Bilgilendirme Minecraft 1.8 Güncellemesi ve Sunuculardan Para Kazanmak (EULA)

Crowley07

Nether Yerlisi
Site Yöneticisi
Site Danışmanı
R. Sorumlusu
En iyi cevaplar
0
Son günlerin gündemdeki konuları 1.8 ile Crack kullanımının sonu mu? EULA ile sunucuların sonu mu?

Eğer cevapları kısaca merak ediyorsanız, "Hayır!" olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim ve yazının bundan sonrasına detayları merak eden arkadaşlarla devam edebiliriz;

Belki farketmişsinizdir, son sürümlerde sunucunuzu başlatmaya çalıştığınızda öncelikle EULA sözleşmesini kabul etmeniz gerektiğine dair bir uyarı alıyorsunuz. Bu sözleşmeyi kabul etmeden sunucunuz açılmıyor.

Peki nedir bu EULA?

End-user License Agreement yani EULA aslında başından beri Minecraft için geçerli olan bir sözleşme. Bazı faktörlerden dolayı Mojang tarafından son günlerde gündeme getirilmiştir ve dayatılmaya çalışılmaktadır.

EULA sözleşmesinin dayatılma nedeni Mojang'ın velilerden aldığı, çocuklarının sunuculara zaten oyun içerisinde olan şeyler için para veriyor olmalarıyla ilgili telefonlardır.
Bu nedenle Mojang, EULA sözleşmesini dayatmaktadır.

Peki bu EULA neleri etkiliyor? Sunucuların sonu mu geliyor?

EULA sözleşmesinin temel amacı parası olan oyuncunun parası olmayan oyuncu üzerinde üstünlük sağlamasının önüne geçmektir. Buna bağlı olarak sunucuların bu yönde yapılandırılması gerekmektedir.

EULA'ya uymayan kriterler nelerdir? EULA'ya uygun olarak sunucumu nasıl yapılandırabilirim?

En başta EULA ile oyun içinde zaten mevcut olan ve üstünlük sağlama durumu söz konusu olan materyalların satılması yasaktır. Örneğin para ile oyun içerisinde Elmas, Altın, Demir gibi madenlerin satılması, efsunlu Elmas setler satılması veya halihazırda sunucunuzda satılan VIP paketlerinin bu tür şeyler içermesi EULA ile ters düşmektedir.

Yine aynı şekilde sadece VIP üyelerin erişebildiği ve erişildiği takdirde VIP olmayan üyelerin üzerinde üstünlük kurulacağı Kitler ve benzeri ürünlerin satılması yasaktır. Bu daha çok mini-games sunucularını ilgilendirmektedir.

Ve "Oyun içi kredi" olarak adlandırılan, oyun içerisindeki para birimlerinin gerçek para ile satılmasıda EULA sözleşmesi ile ters düşen durumlardan bir tanesidir. -İkili para sistemleri bu durumdan kurtulmanızı sağlamaz.

Eğer bir Creative sunucuya sahipseniz para karşılığında veya VIP üyelerin bir özelliği olarak oyuncunun birden fazla arsaya (plot) sahip olmasını sağlayamazsınız. Bu durumda EULA sözleşmesine ters düşmektedir. Sunucunuzdaki herkes oyunu etkileyen durumlarda eşit haklara sahip olmalıdır.

EULA'ya uygun olarak sunucunuzu yapılandırmak için sunucunuzun türüne göre çözümler üretmeniz gerekmektedir.

Örneğin bir mini-games sunucunuz varsa sunucunuzdaki VIP üyeler ve VIP olmayan üyelerin oyun ortamlarını ayırmanız gerekmektedir. Hiçbir VIP üye, kendisine özel kitlerle normal oyuncularla birlikte oynayarak onların üzerinde üstünlük sağlamamalıdır. Bu şekilde bir ayrım ile EULA ya ters düşen bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Veya Survival benzeri bir sunucunuz varsa/whitelist ile alım yapıyorsanız sunucunuza girişi ücretli hale getirebilirsiniz. Sunucuya giriş için ücret talep etmeniz EULA ya ters düşmemektedir.

Bunların yanı sıra;

Şapkalar, evcil hayvanlar gibi oyun akışını etkilemeyen kozmetik ürünleri satabilirsiniz. VIP paketlerinize sadece VIP üyeler tarafından erişilebilen kozmetik ürünleri ekleyebilirsiniz.

Bağışları kabul edebilirsiniz.

Oyun içi reklamlar karşılığında kazanç elde edebilirsiniz. Sponsorluklar alabilirsiniz.

Genel olarak EULA ile ilgili durum bu şekilde. Sunucunuzu bu şekilde yapılandırdığınız sürece herhangi bir sorunla karşılaşmanız söz konusu olmayacaktır. :)

Gelelim bir diğer konumuz olan "1.8 ile Cracklerin sonu mu?" olayına.

1.8 ile geleceği duyurulan Kullanıcı adı değiştirme özelliğine bağlı olarak UUID sistemi getirildi. UUID sistemi ile her kullanıcı kendisine ait özel bir kod-ad diye adlandırabileceğimiz ID numarasına sahip oluyor.

Genel olarak bu güncellemeden çıkardığım sonuç; bu güncelleme ile cracklerin sonu olmadığı, sadece crack kullanıcıların Orjinal kullanıcıların nickleriyle sunuculara girerek prim yapmalarını, onların adına davranmalarını önlemeye yönelik olduğudur. Buna bağlı olarak muhtemelen offline sunucular Mojang'ın Auth sunucularından veri çekemeyecek, buda Orjinal kullanıcıların bile offline sunuculardada crack olarak görüleceği anlamına gelmektedir.

Bunun sırf skini için Orjinal adlarla crack sunucularda dolaşan oyuncular için kötü, kendi adlarıyla sunucularda prim yapılan -özellikle ünlü kişiler- için iyi bir yenilik olduğunu söyleyebilirim.

Evet son olaylarla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini bir nebze olsun azalttığımı düşünüyorum. Konuyla ilgili aklınıza takılanları konu altında sorabilirsiniz. Kaçırdığım, yanlış belirttiğim noktalar olduysa belirtebilirsiniz. Yorum yazmaktan çekinmeyin. :)

Kaynaklar:

https://mojang.com/2014/06/lets-talk-server-monetisation/
https://mojang.com/2014/06/lets-talk-server-monetisation-the-follow-up-qa/
https://mojang.com/2014/04/minecraft-1-7-6-pre-release/

Son düzenleme:

__NiqhtRide__

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ilk beğeni benden gelsin

Telefondan Yazıyorum Hatalı Yazarsam Şimdiden Özür Dilerim.

Cobra_HD

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kozmetik için insanlar VIP almaz ki, bağış yapmaz ki kimse. Mojang galiba sunucu mantığını kavrayamadı, mantık şu; küçük bir ücretle küçük bir sunucu açılır, VIP satılır, sunucunun kirası ödenir ve para arttıkça sunucu geliştirilir. EULA bu döngüyü şöyle bozdu. VIP satılmaz Kozmetik Eşyaları olan bir (Siz tamamlayın işte :D) satılır, yeterince para alınamaz ve sunucu hemen kapanır. Gerçekten EULA değişmez ise tüm SUNUCULAR KÜÇÜLMEYE/KAPANMAYA DOĞRU YOLA ÇIKAR! Kısaca Mojang sunucuları sadece Minecraft Realms üstünden yürütmek istiyor, o da MinePlex, HyPixel vb. sunucuların karışımı değil ki.

MrUnioDex

CEO of UnioCraft
En iyi cevaplar
0
EULA ya uymuyorum cezasi ne? Premium olsa sunucuyu banlarlar ama cracked bisey olmaz

Sherien

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ben demiştim twitter da, yabancı forumlarda "son" diye bir kelime bile geçmezken, tek ben bu forumda gördüm "minecraftın sonu mu?" diye.. :)

Güzel açıklamışsın eline sağlık..

Ek:
Kozmetik için insanlar VIP almaz ki, bağış yapmaz ki kimse. Mojang galiba sunucu mantığını kavrayamadı, mantık şu; küçük bir ücretle küçük bir sunucu açılır, VIP satılır, sunucunun kirası ödenir ve para arttıkça sunucu geliştirilir. EULA bu döngüyü şöyle bozdu. VIP satılmaz Kozmetik Eşyaları olan bir (Siz tamamlayın işte :D) satılır, yeterince para alınamaz ve sunucu hemen kapanır. Gerçekten EULA değişmez ise tüm SUNUCULAR KÜÇÜLMEYE/KAPANMAYA DOĞRU YOLA ÇIKAR! Kısaca Mojang sunucuları sadece Minecraft Realms üstünden yürütmek istiyor, o da MinePlex, HyPixel vb. sunucuların karışımı değil ki.
(Yeni fark ettim editle yazayım.)
Kozmetik itemler aslında ilgi çekicidir.. Örnekle açıklayayım iyi bir dota 2 oyuncusuyum.. 1000 saat oynamışlığım var kimisine az gelebilir ama bence gayet iyiyim her neyse.. Eğer Dota 2 kozmetik itemlerden gelir sağlamasaydı şimdiye oyun falan kalmazdı.. Halbuki sırf kozmetik için veya maçları izlemek için çıkan TI4 (The International 4) kitabı ile 11 Milyon $ ödül havuzu oluşturdu.. Ben sırf maçları izlemek için aldım (35 level'a çıkardım arkadaş ortamı sağ olsun).. Kozmetik itemleri eğer düzgün bir şekilde satarsa, oyunda oyuncu normal yollardan elde edemeyecek ve ilgi çekici bir şekilde satarsa inan VIP olayından gayet iyi para kazanabilir.. Bu iş pazarlama taktiği ve ilgi çekicilikle alakalı..

Örnek verirsek ne yapabilir.. Turnuva düzenler server içinde (tabi kapsamlı bir sunucuysa 1000 kişilik falan) ve turnuvaya sadece VIPler katılabilir.. Tabi bir ödül de vermeli ve bu ödül VIP parasından fazla olmalı.. Böylece kar elde edebilir..​

Düzgün bir şekilde pazarladığı sürece bu kozmetik itemlerden gelir sağlayabilir.. Ayrıca bu sayede sunucuların kalitesi de artış gösterecek.. Bence gerekli bir şey bu sözleşme.. En azından çoluk çocuk sunucu açmayacak.. Bilen insanlar açacak, pazarlamadan anlayan insanlar, seviyeli insanlar..​

Son düzenleme:

OyununOyuncusuBT

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Oyunculardan çok MinePaxs için çok korktum :D Premium yapıcaktım az kala.

UcanKofte

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Çok güzel ya vipler ile ilgili getirilenler ama kim ilgilencek ? nerden anlayacaklar vip sattıklarını ?

umut_

┌────────────┐ [ 1881 - 193∞ ] └────────────┘
En iyi cevaplar
0
Böylece Sunucular Yarıya Düşer :D Mcsg - Hypixel Fln Vip Satmadan Nasıl Ayakta Kalacak Kim İster ki Şapkam Olsun Şeklim Olsun Bu Şapkalar Fln Eğer 3d Şapkalar Olsa Zırhlar Yerine 3d Daha Gerçekci Kostumler Fln Olsa Belki Alırlar Ama Kimse Kafasına Cam Takmak İçin Vip Almaz :p

ByTheEfsane

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Böylece Sunucular Yarıya Düşer :D Mcsg - Hypixel Fln Vip Satmadan Nasıl Ayakta Kalacak Kim İster ki Şapkam Olsun Şeklim Olsun Bu Şapkalar Fln Eğer 3d Şapkalar Olsa Zırhlar Yerine 3d Daha Gerçekci Kostumler Fln Olsa Belki Alırlar Ama Kimse Kafasına Cam Takmak İçin Vip Almaz :p
Alır.Öyle öküzler var ki...

UcanKofte

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Arkadaşlar bence böyle daha iyi oldu etrafta daha saygılı ve daha kaliteli sunucular olcak para için etraf firmalardan 10-20 liraya alıp vip satmak için açılan sunucular olmuycak ondan çok mutluyum ya tam benim towny için tasarlanmış bu kurallar afhhgjgg