Minecraft'ta Yiyecekler... Ne Yemeli ? Nasıl Yemeli ?

aradabir007

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Minecraft’ta yiyecekler sizin , ekranın sağ altındaki but simgesi ile gösterilen ve zamanla azalan açlık barınızın dolmasını sağlar. Açlık barınız 10 adet but simgesi ile gösterilir ve her bir butun değeri 2 puandır. Süt (Milk), kek (cake) ve mantar çorbası (mushroom stew) hariç tüm yiyecekler envanterde istiflenebilir. Örneğin 10 ekmeği (Maksimum 64 olmak üzere) tek karede stoklayabilirsiniz.Yiyecekleri elinize aldıktan sonra sağ mouse tuşuna basılı tutarak yiyebilirsiniz.Tek istisna olarak kek yiyebilmek için öncelikle bir yüzeye yerleştirilmelisiniz. Sonrasında kek sağ tıklayarak yiyebilirsiniz.

Açlık barınız 18 (9 but)’in üzerindeyse canınız her 4 saniyede yarım kalp olmak üzere dolacaktır. Açlık barınız 6 (3 but)’un altına inerse koşamazsınız. Oyunu eğer Peaceful seviyede oynuyorsanız açlık barınız azalmaz. Açlık barınız boşaldığından can barınız 4 saniyede yarım kalp boşalacak şekilde azalır. Easy (Kolay) zorluk seviyesinde canınızın azalması 5 kalp kala, Normal’de yarım kalp kala durur. Hard (Zor) zorluk seviyesinde ise siz ölünceye kadar durmaz.

Oyunda görünür olan açlık barı dışında görünmeyen doygunluk barı vardır. Bu doygunluk barı her yemek yediğinizde artar ve bu bar tamamen boşaldıktan sonra ancak açlık barınız azalmaya başlar. Doygunluk barına ne kadar çok puan eklenirse bu o kadar süre açlık barınız azalmadan zaman geçirebileceğiniz anlamına gelir.

Birde buna ek olarak yorulma barı mevcuttur. Yine oyuncu tarafından görülemez ama oyunda aktif olarak çalışan bir bardır. Bu bar ise 0.0 - 4.0 arasında değer alır ve ne zaman 4.0 değerini görürse doygunluk barınızdan 1 puan eksiltir. Eğer doygunluk barınız boşsa bu sefer açlık barınızdan 1 puan eksiltir.
Yaptığınız işlerin yorulma barına etkisi aşağıdaki gibidir.

Yürümek (metre başına) : 0.01
Koşmak (metre başına) : 0.1
Yüzmek (metre başına) : 0.015
Zıplamak : 0.2
Koşarak zıplamak : 0.8
Block kırmak : 0.025
Düşmana saldırmak : 0.3
Düşmandan hasar almak : 0.3
Yemekten zehirlenmek : 15.0 (etkisi geçene kadar)

Yemek zehirlenmesi 30 saniye sürer ve bu süreç içerisinde yorulma barınıza 15.0 ekleyecektir. Yemek zehirlenmesi yaşadığınızı açlık barınızdaki butların yeşil renge bürünmesinden anlayabilirsiniz. Buda yaklaşık 4 açlık barı puanına (2 but) denk gelir. Peaceful modunda açlık barınızın rengi değişir ama azalmaz.

Ayrıca yemek zehirlenmesi süresi yediğiniz yiyecek sayısıyla artmaz. Yani 1 Rotten Flesh’de yeseniz, 5 Rotten Flesh’de yeseniz aynı süre zehirli kalacaksınız. Aynı zamanda süt içerek yemek zehirlenmesinin etkisinden kurtulabilirsiniz.
Oyunda pek çok yiyecek çeşidi bulunmaktadır. Tam listeye aşağıdan bakabilirsiniz.

Yüzeyde zaman geçiriyorsanız ekmek ve et( domuz, inek veya tavuk) tercih edebilirsiniz. Şayet çevrede et alabileceğiniz hayvan bulamıyorsanız kendinize olta yaparak balık avlamayı deneyebilirsiniz.

Açlıktan ölmediğiniz sürece mutlaka ama mutlaka etlerinizi pişirerek yiyin. Açlık barınızı daha fazla doldurmasının yanında pişmiş et doygunluk barınızı da daha fazla doldurduğundan çok daha uzun süre acıkmadan gezebilirsiniz.

Mecbur kalmadıkça Zombie etlerinden uzak durun. Ama köpeğiniz bu zombie etlerinin negatif etkilerinden etkilenmediği için köpeğinizi beslemek için ideal yemektir.

Eğer uzun süreli madende kalmak gibi planlarınız varsa yanınıza 2-3 kırmızı mantar, 2-3 kahverengi mantar alarak, aşağıda kendinize sınırsız bir yiyecek kaynağı oluşturabilirsiniz. Madenlerde yeterli boş alanı (minimum 7x7x6) sağladıktan sonra yere dikeceğiniz bir mantar üzerinde bone meal (iskeletlerden düşen kemiklerden elde edebilirsiniz) kullanarak kendinize devasa mantar yapabilirsiniz. (hem kırmızı hemde kahverengi mantar içinde geçerlidir.) Bu mantarı parçaladığınızda size 2-25 arası mantar verecektir. Bu sayede açıktığınız zaman sürekli kendinize yiyecek oluşturabilmeniz mümkün olur.

Aynı durum Nether içinde geçerlidir. Hatta Nether’da mantar nüfusu bir hayli fazla olduğundan aç kalma olasılığınız çok düşüktür. (Yanınızda “Bowl” veya Bowl yapacak odun taşıdığınız sürece.)

Kaynak : **************

*: Bu yazı Minecraft 1.1 (Çıkış tarihi : 12 Ocak 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.

minecraft survival

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Benim bildiğim mantar sadece miselyumda yetişir dostum bu bilgilerin bazısı yanlış rotten flesh de 1.5 olması lazım ve domuz pirzolası her etten daha fazla doyuruyor diye biliyorum.
Ama örneğin ben hep kurabiye yapardım 8 açlık doyururdu onun yerine ekmek yapıcam saol

Kaan697

Vae Victus
En iyi cevaplar
0
mushroom madende bile vr dostum ben bulmuştum

batuahn elmental creepe

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
herkes yanlış diyor ne yanlışı salaklar adam biliyor da konuşuyor ayrıca mantar her yerde yetişiyor

BaanKaii

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Adamlar geçen senenin konusun hortlattılar :D asdasdf

rayandu06

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Güzel rehber bilmeyenlere yaralı olmuş :)