Minecraft 14w30a/b: Bannerlar, FPS Yükselişi, Survival'da 'Kafa'

14w30b versiyonundaki FPS artışı hakkında görüşleriniz nedir?

• Kısa yol yürüdükten sonra hemen oyundan attı.

Kullanılan: 3 37.5%
  • Bende hala lag var.

Kullanılan: 2 25.0%
  • FPS'm iki katına çıktı!

Kullanılan: 4 50.0%
  • 5 senelik bilgisayarım yeniden canlandı sanki!

Kullanılan: 2 25.0%
  • Gayet iyi olmuş.

Kullanılan: 1 12.5%
  • Beğenmedim.

Kullanılan: 1 12.5%

• Kullanılan toplam oy
    8

Ege.

Altın Madencisi
Ressam
En iyi cevaplar
0

Yeni bir snapshotla merhaba arkadaşlar. Geçen konumuzda 'yine' Jeb'in attığı twit üzerinden bayraklay/bannerlar üzerinde çalıştığını belirtmiştik. Tabi bundan daha önemli konu olan hızlı chunk yükleme özelliğiyle beraber 14w29a/b snapshot'ı özellikle oldukça rendering problemleri yaşanıyor, FPS aşırı derecede azalıyordu.

Daha akıcı Minecraft
Bunlara çözüm olarak yeni render sistemi şu anki kullandığımızdan daha da akıcı bir şekilde çalışıyor. Benim makinemde ortalama 40 FPS'ye ulaşmışken, bu snapshotta oynarken 70-80 hatta 150 FPS'ye yetişti.

Yeni banner'lar
Gelelim bayraklara. Bayraklar yani belirteceğim üzere 'banner'lar, sadece dekoratif amaçlı kurulu bir süs, eşya. Ama bayrakları özelleştirme konusuna değinecek olursak, aşırı seçenek var. İstersek Brezilya bayrağından, Katar bayrağına kadar aynısını yapabiliyoruz. (İronik olarak Türkiye bayrağını tam yapamıyoruz.) Birazdan sizlere bunun nasıl yapıldığını göstereceğim. Bayraklarımızın 15 çeşit rengi, kendi sayısından fazla şekilleri var. Aşağıda verdiğimiz resme bakarak inceleyebilirsiniz.

İlk olarak banner'ımızı yaratmak için çalışma masamıza (Crafting Table) gidip, resimde gösterildiği şekilde yaratıyoruz.

Bu malzemeler 1 çubuk ve 6 yün içerir. Hangi yünün rengini kullanırsanız, bayrağınız o renge bürünecektir. Şekil ve yerleri açısından Yazı Tabelası'nın yünlü hali gibi düşünün. Bu bannerları, aynı tabelalardaki gibi; dik olarak yerleştirebilir, 45 derece dönmüş halde yerleştirebilir, veya bir bloğun yanına yerleştirebiliriz. Hatta verdiğim resimdeki gibi 1.8 snapshotları ile birlikte gelen 'replaceitem' komutu sayesinde bayrağı kafa kısmına da yerleştirebiliyoruz. (Envanterin üzerinde direk olarak yerleştiremezsiniz.) Bayrağı kafamıza yerleştirdiğimizde böyle görünüyor.

Komut: /replaceitem entity <oyunismi> slot.armor.head minecraft:banner 1 <renknumarası>
Renk Numaraları:
  • 0= Siyah
  • 1= Kırmızı
  • 2= Yeşil
  • 3= Kahverengi
  • 4= Mavi
  • 5= Eflatun
  • 6= Camgöbeği
  • 7= Açık Gri
  • 8= Koyu Gri
  • 9= Pembe
  • 10= Açık Yeşil
  • 11 = Sarı
  • 12= Açık Mavi
  • 13= Mor
  • 14= Turuncu
  • 15= Beyaz
Not: Bu arada dikkatinizi çekerim; kafamın arkasında boş bir chunk gözüküyor. Bunun nedeni yeni render sistemi sayesinde. Görmediğimiz kısımları boş bırakıp görüş alanımızdakilerini dolu gösteriyor.

Bayrağımız yapıldı şimdi desenini yaratma işine girişelim. Bu aşağıda gösterdiğimiz desenler, birkaç ek boya yardımı ile birleştirilip yaratılıyor. İstersek birkaç deseni bir arada yaratabiliyoruz. Bu konuda asla sınırımız olmuyor.
Önemli Not: Çalışma masası üzerinden yapacağınız şekillerde, bayrağın hangi yerde olması önemli değildir; sadece boyaların yerini doğru yapmaya çalışın!
1. Yan çizgiler

2. Orta çizgiler

3. Köşe Kareler

4. Üst-Alt Diken

5. Orta Nokta

6. Üst-Alt Tırtık

7. Yarım Köşe

Not: Sadece üst köşeler geçerlidir.
8. Orta Çapraz Kare

9. Gradyan
Not:
Sadece üstten aşağı doğru desen verebilirsiniz.
10. 'X'

11.Köşe Çizgiler
[RESİM VE TANITIM GELECEK]

Not: Bu kısımdan sonraki desenler, belirtilen eşyalar ve boyalar yardımı ile yapılıyor.
12. Orta Papatya (Arjantin bayrağındaki gibi)

13. Creeper

14. Wither İskelet

15. Tuğla

Kendi yaptığım bayraklar.
Bu desenlerle beraber yapmaya çalıştığım bayraklar. Kaynak, referans olarak kullanabilirsiniz.

Survival'da 'kafa' kazanma
Yaratıcı modda iken şahit olmuşsunuzdur ki 'Dekorasyon' bölümünde Creeper, Wither, İskelet kafaları bulunur. Fakat bunları Survival'da elde etmek imkansızdır. Ama artık yeni snapshotda öyle değil. (Ama yinede imkansız. :D ) Bunun için şimşekle çarpılmış bir Creeper bulmanız ve etrafında kafasını istediğiniz canavarlar olması lazım. Bulduktan sonra Şimşekli Creeper'ın yanına gidiğ patlamasını sağlayın ve diğer canavarlarında onun dibinde olduğundan emin olun. Patladıktan sonra kendi kafası hariç, diğer ölmüş canavarların kafaları çıkmış olacak. Bu deneyimi izlemek isterseniz SethBling'in snapshot'ının video linkini verelim:

Bir küçük özellik daha; yıldırım çağırma (spawnlama)
Summon komutuna artık yıldırımda içerisine dahil oldu. Böylelikle herhangi bir mobun üzerinde gidip kodu yazdığınızda, - size değil - yakınınızdaki herhangi birisine yıldırım düşmüş olacaktır.

Bütün snapshot özellikleri bu kadardı. Bayraklar hakkında neler düşünüyorsunuz, FPS artışına şahit oldunuz mu? vs. cevapları eksik etmeyin lütfen. Sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Son düzenleme:

Ege.

Altın Madencisi
Ressam
En iyi cevaplar
0
Bende de hafif arttı. Küçük ekranda 125'tan 160'a yükseldi. Fakat attı hemen.
Benim hayatımda ilk defa tavşanların çıktığı snapshotta olmuştu. Tavşan spawnladım bir süre durmadan sonra mapten attı. O snapshottayken bir daha o haritaya giremedim. Girer girmez hemen error veriyordu.

rayandu06

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Harika tam 4 üzerinden 3,9 lük tanıtım olmuş.
keşke optionsdaki Vertex buffer object olayının sağlağıdı fps avantajını söyleseydin 4/4 lük olurmuş

Sherien

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Paylaşım için teşekkürler..

Bu arada FPS süper ya on numara geziyorum.. Acayip zevkli oldu ha pc de güzel benim akıyorum en az 140 FPS falan oluyor..

Ayrıca tavşan spawnlamayı bende denedim atmadı hatta deli gibi spawnladım ama fps düştü 100e falan geldi.. Birde 10 tane falan TNT patlatınca da 100'e iniyor.. 1.8'i merakla bekliyorum.. :) Süper olacak..

rayandu06

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Paylaşım için teşekkürler..

Bu arada FPS süper ya on numara geziyorum.. Acayip zevkli oldu ha pc de güzel benim akıyorum en az 140 FPS falan oluyor..

Ayrıca tavşan spawnlamayı bende denedim atmadı hatta deli gibi spawnladım ama fps düştü 100e falan geldi.. Birde 10 tane falan TNT patlatınca da 100'e iniyor.. 1.8'i merakla bekliyorum.. :) Süper olacak..
ben 1.8 de olabilecek shader performansını merak ediyorum. Bide snapshotlarda bu kadar fps aşırı derecede iyi. Tavşan spawnloadığında fps düşme olayı kalkacaktır büyük ihtimal 1.8.1 releasede. Optimizasyonun kralını yapsınlar amd hd x5xx serisi ekran kartı ile gene 10 fps alınacak shaderdan

Iskefiyeli

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
ben 1.8 de olabilecek shader performansını merak ediyorum. Bide snapshotlarda bu kadar fps aşırı derecede iyi. Tavşan spawnloadığında fps düşme olayı kalkacaktır büyük ihtimal 1.8.1 releasede. Optimizasyonun kralını yapsınlar amd hd x5xx serisi ekran kartı ile gene 10 fps alınacak shaderdan
Ben 4500 Ekran kartı kullanıyorum ama fena almıyorum ya. Lite ile küçük ekran 35 FPS olabiliyor. 50'ye çıksa yeter bana.

Ege.

Altın Madencisi
Ressam
En iyi cevaplar
0
[Güncel: 1.8 geldi]

rayandu06

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Magic World load olayı düşük i3 ve Pentium tarzı işlemcileri ÖLDÜRÜYOR. Eski 5 senelik pc ler canlanmayacak daha kötü olacak. Bunun tek çözümü render distance yi düşürmek. Magic World load 5 kat daha hızlı dünya yüklüyor ve ZORLA YÜKLETİYOR. Düşük işlemciler zorlanıyor. Mojang optimizasyon olayına farklı bir şekilde yanaşmış sanırsam. OptiFine bu konuda yardımcı olacaktır umarım. İ5 2500K oyunu full ayarda oynayabilmek için optimum sistem gereksinimleri arasına girdi bile.

İyi forumlar.

MayoLence

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Kardeş türk bayragını nasıl yaptın hala çözemedim bi anlatırmısın ya ?

Ege.

Altın Madencisi
Ressam
En iyi cevaplar
0
Kardeş türk bayragını nasıl yaptın hala çözemedim bi anlatırmısın ya ?
-İlk olarak bayrağı kırmızıya boya.
-8‘deki Orta Çapraz Kare'nin beyazını yap.
-4‘deki Alt Diken'in kırmızısını yap.

MayoLence

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Tamam teşekkür ederim : )

Son düzenleme: