Ubuntu Minecraft Server Kurma [Resimli]

• Konuyu başlatan Sergunkorowakurwa
  • Başlangıç tarihi
S

Sergunkorowakurwa

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere Ubuntu'da Minecraft Bukkit Sunucu kurmayı öğreteceğim. İnternette arama yapmama rağmen hiç Türkçe kaynak bulamadım. DigitalOcean'ın kaynağı çok yardımcı oldu.

Hemen başlayalım.

Şimdi ilk olarak OpenJDK'yı yükleyelim.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Java_kurulumu
Komut:
sudo apt-get install openjdk-7-jre
sudo update-alternatives --config java
Kopyalayıp uçbirimden sağ tık>yapıştır ile yapıştırın ve enterlayın.
Yüklemeyi isteyip istemediğiniz soracak. Sisteminiz İngilizce ise Y, Türkçe ise E'ye basın.
Ben burayı yaptığım için gösteremiyorum.

Şimdi Minecraft sunucumuzun olacağı klasörü oluşturalım.

Uçbirim'e mkdir minecraftsunucum yazarak ev dizininde minecraftsunucum adlı bir klasör oluşturdum. Yeri önemli değil. Sonra taşıyabilirsiniz.

Şimdi oluşturduğumuz minecraftsunucum klasörünü seçelim.
Komut:
cd minecraftsunucum

Şimdi minecraftsunucum klasörüne craftbukkit.jarımızı atabiliriz. İsterseniz wget komutunuda kullanabilirsiniz.
wget -O CraftBukkit.jarlinkiniz
Dosyamız indikten sonra yada attıktan sonra craftbukkitimizin adını değiştirelim. Grafik arabirim kullanıyorsanız klasörden CraftBukkitxxxxxxxx'e sağ tıklayıp Yeniden adlandır diyebilirsiniz. Komutu:
mv craftbukkitinadı.jar craftbukkit.jar

Şimdi start.sh'yi yapalım.
touch start.sh yazarak dosyamızı oluşturuyoruz.

start.sh'ye sağ tıklayıp gedit ile aç diyin. Server sürümünü kullanıyorsanız bu dosyayı kendi bilgisayarınızda oluşturup Filezilla aracılığıyla start.sh'yi yada craftbukkitinizi atabilirsiniz.

Dosyanın içine yazacağımız içerik:

#!/bin/sh
BINDIR=$(dirname "$(readlink -fn "$0")")
cd "$BINDIR"
java -Xmx1024M -jar craftbukkit.jar -o false

1024M kısmını kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Artık sunucumuz hazır. Şimdi sunucumuzu açalım.
Önce .sh dosyamıza izin verelim.
cd minecraftsunucum
chmod +x start.sh
Bilgisayarınızı kapattığınızda vb. Sunucunuzu başlatmak için:
cd minecraftsunucum
./start.sh

Moderatör tarafından düzenlendi:
S

Sergunkorowakurwa

Ziyaretçi
Keşke sadece terminali kullansaydınız.
Dediğim komutlar zaten start.sh düzenlemek hariç terminal için. İyi okuyun.
Bu arada Ubuntu'da yeniyim. Sistemi dün kurdum. Daha önce Dene seçeneğinden Ubuntu kullanmışlığım var.

Zorinkun

Blaze Yokedici
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
Sanal makinadan kurmuşsun galiba Ubuntu'yu?

Zorinkun

Blaze Yokedici
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
Evet zaten bilerek resmi kesmedin ne olmuş?
Yok yani insanlar Ubuntu kullanmaz diye düşündüm. Sonuçta Linux tabanlı bi' işletim sistemi. Linux'a da yazılım desteği çok az. O yüzden dedim. Daha önce d Ubuntu kullandım.

S

Sergunkorowakurwa

Ziyaretçi
Yok yani insanlar Ubuntu kullanmaz diye düşündüm. Sonuçta Linux tabanlı bi' işletim sistemi. Linux'a da yazılım desteği çok az. O yüzden dedim. Daha önce d Ubuntu kullandım.
Bence aksine Ubuntu'da destek neredeyse Windows kadar. Biraz fark atıyor Windows. Yeni bilgisayar toplayınca içine sadece Ubuntu kurmayı düşünüyorum. Biraz yavaş, stabil değil. Sanal makine olduğundan olsa gerek.

Zorinkun

Blaze Yokedici
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
Bence aksine Ubuntu'da destek neredeyse Windows kadar. Biraz fark atıyor Windows. Yeni bilgisayar toplayınca içine sadece Ubuntu kurmayı düşünüyorum. Biraz yavaş, stabil değil. Sanal makine olduğundan olsa gerek.
Evet sanal makine ilu yavaşlık olabiliyor. Ama ben bi' gamer olduğum için Windows'dan başka bir işletim sistemi kullanmamalıyım. Belki Mac X, belki de ZorinOS.

S

Sergunkorowakurwa

Ziyaretçi
Evet sanal makine ilu yavaşlık olabiliyor. Ama ben bi' gamer olduğum için Windows'dan başka bir işletim sistemi kullanmamalıyım. Belki Mac X, belki de ZorinOS.
O yaptığınız ZorinOS'a ben yaptım demek yanlış olur. Tüm oyunlar Linux'a uyumlu olsa Linux kullanımı %40 artar da...

Zorinkun

Blaze Yokedici
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
O yaptığınız ZorinOS'a ben yaptım demek yanlış olur. Tüm oyunlar Linux'a uyumlu olsa Linux kullanımı %40 artar da...
Aynen kardeş çok haklısın. Ama bi' program vardı sanki başka bir işletim sisteminde .exe dosyalarını açabiliyordun.

S

Sergunkorowakurwa

Ziyaretçi
Aynen kardeş çok haklısın. Ama bi' program vardı sanki başka bir işletim sisteminde .exe dosyalarını açabiliyordun.
Wine olabilir mi?
Emule ettiği için çok sorunlu. Teamviewer'ı Wine'den kullanıyorum. Oyunlarda çok sorun çıkarır.
Bu arada daha önce Notebook'umda kullandım Ubuntu ama o kadar performanslı değildi.
Profil fotoğrafını beğenmedim bu arada. Bu kız resimlerini niye koyuyorsunuz?

S

Sergunkorowakurwa

Ziyaretçi
BU MESAJ KİMSEYE KALMAZ

UcanKofte

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Güzel anlatım ve ubuntuyu tercih artmalı bence ubuntu boştayken 20-50mb ram harcıyor windows ise 1 gb windows'ta çok fazla sorun minecraft sektöründe

S

Sergunkorowakurwa

Ziyaretçi
Güzel anlatım ve ubuntuyu tercih artmalı bence ubuntu boştayken 20-50mb ram harcıyor windows ise 1 gb windows'ta çok fazla sorun minecraft sektöründe
Teşekkür ederim. Ubuntu'ya dün başladım. Bir beğeniyi çok görmeyin.
Edit: Teşekürler UcanKofte. Bu arada kaç yaşındasın?[DOUBLEPOST=1404199978,1404199325][/DOUBLEPOST]
Teşekürler UcanKofte.

UcanKofte

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bunu bana özelden atarsan cevaplayabilirim burda çok absürt olmuş :/