-ASUS tartışmaları oldukça yersizdir. Önemli olan alacağınız ürünün markası değil , performansıdır.​
Son olarak hazır pc'lerden uzak durun. Bunun başlıca sebebi özensiz konfigürasyonlar ve toplama pc'ler ile arasında bulunan fiyat farklarıdır. Mesela ''x'' hazır pc'sinde bulunan parçaları kendiniz toplamak isteseniz çok daha uygun fiyatlara toplayabilirsizin.​
Belki isteyen olur diye kullandığım bilgisayar.​
Anakart : MSI GD-A55 Z77 Intel Anakart​
İşlemci : Intel i5-2500k İşlemci​
Ram : Corsair Vengeance 4gb ddr3 ram​
Ekran Kartı : MSI GTX560 Twin Frozr 2 Ekran Kartı​
Kasa : In-win DragonRider Kasa​
Güç Kaynağı: Silverstone 750W PSU​
Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

umut_

┌────────────┐ [ 1881 - 193∞ ] └────────────┘
En iyi cevaplar
0
Güzel Konu Olmuş Ama Bilgiler Doğrumu Bilmiyorum Pc Toplamak Hakkında En ufak Bilgim Yok :p

Fallen Angel

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Kendim toplarken uzun süre araştırmıştım . O bilgilerden yola çıkarak ve internetteki diğer büyük donanım sitelerinden esinlenerek bu konuyu açtım.

umut_

┌────────────┐ [ 1881 - 193∞ ] └────────────┘
En iyi cevaplar
0

Fallen Angel

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Sistem toplarken sorunlarınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.[DOUBLEPOST=1374744790,1374652539][/DOUBLEPOST]Konu günceldir.

Hsbas

Berk
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Bilgisayar toplayacak arkadaşlar için faydalı bir kaynak olmuş fakat,
- 3000 liraya toplanan bilgisayarda anakartı Crossfire,SLI destekli yapmanın mantığını anlamış değilim.
- 1 yıl önce kendi bilgisayarımı topladım 3. kez. 40-50 lira fazla veripte 8 gb ram almadığıma yanıyorum. Bu devirde 3000 liraya bilgisayar alıp 4 gb ram kullanmak akıl kàrı değil.

(Fiyat aralığını çok açtığından dolayı biraz yanlış bilgilendirme olmuş oyun amaçlı kısımda.)
Paylaşım için teşekkürler.

Fallen Angel

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
1-Crossfire - SLI desteğini ileriye dönük olması amaçlı yaptım. İlerde ekran kartı değişimi istenirse anakart sorun çıkarmasın diye.
2- O konuda haklısınız. 8 - 16 yazsaydım daha mantıklı olurdu . Düzeltiyorum :)

owen_1

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Genelde tatile gittiğim için leptop kullanıyorum.Oyun bilgisayarındaki özelliklerin aynısı benim bilgisayarımdada var.Ne kadar toplama bilgisayar yapmayacaksamda güzel bir bilgilendirme olmuş.

Siz benim gibi yapmayın arkadaşlar.Eski dizüstü bilgisayarımın 2 gb ram i vardı.Ekran kartı da çok düşüktü.Tabi Güncel oyunları oynamaya başlayınca pili yandı , fanlar bozuldu.Oyun bilgisayarı olarak masaüstü alacaksanız bilmiyorum ama dizüstü alacaksanız en az 8 gb ram ve güçlü bir ekran kartı alın ki oyunları oynarken bilgisayar kendini zormalasın.

Fallen Angel

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Genelde tatile gittiğim için leptop kullanıyorum.Oyun bilgisayarındaki özelliklerin aynısı benim bilgisayarımdada var.Ne kadar toplama bilgisayar yapmayacaksamda güzel bir bilgilendirme olmuş.

Siz benim gibi yapmayın arkadaşlar.Eski dizüstü bilgisayarımın 2 gb ram i vardı.Ekran kartı da çok düşüktü.Tabi Güncel oyunları oynamaya başlayınca pili yandı , fanlar bozuldu.Oyun bilgisayarı olarak masaüstü alacaksanız bilmiyorum ama dizüstü alacaksanız en az 8 gb ram ve güçlü bir ekran kartı alın ki oyunları oynarken bilgisayar kendini zormalasın.

Kesinlikle katılıyorum. Eğer oyun oynamak için notebook alacaksanız yeni çıkan oyunların bilgisayarı çok fazla zorlamayacağından emin olmalısınız. Yoksa birçok sorun ortaya çıkabilir.

Hsbas

Berk
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Kesinlikle katılıyorum. Eğer oyun oynamak için notebook alacaksanız yeni çıkan oyunların bilgisayarı çok fazla zorlamayacağından emin olmalısınız. Yoksa birçok sorun ortaya çıkabilir.

Laptopta oyun ne olursa olsun mümkün değil. ( Bütçe açısından )
Evimde GT650M i7 3770m laptop, GT630 Amd athlon x2 masaüstü bilgisayar mevcut. Masaüstünden aldığım verim daha fazla. Aralarında dağlar kadar fark olması gerekirken. Laptopta aynı oyunu açtığımda çözünürlük olarak aynı tutup ayarları düşürdüğümde bile yarım saat içinde sıcaklık 80-90 derecelere kadar çıkıyor.

Fallen Angel

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Laptopta oyun ne olursa olsun mümkün değil. ( Bütçe açısından )
Evimde GT650M i7 3770m laptop, GT630 Amd athlon x2 masaüstü bilgisayar mevcut. Masaüstünden aldığım verim daha fazla. Aralarında dağlar kadar fark olması gerekirken. Laptopta aynı oyunu açtığımda çözünürlük olarak aynı tutup ayarları düşürdüğümde bile yarım saat içinde sıcaklık 80-90 derecelere kadar çıkıyor.

Tabi ki masaüstü ile notebookları performans açısından karşılaştırmak mümkün olamaz. Masaüstünden daha yüksek verim alırsınız .Ancak bir kişi hem oyun oynamak istiyor hem de illa notebook alacağım diyorsa yüksek sistem özelliklerine sahip oyun amaçlı kullanım için yapılmış (mesela MSI bu tarz notebooklar üretiyor) ürünlere yönelmelidir. Ama hem uygun fiyatlı olsun hem de oyunlarda yüksek performans alayım diyorsa bu ne yazık ki mümkün değildir.

TheACT

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Okuyo..r zZzZz :esnemek:
Toplayacak olan beni bulsun :p

Konuya gerek yok mantık basit uyumlu parçalar seçiceksin :D
MSI ve ASUS ekran kartları çok pahalı olduğundan Sapphire öneririm :) ASUS'ların soğutması çok iyi ancak pahalı bir oyun bilgisayarında da en çok dikka edilmesi gereken şey ekran kartı :'(

Hsbas

Berk
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0

Konuya gerek yok mantık basit uyumlu parçalar seçiceksin :sırıtmak:
MSI ve ASUS ekran kartları çok pahalı olduğundan Sapphire öneririm :) ASUS'ların soğutması çok iyi ancak pahalı bir oyun bilgisayarında da en çok dikka edilmesi gereken şey ekran kartı :'(

Açıkcası Sapphire ile Asus arasında pek fark göremedim performans ve soğutma açısından.(2 side HD 6850). Soğutma olarak kart aşırı ısınmayan bir kart olduğundan böyle olması doğal tabi. Onun dışında Sapphire den katıldığım çekilişle 5. Battlefield 3 ümü almış oldum. O yüzden Sapphire http://img.****************/upfiles/smiley/afro.gif

Fallen Angel

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0

Konuya gerek yok mantık basit uyumlu parçalar seçiceksin :sırıtmak:

O kadar mı sıkıcı olmuş ya :D

İlk kez toplayacak olanlar hangi parça hangisine uyumlu bilemeyebilir. Ya da güç kaynağını yetersiz alabilir. Bu yüzden toplamak isteyen arkadaşlara temel bir kaynak olması amaçlı bu konuyu açtım :) Tabi ki isteğe göre parçalar değiştirilebilir.

Ayrıca oyun bilgisayarında en dikkat edilmesi gereken parça ekran kartıdır fakat bi o kadar da işlemciye dikkat etmek gereklidir. Mesela GTX 670'in yanında eski bir işlemci kullanacaksan orada darboğaz olacaktır.Yani ekran kartı vermesi gereken performansı veremeyecektir. Böylelikle en çok para yatırdığımız parçadan istediğimiz verimi alamayacağız.