Minecraft'ta Ilk Kulübemizi Yapalım

aradabir007

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Birkaç gündür oyundaki ilk gecenizi geçirdiğiniz mağarada yaşıyorsunuz ve artık kendi evinizi yapma vaktinizin geldiğini düşünüyorsunuz. Peki nereden başlamalı?

İlk olarak kendinize uygun bir alan bulmanız lazım. Oyuna yeni başladığınızı göz önüne alırsak daha şimdiden çok uzaklara açılmak tehlikeli olabilir o sebeple yakınlarda bir yer tercihi yapmanız, hem malzeme taşırken katedeceğiniz yolu kısaltır hemde acil bir durumda (eviniz bitmeden gece basması, yada creeper istilası gibi) saklanacağınız yerin yakınınızda olması hayat kurtarabilir.

Yerinizi bulduğunuzu varsayarak devam edelim. Bu örnekte anlatacağımız kulübe için 12 x 12 karelik bir alan düzlemeniz gerekecek. Ama elbetteki kendi kulübenizi yapmanız veya bu örnekteki kulübeyi geliştirmeniz de mümkün. Sonuçta bu örnek sadece oyuna yeni başlayanlara kolaylık olması açısından seçilmiştir. Oyundaki tecrübeniz arttıkça çok daha iyi, korunaklı ve gelişmiş yapılar yapabilmeniz mümkün olacak.

Şimdi ihtiyaç listemize bir göz atalım;

Yukarıda görmüş olduklarınız bu örnekta anlatılan kulübe için gerekli olan malzemeler. Kulübe yapımına başlamadan önce bu malzemeleri hazırladığınızdan emin olun.

Malzemelerimiz hazır olduğuna göre öncelikle kulübemizin temelini oluşturacak şekilde cobblestone’larımızı 8x8 diziyoruz. Sonrasında ise kapıyı yerleştireceğimiz yöne 4 tane daha cobblestone ekliyoruz.

Ufak bir not: Wooden planks’lerinizi doğru yerleştirdiğinizden emin olun. Bu önemli çünkü tüm binanızı bu sıra üzerinden inşa edeceksiniz.

Yan taraflarda 2X2 pencere olacak şekilde 3 kat daha wooden planks döşemeye devam ediyoruz. Kapı yüksekliğimiz sadece 2 kare olacak. Sonrasını wooden planks ile kapatarak devam edin. Eğer kulübenizde pencere istemiyorsanız wooden planks ile kapatabilirsiniz. Bu durumda ekstra 1-2 torch harcayarak kulübenizi aydınlatmanız gerekebilir.

4 kare yüksekliğe geldiğinize göre kulübenizde yavaş yavaş şekillenmeye başlamış olmalı. Henüz bir çatımız yok ama endişe etmeyin. Sıra ona da gelecek…

Çatı öncesinde biraz iç dekorasyon yapabiliriz. Crafting Table, fırın ve yatağımız için bir yer ayarlayalım. Sonrasında ise sandıkları ve meşaleleri yerleştirelim. Hepsini yerleştirdikten sonra fırının veya crafting table’ın üzerine duvara bir resim fena durmaz.

Artık çatımız yerleştirmenin vakti geldi. Diagram biraz karışık görünebilir ama aslında değil. Tek bilmeniz gereken çatının en altının, kulübenin en üstünden bir kare dışarıda olduğu. Sonrası zaten kolay olacaktır.

Kendinizle gurur duyabilirsiniz. İlk Minecraft binanızı başarı ile tamamladınız. Elbetteki ilerleyen zamanlar da bu kulübeyi geliştirmeniz veya bundan çok daha iyi binalar yapabilmeniz mümkün. Örneğin, çatıda wooden planks yerine wooden stair kullanarak daha yumuşak bir yapı elde edebilirsiniz veya kulübenizi çitlerle çevirerek kendiniz daha da korumaya alabilirsiniz. Bundan sonrası artık size kalıyor.

Önemli Not: Kulübenin ve şematiklerin kaynağı Minecraft Sandbox olup sitelerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : **************

*: Bu yazı Minecraft 1.1 (Çıkış tarihi : 12 Ocak 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.

Sannora

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Helal olsun yahu.Ben bile en değişik ve en kolay ev yapma yollarını biliyorum ama bunun kadar güzelini hiç görmedim.+++rep :D

bozkurt59

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
o kadar büyük ev yaptım şimdi bu evi denedim hepsinden daha şirin durdu :)

omer236

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
abi emeğe saygi çok güzel olmuş

RadioActiveTR

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
hll ben hardcore da oynuom bunu yaparken enderman eve bastı öldüm tabi yataği koymamıstım cok uğrastım sonunda yaptım ama bu sırada baska yaratıklarda geldi :D