İyi Bir Sunucu Olmak İçin Yapılması Gerekenler.

• Konuyu başlatan WitherMan
  • Başlangıç tarihi
W

WitherMan

Ziyaretçi
•KONUYU AÇMA AMACIM
Öncelikle Türkiye'de bulunan serverlar ve Faction sunucuyu Survival olarak tanıtan bazı arkadaşlar için açıyorum bu konuyu. Tam 2 saat uğraştım bir yorumu eksik etmeyin. Bu konuyu ayrı olarak Minecraft Türk Sunucuları ve bölümüne de açacağım. Amaç ; İnsanlar bilgilensin ve ona göre davransın.

•TÜRKİYEDE MİNECRAFT
Minecraft Türkiye'de 2011'de bir popülerlik kazanıp çıkış yaptı o zamanlar 1.8.1 beta versiyonuydu sanırsam.Oyun sosyal medya ve youtubeda bayağı bir ilgi görünce bu iş Türkiye'de büyümeye başladı.İlk zamanlarında hamachi sunucularında vanilla oynanıyorken şu an öyle sunuculara rastlamak mümkün değil . Şuanki minecraft tamamen " Lapis , hammadde , plotme , gibi salak saçma şeylerden ibaret bir oyun haline geldi ve her önüne gelen server açmaya başladı ( Tahmini 30 - 40 lirası olan ) Ve genelde sunucuların çoğunda edit eşya yani ( Protection 5 - 13 , Sharpness 5 - 10 ) gibi itemler satılmaya başlandı.Yanlış anlamayın vip satışına karşı değilim sunucuda kirasını çıkarmalı ama bu iş iyice cıvıtmaya başladı. Millet pvp hırsıyla birbirine küfür savuruyor hakaretler ediyor .Ve oyuncularımız bu konuda bilinçlenmemekte ısrar ediyorlar . Ben nedense her warpsız,lapissiz,hilesiz,temiz bir server bulduğumda kapanıyor. Neden kapanıyor ? Oyuncu olmadığından kapanıyor. Artık şu oyunun amacını anlayalım.Lütfen bütün gününüzü lapis kasarak geçirmeyin, size bir kazanç sağlamayacaktır.

•SERVER NASIL YÖNETİLİR
Güzel bir serverınızın olmasını istiyorsanız doğru yere geldiniz. Bu konuda nasıl server yönetilir onu öğreneceksiniz.Öncelikle server/sunucu yönetimi hakkında bazı şıklar verelim.
*Bir kadroya ihtiyacınız var. Server'ınızı yönetecek bilgili ve adam akıllı insanlar bulmanız lazım. Forum konularında bu tür insanlara rastlayamazsınız.Forumda abuk subuk konular açımayıp adam akıllı konu açarak serverınızı tanıtabilir hatta oyuncu çekebilirsiniz.
*Bulunduğumuz tarihte ve 2013 yılındaki serverların büyük bölümünde lapis vardı ve hala da var. Server'ınızın çok tutmasını istiyorsanız lapis yerine başka madenler koyun.
*Düzenli olarak event yapın ki oyuncular sizi sevsin.
*V.I.P Satışlarını fazla pahalı yapmayın.
*Sunucunuzda sövmeyin,canınız sıkıldığında insanları kesmeyin. Bunlar sizin kalitenizi düşürür.
*Abuk subuk konu reklamları yapmayın.
*Her önünüze geleni rehber,mod yapıp da opluk vermeyin. Sonra arkanızdan vururlar.
*Alıntı maplar kullanmayın. Münkünse serverınızı 1 ay geç açın. Tam bir emek serverı olsun.
*Alıntı pluginler kullanmayın. Mümkünse kendiniz yapın yada var olanları editleyin.
*Farklı farklı mini-games'ler yükleyin. Serverınız renkli görünür.

•EVENTLAR

Düzenli olarak event yapmak oyuncuları sevindirecektir. Ama öyle rain gibi saçma eventlar olmasın. Maden eventı yapın daha hoş olur.

•V.I.P SATIŞLARI
V.İ.P Satışlarını fazla pahalı yapmayın. Fazla ucuzda yapmayın sonra serverda normal oyuncu kalmaz :) Aslında ben V.I.P'ye karşıyım. Bir çeşit ayrımcılık oluyor. Bence V.I.P'lere normal oyuncularda olmayan yetkiler verilmemeli. Sadece onlara özel VIP hammadde yapılmalı. Ondan yararlanmalılar.

•SUNUCUYU TANITMAK

Sunucunuzu tanıtırken güzel bir üslupla tanıtın. Forumlarda tanıtacaksanız konunuzu doğru yere açın,insanlarla güzel konuşun. Serverınızın en çok kullanılan bölümlerinden resimler ekleyin.

•ÖRNEK SUNUCU TANITIMI

Örnek sunucu tanıtımına buradan ulaşabilirsiniz. [ALTIN SUNUCU = HİNOVİA TÜRK]

•FARKLI OYUNLAR (MiniGames/HungerGames)

Sunucunuza farklı oyunlar (MiniGames) ve hunger games ekleyin. Birçoğumuzun bildiği üzere Türkiye'de DOĞRU DÜZGÜN hungergames yok.

•OYUNCULARA KARŞI SAYGILI OLUN

Serverınız istediğiniz kadar güzel olsun,istediğiniz kadar lüks ve emek serverı olsun siz oyunculara saygılı davranmadıkça serverınızın bir önemi kalmaz. Zaten oyuncuların büyük bölümü servera değil,yetkililerin davranışlarına bakarlar.Bende öyle.

•EK BİLGİLER

Bu konu her 2 saatte bir güncellenecektir. Eklenmesini istediğiniz bir şey olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

•KAYNAK

Bu yazı Minecraft ve Minecraft Sunucuları baz alınarak hazırlanmıştır. Kaynak olarak ; Türkiye'de Minecraft'ın Durumu ve Sunucu Nasıl Açılmaz/Yönetilmez konuları kullanılmıştır. Konu sahipleri yorumlarınızı bekliyoruz.

Moderatör tarafından düzenlendi:

IRFN

Sonoyuncu.Network
En iyi cevaplar
0
Senin de düşündüğün formatta bir yönetim ekibine ve sunucuya sahip olduğum için mutluyum.
Ben kesinlikle rehber vb. şeylere karşıyım. Oyuncular zaten bilgi paylaşımını kendi aralarında yaparlar.
Event olayını şimdiye kadar hiç yapmadım, sevmem de. Ama aklıma event için bir sistem geldi, yapabileceğini düşünen varsa açıklayabilirim;
Factions sunucularında Boss Event yapabilirsinz. Modifiye edilmiş (exp drop, item drop vb. ayarlı) bir mobu (enderdragon, wither, giant vb.)
serverda açık bir arazide, oyuncuların çabucak bulabileceği bir yerde spawn edip, anons geçtiğiniz zaman herkes oraya koşacaktır.
O mobun canını en çok kim almışsa bir chest düşecek ve o chestte droplar olacak. Exp'i dağılmaması için exp potuyla da verebilirsiniz, bir party sistemi de yapabilirsiniz. Orta seviye java bilgisi gerektirir.

W

WitherMan

Ziyaretçi
Senin de düşündüğün formatta bir yönetim ekibine ve sunucuya sahip olduğum için mutluyum.
Ben kesinlikle rehber vb. şeylere karşıyım. Oyuncular zaten bilgi paylaşımını kendi aralarında yaparlar.
Event olayını şimdiye kadar hiç yapmadım, sevmem de. Ama aklıma event için bir sistem geldi, yapabileceğini düşünen varsa açıklayabilirim;
Factions sunucularında Boss Event yapabilirsinz. Modifiye edilmiş (exp drop, item drop vb. ayarlı) bir mobu (enderdragon, wither, giant vb.)
serverda açık bir arazide, oyuncuların çabucak bulabileceği bir yerde spawn edip, anons geçtiğiniz zaman herkes oraya koşacaktır.
O mobun canını en çok kim almışsa bir chest düşecek ve o chestte droplar olacak. Exp'i dağılmaması için exp potuyla da verebilirsiniz, bir party sistemi de yapabilirsiniz. Orta seviye java bilgisi gerektirir.
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum. Mesajınız konuya eklenecektir. Benim sunucum yok tek oynuyorum yani rahatım :)

ShouldToBe

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Aslında serverler TF2 yüklese çok güzel olur. Yabancı crack serverlerde tf2 var ve oyuncuların %20'si çoğu vaktiniş burada geçiriyor(Server 800 kişi kapasiteli) Onun dışında farklı oyunlar yüklemek insan çeker insanlar hep maden kazarak blok koyarak etrafta dolaşarak vakit geçiremez oynanacak bir oyun lazım.

W

WitherMan

Ziyaretçi
Aslında serverler TF2 yüklese çok güzel olur. Yabancı crack serverlerde tf2 var ve oyuncuların %20'si çoğu vaktiniş burada geçiriyor(Server 800 kişi kapasiteli) Onun dışında farklı oyunlar yüklemek insan çeker insanlar hep maden kazarak blok koyarak etrafta dolaşarak vakit geçiremez oynanacak bir oyun lazım.
Evet elbette. Konuda da belirttim zaten.
Başarılı bir konu!
Teşekkür ederim. :)

BarbarGGB

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
plotme niye saçma olsun ? otomatik alınabilen simple region market gibi uğraştırmayan fiyat ve genişliği ayarlanabilen bir arsa

eminsemiz

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
evet konunuz gerçekten çok güzel event konusundada gerçekten çok iyi değinmişssin kendi sunucumdada topluca ormana girmek madenler kazmak daha eğlenceli ve daha hoş oluyor :) sizleride sunucuma beklerim

W

WitherMan

Ziyaretçi
Server kurdum 6 gündür acık servere böyle yetkılı alımları yapmak ıstıyorm 1.7.5 pluginlerden anlayan adamlar varsa beklıyorm mesajlarınızı dedım gıbı sw yenı kurdum doldurmak ıcınde yetkılı kısıler arıyorm
Konuyu sebepsiz yere niçin hortlattını ? Konunuzu Sunucu Yetkili Alımları bölümüne açın.