Köylülerle Ticaret Nasıl Yapılır ?

aradabir007

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Bilindiği üzere son snapshot’larda deneme fırsatı bulduğumuz ve 1.3 resmi ile gelecek yeni özelliklerden bir tanesi de ticaret yapabilme imkanı. Bu imkan sayesinde köylüler ile - çoğu emerald üzerinden - eşya alabilmek ve satabilmek mümkün.
Oyunda 5 adet köylü tipi mevcut ve bunlar sırasıyla Butcher (Kasap) , Farmer (Çiftçi) , Blacksmith (Demirci), Librarian (Kütüphaneci??) ve Priest (Rahip) . Alınabilecek ve satılabilecek eşyalar köylülerin tipine göre değişim gösterebiliyor. Genel anlamda ticaret mekaniğini aşağıdaki tablodan incelebilirsiniz.

Yukarıdaki genel tabloyu gördüğünüze göre birazda ayrıntıya girelim.
+ Öncelikle her eşya her köylüden alınamıyor veya satılamıyor. Köylünün tipine göre alışveriş yapılabiliyor. Her köylü öncelikle 1 alışveriş teklifi sunuyor ve siz bu alışverişi yaptıktan sonra 2. teklif açılıyor. - sağ ve sol okları kullanarak teklifler arasında gezinebilirsiniz - Çoğu alış verişte para birimi olarak emerald kullanılıyor ama bazı durumlarda alternatif şeylerin kullanımı da söz konusu olabiliyor.
+ Köylülerin verebileceği tekliflerin sınırı olmamasına rağmen tekliflerde belli sınırlar mevcut. Herşeyden önce eşya başına sadece bir teklif sunulur ve bu eşya için başka teklif sunulmaz. Şayet aynı eşya ile ilgili başka bir teklif gelecekse önceki teklif listeden silinir.
+ Charcoal’ı coal olarak demircilere ve kasaplara satabilmeniz mümkün.
+ Çocuk köylüler ile alışveriş yapabilmeniz mümkün değil.
+ Köylülerin tekliflerinin silinmesi olasılığı da mevcut. Bu tekliflerin ortadan kalkması için en azından 3 sefer kullanılmış olması gerekiyor. Eğer bir teklifi 13 seferden fazla kullanırsanız trade ekranını kapattığınız anda teklif silinecektir. (Bir teklifi 13 seferden fazla kullanmak trade ekranını kapatmadığınız sürece mümkün.)
+ Rahipler (Priest) size alış veriş dışında belirli eşyalar için enchant özelliği de sunmakta bu gibi durumlarda enchant yapılabilecek eşyanın kendisine ve belirli sayıda emerald ile eşyaları deneyim puanı harcamadan enchant edebilirsiniz.Aşağıdaki tablodan enchant edebileceği eşyaların listesini ve fiyatını (emerald cinsinden) görebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki tabloları da inceleyebilirsiniz.

Farmer (Çiftçi):

Librarian (Kütüphaneci??)

Priest (Rahip)

Blacksmith (Demirci)

Butcher (Kasap)

*: Tablolarda fiyatlandırma emerald cinsinden yapılmıştır. Emerald ile ilgili ayrıntılı bilgiyi maden rehberinden bulabilirsiniz.
**: Olasılık değeri, oyunun kodları içerisinde tanımlanmış değeridir.
***: Tanımlı köylü tipinde bu teklifi görme olasılığınızdır.

Kaynak : **************

Bu yazı Minecraft 1.3 Pre-Release (Çıkış tarihi: 26 Temmuz 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.

Cobainnn

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bu köylüler çok adî,çok sinir oldum yahu. Bi tane ekmek istedik varya, benden 2 zümrüt bekliyor ._. Zümrüt almak için de 20 kömür bekliyorlar. Ben daha dünyayı yeni açmışım ve acıkmaya başlamışım, bunlar beni soymayı düşünüyorlar :D

En iyi cevaplar
0
harbi ha adamlar beni soymayı planlıyo kazık fiyatlar var. Bikeresinde 21 buğdaya 1 zümrt vereni gördüm. Villagedaki buğdayları verip beleş zümrüt kapıyom kamilden xD