Minecraft'a veya Survival'a ilk başladığında düzenli bir sığınak nasıl yapılır?

Mulfucer

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Biliyorsunuz ki Survival'a ilk başladığınızda gece olmadan sığınacak bir yer bulmalısınız, bunu yapmazsanız gece her türlü zararlı yaratık spawn olacağı için size saldırabilir. Bu konuda bana göre yapacağınız sığınak bir dağın içine değil, yerin altına doğru giden bir sığınak olmalı. Aşağıdaki resimlerde ben çok düzenli bir ev yaptım, Iron Door Glowstone vs. kullandım ancak tabii ki bu kadar güzel bir sığınak başlangıçta yapılamaz.

İlk önce yapacağınız şey 3x3x3 boyutta içi boş bir yer yapmak, bunun bir tarafına kapı koyacaksınız. Sonrasında içi boş olan yer 1x2'lik bir alan olacaktır. Bu alanı kazarak aşağıya doğru inmelisiniz ve merdiven yapıp bu merdivenleri aşağı kata doğru yerleştirmelisiniz. Bir kat aşağı indikten sonra 3x3x3 karelik bir alan açın ve orası sizin ilk katınız olacaktır. Yer altında bir yer olması sizin evinizi daha güvenli yapacaktır. Bu kata sandığınızı yatağınızı vs. koyabilirsiniz.

Aşağıdaki görsel benim yaptığım sığınağın dıştan görünen kısmıdır.

Bu görsel ise sığınakta açtığınız 1x2'lik alanı ve aşağıya doğru yaptığım iniş yolunu göstermekte.

Bu görselde dediğim ilk katı görmektesiniz, burada yatak ve Ender Chest (Dediğim gibi benim yaptığım örnek evde başlangıçta yapılamayacak şeylerde bulunuyor.) ve Chest var.

Burası ise fırınları bulundurduğum kat. (Her zaman için bu şekilde fazla fırınınız olsun.)

Burasıda fırın katının önündeki kapıdan girilen sandık odası.

Burası madende çıkardığım eşyaları koyduğum sandıklar ve madene giden yol.

Minecraft'a ilk başlayanlar için birkaç öneri.

- Altınızı kazmayın.
- Fırına bir eşyayı koyarken eğer yakıt olarak kömür veya odun kömürü var ise fırına koyacağınız eşya sekiz tane olsun. Her kömür veya odun kömürü sekiz eşyaya yeter. Bu durum tasarruf içindir.
- F3 tuşuna basarak orada yazan yazılardan XYZ koordinatlarınızı öğrenebilirsiniz. X ve Z gittiğiniz yönü, Y ile bulunduğunuz katı gösterir. Bulunduğunuz kat 10'a kadar indiyse artık aşağı doğru kazmak yerine düz kazmaya başlayın.
- Elinizde az sayıda demir varsa yanınıza her zaman bir demir kazma alıp yapın. Ayrıca bir taşı veya taş kazmanın kırabildiği bir şeyi kırarken taş kazma kullanın. Sadece demir kazma ve üstünün kırabildiğini şeylerde demir kazmayı kullanabilirsiniz.

bikkik

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Yeni başlayanlara faydalı rehber :)

Mulfucer

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Tarım yapmak için tabii ki yer altını kullanamazsınız, bunun için önerim 3x3x3'lük alanın üst kısmına kat kat inşaatlar yapıp tarımı orada yapmanız. Aralarda ortalama 12 ile 16 arasında değişen boşluklarla meşale koyun.

Buda 3x3x3 alanın üstüne bir delik açıp oradan yaptığım tarım alanı. Bunu katlarca yükseltebilirsiniz, meşale koymazsanız geceleri yetişmezler.