Minecraft'ta Neler Yapılmamalı ?

aradabir007

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Minecraft gayet kolay bir oyun gibi görünmesine rağmen eğer bazı şeylere dikkat etmezseniz çok acı verebilen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Her ne kadar usta oyuncuların kendilerine has taktikleri olsa da oyuna yeni başlayan oyuncuların dikkat etmeleri gereken bazı noktalar mevcut. Bunlardan maddeler halinde bahsedecek olursak…

- Direk aşağıya veya yukarıya doğru kazmayın!

Aslında sebebi belli. Eğer direk olarak aşağıya doğru kazıyorsanız, altınızda bulunan herhangi bir mağaranın içerisine düşerek hasar görebilir hatta ölebilirsiniz. Aynı şekilde yukarıya doğru kazarken bir lav gölüne denk gelebilir ve acı şekilde can verebilirsiniz. Ayrıca öldüğünüzde lava düşen eşyalarda yandığında üzerinizdeki kıymetli eşyaları geri alma şansınız da olmayabilir. Genelde önerilen merdiven yöntemi ile inmektir. Veya aşağılara inmek için çevrede bulabileceğiniz mağaralardan da faydalanabilirsiniz.

- Elinizde okunuz ve yayınız yoksa Creeper’lara bulaşmayın!

Creeper’lar oyundaki diğer düşman moblardan biraz daha farklıdır. Size yaklaştığında patlar ve patlama 5 blok ötesine kadar etkili olabilir. Eğer deneyimli bir oyuncuysanız sorun olmayabilir ama creeper’lar ile yakın dövüş konusunda tecrübeniz yoksa, patlamaya yakınsanız anında ölmenizin yanında çevreye de zarar vereceğinden kaçmak genelde en iyi çözümdür. Eğer önemi olan bölgelerde karşılaşırsanız (Eviniz , değerli madenlerin olduğu alanlar vs) öncelikle creeper’ı peşinize takarak o alandan uzaklaşmasını sağlayın. Sonrasında ise ok ile uzaktan öldürmeyi deneyin. Kılıç dışında başka silahınız yoksa ve dövüşmek zorundaysanız, koşarak vurup creeper’ın geriye doğru savrulmasını sağlayın. Sonrasında geriye doğru kaçarak bir sonraki saldırınız için tekrar hız alın ve creeper ölünceye kadar bu işlemi tekrarlayın. Bu ustalaşması zaman isteyen bir dövüş modeli olduğundan alternatif yöntemler de tercih edebilirsiniz.
Uygulanabilitesi en kolay yöntemlerden biri creeper ile aranızı belli bir oranda açtıktan sonra önünüze 1x3 lük(yatay 3) bir duvar yerleştirin. Arkasında durduğunuzda creeper duvarın diğer tarafında duracaktır. Sizde bundan faydalanarak creeper’ı kılıcınızla öldürebilirsiniz. Burada önemli püf noktası duvara fazla yaklaşmamak. Aksi takdirde creeper patlayabilir. (1.2 ile gelecek olan yapay zeka güncellemesi ile bu durum değişebilir.)
Bir diğer kolay uygulanabilen yöntem Creeper’ın koşu yolu üzerine 2 blok yüksekliğinde bir delik açmaktır. Creeper deliğe düştükten sonra dışarıya çıkamayacağı için çok yaklaşmadan rahatlıkla öldürebilmeniz mümkün olabilir.

- İlk gecenizde dışarıda macera aramayın!

Deneyimli bir oyuncu değilseniz veya “Peaceful” seviyesinde oynamıyorsanız ilk gecenizde dışarıda geçirmek çok tehlikeli olabilir. O yüzden ilk fırsatta yiyecek ve ışık bulun ve kendinizi güvenli bir yere atın.

- Düşük seviye ekipmanla maden çıkarmaya kalkmayın!

Elinizde Demir (Iron ) veya elmas (diamond) kazmanız yoksa maden çıkarmayı unutun. Bloğu kırabilseniz bile elinize herhangi bir şey geçmeyeceğinden sadece maden ziyanına sebep olmuş olursunuz.

- Düşük seviye bloklar için değerli ekipmanlarınızı harcamayın!

Elmaslar oyundaki en değerli madenler. Elmastan yapacağınız bir kazma ile taş veya kömür çıkarmaya kalkmayın. Veya elmastan balta, çapa gibi size fayda getirmeyecek şeyler yapmayın. Her elmasa son elmasınızmış gibi davranın. Sonra çok pişman olabilirsiniz.
- Ateşle oynamayın!
Ateş ve odun yan yana geldiğinde tahmin edebileceğiniz üzere hoş olmayan şeyler olabilir. Bu sebeple lav ve ateş kullanırken ve yerleştirirken dikkatli olun. Unutmayın ki lavın 3 blok yakınında yanabilecek bir blok varsa eninde sonunda alev alacaktır. Özellikle ağaçtan bir eviniz varsa daha da dikkatli olmanız önerilir.

- Normal’in üstünde bir zorluk seviyesindeyseniz mağaralara teçhizatsız girmeyin!

Hard ve Hardcore zorluk seviyelerinde mob’lar cidden acımasızlaştıklarından yanınızda yay, fazlaca ok, üst seviye bir kılıç ve zırhınız olmadan mağaralara girmek ******* sayılabilir. O yüzden yapmayın!

- Haddinden büyük evler veya duvarlar yapmayın!

Survival oynarken zaman çok önemlidir. O sebeple size vakit kaybettirecek büyük yapılarla uğraşmayın. Kendinizi korumak için çok yüksek duvarlara da ihtiyacınız yok. Eğer evinizin çevresine duvar örecekseniz 4 kare yükseklik ideal bir yüksekliktir. Örümceklerden korunmak istiyorsanız da duvarınızın dış kısmının en üst bloğuna 1 karelik çıkıntı olacak şekilde turlatırsanız örümcekler duvarınızdan tırmanamayacaklar ve 4 kare yüksekliğinde olduğu için üzerinden de zıplayamayacaklar. (Örümceklerin maksimum zıplama yüksekliği 3 karedir)

- Mümkünse evinizi ağaç kullanarak yapmayın!

Wooden Planks, wood, leaves, wool ve bookcase son derece yanıcı aynı zamanda patlamalara karşıda dayanıksızdırlar. Acımasız bir Creeper saldırısında size pek koruma sağlayamazlar. Bu sebeple inşaatlarınızda rahat bulunabilecek cooblestone’u tercih edebilirsiniz veya son çare olarak dirt de kullanabilirsiniz ama dirt yine patlamaya karşı dayanıksız bloklardandır. Yine de ağaçtan ev yapmak istiyorsanız en azından çatısını yanmayan bir blok türü ile kapatırsanız, yıldırım düşmelerinde evinizin yanmasını önlemiş olursunuz.

- Nether’daki moblara sebebiniz yoksa sataşmayın!

Ghast’lar elinizde ok ve yay varken dahi öldürmesi güç yaratıklardır. Zombie Pigmen’ler ise grup halinde gezerler ve birine saldırdığınızda diğerleri de size saldırır. Bu sebeple yay, bolca ok ve sağlam bir zırhınız olmadan Nether’da savaşa girişmeyin.

- Düşman mobları öldürmek için başka aletler kullanmayın!

Mutlaka yanınızda bir kılıcınız olsun. Çünkü balta dışında ki diğer aletler moblara çok az zarar verebilir. Balta ise kılıç kadar olmasa da en azından kılıç bulamadığınız durumlarda ikinci terchiniz olabilir.

- Köpeciklerinizi raw porkchop ve rotten flesh dışında başka bir şeyle beslemeyin!

Eğitimli köpeciklerinizi istediğiniz yiyecek türü ile besleyebilmeniz mümkün ama sadece raw porkchop ve rotten flesh iyileşmelerini sağlayabilir. Geri kalan yiyecekler sadece ziyan olur. Özellikle Rotten Flesh sizin için iyi bir yemek değilken (sizi zehirleyebiliyor) sadık dostlarınız zehirlenmedikleri hatta iyileşebildikleri için onlar için ideal yemektir.

- Yanınızda süreki bir kova su bulundurmayı unutmayın!

Su kovaları nadir kullanım alanı olan eşyalardır ama yeri geldiğinde hayat kurtarıcı olabilirler. Örneğin lava düştüğünüzde oradan çıkabilmenizi sağlayabilir veya alev aldığınızda sönmenizi sağlayabilir. Lav üzerine dökülerek obsidian oluşmasını sağlayabilir. Yüksekliği fazla olan uçurumlardan güven içerisinde inmenizi sağlayabilir.

- Madenlerde gezerken bir 64’lük gravel veya sand taşımayı unutmayın!

Lav her zaman için madenlerde gezerken sorun olabilir. Bir anda kendinizi uçsuz bir lav gölünün önünde bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bir uçtan sand veya gravel doldurarak kendinize geçiş yolu açabilirsiniz. Veya hızlı bir şekilde yukarıya çıkmak veya inmek içinde yine sand veya gravel kullanabilirsiniz.

- Hayatınızı elmas için riske sokmayın!

Elmaslar özellikle yerin en alt kısmında bulundukları için çevrelerinde bolca lava rastlamanız mümkündür. Bu sebeple elmas çıkarırken ekstra özen göstermeniz ve herhangi bir şekilde tehlikeli bir durumda kalmayacağınızı garantilemeniz önemlidir. Evet elmas nadir bulunan bir madendir ama örneğin hiç kimse bir elmas için üzerindeki 64’lük demir ve 16’lik altın ile lavlara düşmek istemez.

Kaynak : **************

Eren103

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
ben madene basamak basamak kazıyom birde ben ıron kazma ile madene çıkmıştım yükseklik 11 de elmas buldum ama lavlı değildi.?

Eren103

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
diğeri de odun ve ateş konusunu da yaşadım demo oynarken

KucukHilebaz1191

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
illa buldugunda cevresinde lav olmasına gerek yok :surprise:

KucukHilebaz1191

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Nasıl bir akıl lan o köpek patates yiyo düşünürken bile kahkaha attım :D

H

Hero_Steve

Ziyaretçi
Dediğiniz herşeyi yapıyorum ama en büyük sorunum taşı bile elmas kazmayla kazıyorum tek sorunum bu :D.ZORLAYICI MODDA O KADAR EMEK VERDİM BİRSÜRÜ ELMAS BULDUM KALE YAPTIM BİR GÜN DIŞARIYA ZIRHSIZ ÇIKTIM ENDERMAN KARŞIMA ÇIKTI YANLIŞLIKLA GÖZÜNE BAKTIM HERŞEYİMİ O ENDERMANYAĞINA KAPTIRDIM NE KADAR BAHTSIZIM.:mad:.

dragonminecraft

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
creeperları yklşrak öldürülüo zırhsızken ble çok kolay sadece vrup geri çekilin hep aynısını yapın ölüo