Sunucu Yönetim Becerileri

FarukYazici

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Değerli forum üyeleri,

Sunucu yönetmek... Kolay gibi görünüyor olsa da iş sadece komutlardan, eklenti bilgisinden ibaret değil. Yönetmek, yönetebilmek, yönetim becerilerine sahip olmak çok önemlidir bu konuda. Yazımda yönetimin inceliklerini anlatacağım.

Kural 1 : Kararlarınız sağlam olsun.
Sunucunun komutlardan ibaret olmadığı konusunda hemfikirizdir umuyorum. Malum, sağlam bir kadro gerekiyor size. Varsayın ki kadroyu topladınız. Kadro tamam. Siz de kadronun başındaki adam olarak, onları yönetmek ve sunucunun ayakta kalması adına bazı kararlar vermek mecburiyetindesiniz;

• Kararlarınız mantıklı olsun. Saçma kararlarınızı insanlara dayatmak onları işinden soğutabilir.
  • Sağlam kararlar alın. Kararı aniden vermeyin, etraflıca düşünün.
  • Herkes yanlış dese de, doğru bilip emin olduğunuzdan şaşmayın !
  • Kararı karşı çıkanı uyarın, devam ederse cezalandırın.

Kural 2: Ciddiyet
Ciddiyet her işin başında gelir. İşi şakaya vurmak ortadaki saygıyı kaldırabilir, işleri ve kişileri gevşetebilir. Bunun adına daima ciddi olun;

• Aşırı samimiyet, otoritenizi ezer, dikkatli olun.
  • Lakayt olmaktan kaçının.
  • "Kısaltmalardan" kaçının. ( mrb, bb, hg vb.)
  • Ekibinize ciddiyeti ve kibarlığı aşılayın.

Kural 3: Motivasyon
Motivasyon, başarının anahtarıdır diyebiliriz. İnsanları bir işe inandırmak her şeyin başında gelir. Mesela, Steve Jobs ( Apple Bilgisayar'ın eski yönetim kurulu başkanı ) Apple'nin büyüme yıllarında mükemmel bir bilgisayar yapılamayacağını düşünmediği halde ekibini yapacaklarına inandırmış ve dönemim en iyi bilgisayarı ortaya çıkmıştır. Ve yapılan her şeye ekibin imzasını atmıştır.

• İnsanları yapabileceklerine inandırın. (Oyun bilgisi, insanlar arası ilişkiler vb.)
  • Başarıyı sahiplenmeyin, ekip imzasını da başarınıza atın.
  • Kendinizi motive edin, "olmaz olmaz deme, olmaz" sözünü hatırlayın ve yapacağınıza inanın.
  • Hakaretten, küçümsemeden uzak durun. Bunlar insanları işine küstürecek ve verimi azaltacaktır.

Kural 4: Baskıdan kaçın ama otoriteni koy !
Otorite, sizin varlığınızı ortaya koyacak ve ekibinize "ben buradayım" demenize olanak sağlayacaktır.

• Baskı yapmayın. Bu onları sıkacak, işten soğutacak ve verimi azaltacaktır.
  • Sözünüzü dinlettirin. İnsanları kendi hallerine bırakmayın. Bu işi yavaşlatabilir.
  • Daima bir sağ kolunuz olsun ! Siz yokken işlerin başında duracak, güvenilir birisi...
  • İstihbarat kullanın. Bu bir sunucu demeyin. Arkanızda neler dönüyor, farkında olun.

Yukarıdaki 4 madde yönetimin olmazsa olmazları arasındadır. Altı üstü bir Minecraft sunucusu demeyin. Bu şekilde sizin yönetim becerileriniz artacak ve hayata hazırlanmanız için bir ön hazırlık süreci olacaktır. Unutmayın, yönetmezsen yönetilirsin ! Bu sözü sakın yanlış anlamayın. Her yerde yönetene muhalefet olun demek değil bu. Saçmalıklara muhalefet olun ve gereksiz otoriteyi düşürün. Gücünüz yetmiyor mu, "güç yetirilemeyen şeyden uzak durmak Peygamber sünnetidir..."

Canyo

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Eğer alıntı yapmadıysan tebrik ediyorum. Bu işi biraz olsun ciddiye almak lazım diye düşünüyorum.

FarukYazici

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Eğer alıntı yapmadıysan tebrik ediyorum. Bu işi biraz olsun ciddiye almak lazım diye düşünüyorum.
Sayın canyo,
Yorumunuz için teşekkür ederim. Alıntı yaptığım yazılarımda kaynak gösterme dikkatindeyimdir. Buna karşı tüm üyelerin de duyarlı olması gerekir.
Teşekkürler.

InfinityOnline

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Elinize sağlık, konuya hitaben bir makale olmuş.

İyi forumlar.